Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura na najbliższe dni. Mamy bilety!

Redakcja
W sobotę  Białymstoku zagra Ed Cherry
W sobotę Białymstoku zagra Ed Cherry mat. organizatora
Koncerty, wystawy, ciekawe seanse, spotkania kulinarne - na takie wydarzenia najbliższych dniach mogą liczyć białostoczanie. Na niektóre z nich mamy bilety!

Z "Porannym" zaplanujesz wyjścia na najbliższe dni.

Za darmo do filharmonii
W piątkowy wieczór p godz. 19 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 w nastrój dnia Wszystkich Świętych wprowadzą nas Chór oraz Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Andrzeja Kosendiaka. Usłyszymy Requiem c-moll na chór mieszany i orkiestrę Luigiego Cherubiniego oraz kantatę na chór i smyczki „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” Jamesa MacMillana. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenie na to wydarzenie. Otrzyma je osoba, która najciekawiej uzasadni dlaczego chciałaby wysłuchać tego koncertu. Na odpowiedzi z tytułem „OiFP” czekamy do piątku, 28 października do godz. 11.00 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy.

W poszukiwaniu Chopina. Wygraj bilet na seans
W sobotnie popołudnie o godz. 17 Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na jedyny w Białymstoku pokaz filmu dokumentalnego Phila Grabsky’iego „W poszukiwaniu Chopina”. Mamy dwuosobowe bilety na to wydarzenie. Otrzymają je osoby, które najciekawiej uzasadnią dlaczego chcą obejrzeć ten film. Na odpowiedzi z tytułem „Chopin” czekamy do piątku, 28 października do godz. 11.00 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy.

Historia księcia H. w BTL. Mamy bilety!

W weekend w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek jest przedstawienie dla młodzieży i dorosłych oraz dla dzieci. Tym adresowanych do starszych widzów jest monodram Błażeja Piotrowskiego, który wyreżyserował Jacek Malinowski „Historia księcia H”. Spektakl ten to próba podejrzenia przez dziurkę od klucza aktora w jego garderobie, w intymnym procesie twórczym, podczas przygotowań do roli Horacego w przedstawieniu Hamlet. Przedstawienie w formie monodramu w luźny sposób wykorzystuje elementy dramatu Szekspira, tworząc oniryczną impresję o historii księcia H. „Historia księcia H.” wystawiana jest w sobotę i niedzielę o godz. 18. Dla naszych Czytelników mamy jednoosobowe zaproszenia na te spektakle. Aby je otrzymać jedno z nich należy odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcieliby Państwo obejrzeć to przedstawienie. Na odpowiedzi z tytułem „BTL” czekamy do piątku, 28 października do godz. 11.00 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko, nr kontaktowy oraz obowiązkowo wybrany termin spektaklu. Nagrodzimy autorów najciekawszych argumentacji. O wygranej poinformujemy mailem.

Dziady przed Zaduszkami
Teatr Wierszalin na jubileusz ćwierćwiecza przygotowuje arcydzieło polskiej literatury romantycznej. W „Dziadach” zagra aktor z Kazachstanu.
Wierszalin sięga po temat najbliższy swoim tradycjom artystycznym, które nawiązują do wierzeń, obrzędów i folkloru wschodniego pogranicza. Zespół pod wodzą reżysera Piotra Tomaszuka tuż przed listopadowymi świętami Wszystkich Świętych i Zaduszkami przygotowuje „Dziady” na podstawie IV części dramatu Adama Mickiewicza.
- To historia Gustawa, upiora, wychowanka Księdza. Duchowny, który namawiał go do ideałów, wzniósł ku niebu, sam zdradził te wartości i oddał się rodzinie. Zatem ksiądz to przywódca, powiernik spowiedzi czy ktoś, komu upiór wystawia rachunek za wizję świata roztoczoną w młodości? - pyta reżyser i dyrektor teatru. - To utwór, który pewnym sensie atakuje hierarchę i Kościół rozumiany jako dbałość o doczesne dobra. Pyta o miejsce Kościoła w wychowaniu człowieka. Wreszcie to utwór o miłości. Być możne najpiękniejszy polski dramat o sile tego uczucia, o tym, jak wiele daje człowiekowi miłość spełniona i jak wiele może zniszczyć ta niespełniona.
Muzykę do spektaklu skomponował Jacek Hałas, scenografię przygotował Mateusz Kasprzak. W postać Gustawa wcieli się Rafał Gąsowski, w Księdza Dariusz Matys, zaś Guślarza zagra sam reżyser. W rolach Dzieci zobaczymy Sylwię Nowak, Bartłomieja Olszewskiego, Monikę Kwiatkowską oraz Vitalija Kuprianova. Ten ostatni to nowa zdobycz Wierszalina - aktor z Kazachstanu, absolwent Kazachskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Ałma-Acie. Do Polski przyjechał na półroczne stypendium. To efekt warsztatów, które w ubiegłym roku zespół Wierszalina prowadził na tej uczelni.
Przedpremierowe spektakle „Dziadów” odbędą się 29, 30 i 31 października o godz. 19. Oficjalną premierę zaplanowano na 4 listopada. Połączona będzie z obchodami 25-lecia teatru. Na tej uroczystości zespół Wierszalina spodziewa się wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej oraz władz województwa. Następnie spektakl będzie też wystawiany w listopadowe weekendy.

The King’s Singers w Białymstoku. Królowie wokalu wystąpią w operze
Sześć wybitnych głosów bez względu na wykonywane utwory, czy to z repertuaru klasycznego, czy rozrywkowego, zachwyca estradowym obyciem, wysoką klasą i angielskim humorem. The King’s Singers to idealne współbrzmienie, bezbłędna intonacja, nieskazitelna artykulacja i jednocześnie doskonałe wyrzucie rytmu. Przekonamy się o tym już dziś o godz. 19 podczas koncertu na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1.
The King’s Singers mają niezwykle napięty program koncertów, nagrań, kontaktów z mediami oraz zajęć edukacyjnych odbywających się w różnych krajach. Podczas tej trasy koncertowej zespół wystąpi w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. The King’s Singers usłyszeć będzie można m.in. w Paryżu, Florencji, Madrycie, Houston i Toronto. Występ w ramach Trzeciej Sceny OiFP będzie jedynym koncertem w Polsce.
The King’s Singers to jeden z najsławniejszych zespołów wokalnych na świecie. Jego historia sięga 1968 roku. W tej elitarnej grupie do tej pory śpiewało 25 muzyków, zawsze tworząc sekstet. Wykonują utwory zarówno z repertuaru muzyki poważnej, jak i rozrywkowej. Są natychmiast rozpoznawani po bezbłędnej intonacji, idealnym współbrzmieniu, nieskazitelnej artykulacji i doskonałym wyczuciu rytmu. Aktualnie zespół tworzą Patrick Dunachie (kontratenor), Timothy Wayne-Wright (kontratenor), Julian Gregory (tenor), Christopher Bruerton (baryton), Christopher Gabbitas (baryton) oraz Jonathan Howard (bas).

Podlaskie namiastki luksusu

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zaprasza w piątek do auli Magna o godz. 17 na wykład dr Ewy Pirożnikow, która opowie o recepcie na bogactwo według ks. Krzysztofa Kluka. W tym roku obchodzimy 220. rocznicę śmierci tego podlaskiego przyrodnika. Podczas spotkania dowiemy się m.in. czym zastąpić pyszne kakao, czy chociażby z czego samodzielnie zrobić mocną kawę. Wykładowi będzie towarzyszyć degustacja. Wstęp wolny.

Ed Cherry w Białymstoku
Jeden z najlepszych nowojorskich gitarzystów jazzowych, znany ze swej wieloletniej współpracy z trębaczem Dizzym Gillespiem w sobotę zagra w klubie Fama. Ed Cherry występował w The United Nation Orchestra, której płyta „Live at Royal Festival Hall” zdobyła nagrodę Grammy. Obecnie jest liderem kilku własnych formacji i występuje praktycznie pod każdą szerokością geograficzną. W Białymstoku muzyk zagra w towarzystwie kontrabasisty i basisty jazzowego Adama Kowalewskiego, perkusisty Arka Skolika i saksofonisty Tomasza Grzegorskiego.
Początek koncertu z cyklu Jazz na BOK-u o godz. 20. Bilety kosztują 30 zł i 40 zł.

Jesienne nastroje
W piątek w białostockiej Klanzie przy ul. Witosa 15b odbędzie się spotkanie „Jesienne nastroje”. Rozpocznie się o godz. 16 zabawami dla dzieci i rodziców. Godzinę później otarta zostanie wystawa młodych twórców z Liceum Plastycznego w Supraślu. Natomiast o 17.30 odbędzie się koncert uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej. Wstęp jest bezpłatny.

Zdjęcia pogrzebowe w Arsenale
W piątek o godz. 18 Galeria Arsenał otwiera wystawę „To, co nie umiera, nie żyje”. Zobaczymy na niej zdjęcia Bolesława Augustisa – międzywojennego fotografa Białegostoku. Jego zdjęcia konduktów, trumien wyciąganych przez okno, czy żałobników są rzetelnym zapisem dokumentalnym. Prezentowane będą też prace Jana Siwickiego – wiejskiego fotografa z Jaczna. Ich zdjęcia pokazują jak bardzo przez niespełna sto lat zmieniły się nasze obyczaje dotyczące odprowadzania zmarłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny