Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulesze Kościelne przyjmą herb, flagę oraz pieczęć

Julita Januszkiewicz
Kulesze Kościelne przyjmą herb
Kulesze Kościelne przyjmą herb Robert Szydlik
W niedzielę radni gminy Kulesze Kościelne przyjmą herb, flagę oraz pieczęć. Opracowano je zgodnie ze sztuką heraldyczną. - To prestiż i symbol suwerenności - mówi Józef Grochowski wójt.

Jesteśmy typowo szlachecką gminą. Widać to na każdym kroku - podkreśla Józef Grochowski. - To przywiązanie ludzi do ziemi, która jest pieczołowicie pielęgnowana.

W gminie znajdują się 32 sołectwa, których nazwy są dwuczłonowe. Żyją tu też potomkowie szlachty, jak Wnorowscy, Choińscy czy Kuleszowie.

Teraz gmina będzie miała herb, flagę oraz pieczęć. Zostały one zatwierdzone przez komisję heraldyczną przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Autorem projektów jest Robert Szydlik.
Herb to tarcza hiszpańska. W polu czerwonym widnieje rycerz pieszy w srebrnej zbroi w głową zwróconą w prawo. W prawej ręce trzyma srebrną włócznię ze złotym grotem. Z kolei lewą rękę opiera się o stojącą na ziemi tarczę z herbem Ślepowrona.

Herb znajduje się też na wykonanej z czerwonego sukna fladze. Z kolei pieczęć ma kształt okrągły i średnicę 36 milimetrów. W otoku majuskulny napis Gmina Kulesze Kościelne. Oba słowa są oddzielone od siebie ażurowymi gwiazdkami. W środku jest wewnętrzne perełkowe koło, w które wpisany jest herb.

Rys historyczny

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszej gminy Kulesze Kościelne sięgają przełomu XI i XII wieku. Pierwszą odnotowaną w źródłach wsią jest Leśniewo. W dokumencie z 1239 roku znajdujemy nazwę Lessnevo. Jednak później przez ponad trzysta lat nie ma o nim żadnej wzmianki. Do XIII wieku istniało na terenie gminy grodzisko nad rzeczką Rokitnicą pomiędzy wsiami Grodzkie Stare i Wnory Wypychy. Nazwa wsi gminnej pochodzi od słowa "kulesza", które oznaczało niegdyś gęstą potrawę mączną, z mąki kukurydzianej lub żytniej. Słowo to stało się przydomkiem, a potem nazwiskiem rycerzy herbu Ślepowron.

Miejscowość Kulesze Kościelne powstała w latach 1421-1431. Do dziś zachowało się grodzisko, otoczone wałem wysokim miejscami na 24 metry. W 1493 roku przez biskupa łuckiego Jana III Andruszewicza utworzona została tu parafia Kulesze Kościelne.

Kulesze, to gmina szlachecka. Na jej terenie mieszka około 3500 osób, w tym 645 osób nosi nazwiska Kulesza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny