Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia molekularna w gastronomiku, czyli gotowanie przy użyciu ciekłego azotu (wideo)

Adrian Kuźmiuk
W tej butli znajduje się ciekły azot o temperaturze -193 stopnie Celsjusza - mówi Carlos Gonzalez Tejera (po lewej), światowej sławy kucharz pochodzący z Dominikany. Przelewa do garnka płyn, który w ciągu kilku sekund zamraża każdą potrawę.
W tej butli znajduje się ciekły azot o temperaturze -193 stopnie Celsjusza - mówi Carlos Gonzalez Tejera (po lewej), światowej sławy kucharz pochodzący z Dominikany. Przelewa do garnka płyn, który w ciągu kilku sekund zamraża każdą potrawę. Fot. Anatol Chomicz
Śledź posypany 24-karatowym złotem, czy sernik z koziego sera zmrożonego ciekłym azotem to tylko niektóre z potraw przygotowywanych przez Wojciecha Modesta Amaro, światowej sławy szefa kuchni, który wystąpił w Zespole Szkół Gastronomicznych.

- Kuchnia molekularna to po prostu wykorzystanie osiągnięć techniki w przyrządzaniu potraw - mówi Wojciech Modest Amaro, szef kuchni. - Świat się zmienia a kuchnia razem z nim. Dlatego zamiast przyrządzać potrawy w tradycyjny powinniśmy eksperymentować.

Gotowanie w ciekłym azocie

Wojciech Modest Amaro to światowej sławy szef kuchni, który odwiedził dzisiaj Zespół Szkół Gastronomicznych w Białymstoku. Znany jest z nowatorskiego podejścia do przyrządzania nietuzinkowych potraw. Do gotowania wykorzystuje m.in. kuchenkę indukcyjną i butlę z ciekłym azotem, którego temperatura wynosi -193 stopnie Celsjusza.

- Do tej pory nie wiedziałam, że istnieje coś takiego, jak kuchnia molekularna - mówi zaskoczona Magdalena Mancewicz, uczennica drugiej klasy Technikum Gastronomicznego. - To jest przyszłość gotowania i chętnie sama spróbowałabym coś przyrządzić przy użyciu azotu.

- Takie pokazy są potrzebne, ponieważ przybliżają nam nowe trendy w dziedzinie kucharskiej - dodaje Adam Bobel, jej kolega z klasy. - Lubię eksperymentować i często sam szukam informacji o nowinkach kulinarnych.

24-karatowe złoto do jedzenia

Na pokazie dowiedział się, jak przyrządzić mrożony kozi ser z malinami lub śledź marynowany w occie posypany pudrem z 24-karatowego złota.

- Próbowałam sernika z koziego sera przyrządzonego przez mistrza i nie spodziewałam się takiego efektu - mówi Magdalena Mancewicz. - Zupełnie inaczej smakuje.

Gastronomik zaprasza kucharzy światowej sławy

Było to pierwsze z cyklu spotkań uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych z wybitnymi osobistościami świata kulinarnego.

- Zależy nam na poszerzaniu kulinarnej wiedzy naszych uczniów - mówi Jolanta Żurawska, wicedyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych w Białymstoku. - Dlatego w planach mamy kolejne spotkania. Najbliższe będą dotyczyć kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny