Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kucharz musi mieć serducho". Wielka kulinarna feta prosto z lat 70. i 80. w Hotelu Mercure w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!

Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Poznański Hotel Mercure świętuje swoje 60-lecie. Z tej okazji byli oraz obecni kucharze restauracji Winestone przygotowali specjalne menu z potrawami z lat 70. i 80. Klimat PRL-u przeniesie gości do poprzedniego wieku.

Spis treści

Wielka kulinarna feta w Hotelu Mercure w Poznaniu

- Wygrzebaliśmy stare menu. Chcieliśmy wrócić do przeszłości, dając poznaniakom namiastkę starych czasów, kiedy dostępność dań była znacznie bardziej ograniczona. Jedynie w hotelu można było zjeść między innymi polędwicę - opowiada Remigiusz Mocny, menadżer restauracji Winestone, w Hotelu Mercure.

Pracę w poznańskim hotelu zaczął w 1994 roku jako kelner. Dziś już w innej roli stanął przed wyzwaniem powrotu do przeszłości, by razem z kucharzami oraz kelnerami zabrać gości do lat 70. i 80.

Zobacz zdjęcia potraw z czasów PRL-u:

- Kiedyś nie do pomyślenia było serwowanie burgerów czy kanapek. Obecnie jest to na porządku dziennym. Restauracja hotelowa kiedyś kojarzyła się z białymi obrusami, wykwintnym nakryciem, kelnerem w muszce. Odeszliśmy od tego, jednak wraz z jubileuszem powracamy do tych czasów. Menu będzie dostępne do końca roku - mówi menadżer restauracji.

W specjalnie przygotowanym jadłospisie znalazły się: łosoś w galarecie, indyk z owocami, zupa cebulowa, barszcz z kołdunami, kotlet de volaille, strogonow, sandacz “Colbert”, melba z owocami, Krem czekoladowy “Merkury” oraz tournedos z polędiwcy na grzance “Rossini”.

To właśnie ta ostatnia potrawa budzi wśród hotelowych gości największe emocje.

- Z ogromną przyjemnością spróbowałam tournedos “Rossini”. Wieloletni goście, pytali się, kiedy będzie ta potrawa, zawierająca polędwice z wątróbką. Powiedziałam “kiedyś to zrobimy”. Cieszę się, że mieliśmy okazję, by spróbować to przepyszne danie - wyznaje Maria Przybylska, szefowa gastronomii w Hotelu Mercure.

Specjalne menu z okazji 60-lecia Hotelu Mercure w Poznaniu

Za przygotowanie menu z lat 70. i 80. częściowo odpowiadał emerytowany szef kuchni Wojciech Wiciak. To właśnie tu w Hotelu Mercure, w 1974 roku pan Wojciech zaczął swoją pierwszą pracę w gastronomii. Po latach stał się wybitnym szefem, przyjmującym w swoim kulinarnym świecie najważniejsze osoby w kraju.

Teraz garstka kucharzy dostaje gotowy produktu, który muszą skomponować i zaserwować gościom. Kucharz musi mieć serducho i czuć tę pracę - opowiada szef
Teraz garstka kucharzy dostaje gotowy produktu, który muszą skomponować i zaserwować gościom. Kucharz musi mieć serducho i czuć tę pracę - opowiada szef kuchni, Wojciech Wiciak.
Waldemar Wylegalski

- Zatrzymywali się u nas polscy prezydenci. Obsługiwaliśmy Lecha Wałęsę, czy też Lecha Kaczyńskiego. Była u nas również pani premier Hanna Suchocka. Na tamte czasy to był najlepszy hotel w Poznaniu oraz Polsce - opowiada szef kuchni, Wojciech Wiciak.

- Delicja, brzoskwinia z puszki, sandacze czy polędwice były dostępne tylko w hotelach klasy luks. To właśnie dlatego przyjeżdżali tu najważniejsi goście z całego świata. Osoby, które mogły sobie pozwolić, by przyjść do restauracji były bardzo usytuowane - dopowiada szefowa gastronomi Maria Przybylska.

Dla emerytowanego kucharza - pana Wojciecha, wielki jubileusz to okazja, by pomimo wieku oraz choroby, wrócić do kuchni, w której rozpoczęła się jego przygoda. Nie zabrakło okazji do wspomnień.

- Gdy zaczynałem swoją karierę, na kuchni pracowało 60 osób. Mieliśmy podział na działy: garmażeryjny, kuchnia ciepła, rzeźnik oraz deserownia. Czasami mieliśmy problem z zakupem niektórych mniej dostępnych produktów - wspomina Wiciak.

“Kucharz musi mieć serducho”

- Myślę, że jakość produktu nie jest już taka sama. Kiedyś byliśmy samowystarczalni. Mogliśmy osobiście wędzić łososia. Teraz garstka kucharzy dostaje gotowy produktu, który muszą skomponować i zaserwować gościom. Kucharz musi mieć serducho i czuć tę pracę - dodaje szef kuchni.

Z uśmiechem na twarzy opowiada o kucharzach, wspólnie z którymi zdobywał doświadczenie.

- Najpiękniejszym wspomnieniem, które mam to kolektyw. Wychodziliśmy razem po pracy, a gdy trzeba było kogoś zastąpić, to nie było żadnego problemu. Dziękuje osobom, które pracują tu przeszło 30 lat. Sam ich szkoliłem: Roman Wejcha, Krystian Łabęda oraz Zbyszek Nowosielski, który jest już na emeryturze. Tu się wyuczyli i pracowali - opowiada szef kuchni, spod którego ręki wyszli tacy kucharze jak m.in Dominik Brodziak.

To właśnie ta ostatnia potrawa budzi wśród hotelowych gości największe emocje.
To właśnie ta ostatnia potrawa budzi wśród hotelowych gości największe emocje. Waldemar Wylegalski

Podczas wielkiego jubileuszu odbył się pokaz tworzenia potraw na żywo. Obok Wojciecha Wiciaka, ramie w ramię pracował obecny szef kuchni restauracji w Hotelu Mercure, 28-letni Mikołaj Adamczyk.

- To wielki zaszczyt pracować z panem Wojciechem. Ta kuchnia jest teraz inna, jednak smak oraz podstawy pochodzą z tamtych lat - mówi szef kuchni Winestone.

- Podczas tworzenia tego menu pytałem kucharzy z wieloletnim doświadczeniem, co z czym się robiło, jak to wyglądało. Oni mnie nakierowali. Osobiście sam się w tym nie orientowałem. Myślę, że jest to spowodowane przepaści wiekową - dodaje Mikołaj Adamczyk.

Podczas tego jubileuszowego wydarzenia nie tylko potrawy, ale również wystrój restauracji przykuł uwagę gości. Wielkie przygotowania trwały od stycznia.

- W naszych magazynach znalazły się naczynia, które były używane w tamtych czasach. Sztućce, półmiski z napisem “orbis”, oraz wiele archiwalnych zdjęć. Udało się nam odtworzyć klimat ze zdjęć - opowiada Maria Przybylska, szefowa gastronomii w Hotelu Mercure.

- Kiedyś piwnice Hotelu Mercure były magazynem dla Peweksów oraz innych hoteli w Poznaniu. To właśnie tu przywożono towar, który był rozdzielany na cały poznański rynek - dodaje Przybylska.

Już w czerwcu odbędzie się wielka gala z okazji 60-lecia poznańskiego hotelu, na której nie zabraknie również potraw z jubileuszowego menu.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Powiat czarnkowsko-trzcianecki:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski