Kto zamieszkuje Puszczę Białowieską, czyli technologia prawdę Ci powie!

Materiał informacyjny w ramach kampanii edukacyjnej „Cyfrowa Przyszłość Polski”

Co ma wspólnego Huawei i Puszcza Białowieska? Okazuje się, że całkiem sporo! W ramach inicjatywy TECH4ALL startup Rainforest Connection i Huawei nawiązały współpracę z Białowieskim Parkiem Narodowym i wdrożyły system monitoringu akustycznego, co pozwoliło zbadać stan bioróżnorodności na jego terenie. W ramach projektu zebrano ponad milion próbek dźwiękowych, dzięki którym zidentyfikowano 56 gatunków zwierząt żyjących na terenie puszczy.

Jak to działa?

Celem prowadzonych badań było wykorzystanie algorytmów identyfikacji akustycznej gatunków do oceny występowania i rozmieszczenia żyjących dziko gatunków zwierząt. Podczas projektu wykorzystywano urządzenia o nazwie AudioMoth Edge, zaawansowane rejestratory dźwięku, które wychwytują zarówno częstotliwości słyszalne, jak i ultradźwiękowe, a także urządzenia Guardian przesyłające dane audio do chmury za pośrednictwem sieci GSM, dzięki czemu możliwe było monitorowanie aktywności zwierząt w czasie rzeczywistym. Rejestratory akustyczne zostały rozmieszczone w 61 lokalizacjach na terenie Puszczy Białowieskiej i pozyskiwały próbki dźwiękowe od 27 marca do 9 czerwca 2023 r., czyli w szczycie sezonu lęgowego ptaków. Następnie przeprowadzone zostały kompleksowe analizy ekologiczne uwzględniające nie tylko poziomy poszczególnych gatunków i całych społeczności, ale też zmienne środowiskowe.

Podczas analizy danych dotyczących aktywności ptaków w danym obszarze zestawione zostały m.in. z panującymi w nim warunkami środowiska, takimi jak wysokość koron drzew, odległość od zbiornika wodnego, odległość od granicy parku czy typ lasu. Prowadzone badania pozwoliły ustalić obecność, rozmieszczenie i zasiedlenie dzikich gatunków w Białowieskim Parku Narodowym. Zgromadzonych w ramach projektu próbek dźwiękowych posłuchać można na stronie posłuchajpuszczy.pl

Kto zamieszkuje Puszczę Białowieską?

Puszcza Białowieska to ostatni pierwotny las nizinny strefy umiarkowanej w Europie i jeden z najcenniejszych obszarów bioróżnorodności w Polsce, a znajdujący się na jej terenie park narodowy już w 1978 r. został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowi dom dla kilkunastu tysięcy gatunków zwierząt i roślin, wśród których wymienić można żubra europejskiego czy rysia euroazjatyckiego. Białowieski Park Narodowy wyróżnia się także jednym z najwyższych wskaźników różnorodności ptaków wśród wszystkich lasów strefy umiarkowanej, co czyni go niesamowicie ważnym i bardzo unikalnym miejscem pod względem ochrony przyrody. Inicjatywa TECH4ALL pozwoliła wykryć w Białowieskim Parku Narodowym obecność 52 gatunków ptaków, 3 gatunków ssaków i 1 gatunku płaza. To m.in. wilk szary i sarna europejska, żaba wodna, rzadko spotykany gatunek wędrownego ptaka – krętogłów, jarząbek, bażant i kilka gatunków dzięciołów.

Technologie Huawei na rzecz ochrony przyrody

Ekoakustyczny monitoring bioróżnorodności w Białowieskim Parku Narodowym został zrealizowany dzięki wieloletniej inicjatywie na rzecz włączenia cyfrowego Huawei TECH4ALL. Projekt zakłada rozwój innowacji technologicznych na rzecz pokonywania wyzwań w zakresie kwestii związanych ze środowiskiem, edukacją, opieką zdrowotną i rozwojem. Wcześniejsze projekty TECH4ALL na rzecz ochrony przyrody to m.in. monitoring krytycznie zagrożonego wyginięciem lisa Darwina w Parku Narodowym Nahuelbuta w Chile oraz badanie wpływu zmian klimatycznych na różnorodność gatunków ptaków i płazów w ekosystemie mokradeł nad austriackim Jeziorem Nezyderskim.

– Jestem dumny z tego, że jeden projektów realizujemy również w Polsce, gdzie jesteśmy jako firma obecni już 20 lat. W najcenniejszym ekosystemie przyrodniczym - Puszczy Białowieskiej razem z pracownikami Białowieskiego Parku narodowego oraz we współpracy z amerykańską fundacją Rainforest Connection, zbadaliśmy stan bioróżnorodności puszczy. Mamy nadzieję, że wyniki naszej wspólnej pracy przyczynią się do dalszej ochrony i zachowania tego unikalnego ekosystemu dla przyszłych pokoleń – komentuje Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kto zamieszkuje Puszczę Białowieską, czyli technologia prawdę Ci powie! - Dziennik Bałtycki

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny