Kto otrzymuje najwyższą, a kto najniższą emeryturę w województwie podlaskim?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Polscy rekordziści otrzymują w granicach 23 tys. zł brutto. Ponad 23,5 tys. zł wynosi najwyższa emerytura kobiety z województwa kujawsko-pomorskiego. Niemal 23 tys. otrzymuje mężczyzna z Lubelskiego. Ich przepisem na tak wysokie świadczenie to bardzo długi, ponadsześćdziesięcioletni staż pracy, wysokie składki i jak najpóźniejsze przejściu na emeryturę. Najlepiej po skończeniu 80 lat.

Najzamożniejsi podlascy emeryci pobierają zdecydowanie niższe świadczenia. W naszym regionie najwyższą emeryturę - 15,5 tys. zł brutto - otrzymuje mężczyzna, który przeszedł na niż w wieku 64 lat i 10 miesięcy. Jednak po przyznaniu świadczenia pracował jeszcze przez wiele lat. Jego staż pracy to 61 lat i 10 miesięcy okresu ubezpieczenia.

Im dłuższa praca, tym lepiej

Najwyższa emerytura, jaką pobiera Podlasianka (a dokładniej mieszkanka Augustowa) wynosi 13 tys. zł brutto. Pani skorzystała z przywileju emerytalnego mając 75 lat i wypracowany ponad 56-letni łączny staż pracy. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Zatem wysoka emerytura to nic innego, jak zwykła matematyka.

Jak wyliczyć przyszłą emeryturę? Sposoby wyliczenia wysokości przyszłej emerytury. Jak skorzystać z kalkulatora emerytalnego?

- Obecny system emerytalny jest tak skonstruowany, że stanowi pochodną dwóch składników: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia. Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc gromadzimy wyższy kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego.

Groszowe emerytury

Tak jak cieszą wysokie kwoty świadczeń, tak na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury. Najniższa wypłacana emerytura w Polsce wynosi... 2 grosze. Otrzymuje ją mieszkanka województwa lubelskiego.

  • Z kolei 5-groszowa emerytura wypłacana jest mieszkańcowi Śląska.
  • W Podlaskiem najniższą emeryturę - 32 grosze - pobiera białostoczanka, która pracowała na umowie zlecenia 1 miesiąc i 15 dni.
  • Natomiast najuboższy emeryt mieszka w Białymstoku i otrzymuje zaledwie 1,19 zł.

Przykładowe wysokości emerytur, jakie wypłaca ZUS, w wybranych województwach:

WojewództwoNajwyższa emerytura (brutto)Najniższa emerytura (brutto)
Dolnośląskie11 185 zł (mężczyzna)0,92 zł (kobieta)
Śląskie17 213 zł (mężczyzna)0,05 zł (mężczyzna)
Pomorskie15 500 zł (mężczyzna)0,31 zł (kobieta)
Świętokrzyskie21 263 zł (mężczyzna)0,87 zł (mężczyzna)
Małopolskie23 567 zł (mężczyzna)0,24 zł (kobieta)
Lubelskie23 902 zł (mężczyzna)0,02 zł (kobieta)
Podkarpackie14 112 zł (mężczyzna)4,59 zł (kobieta)
Mazowieckie (bez Warszawy)14 564 zł (kobieta) 0,28 zł (kobieta)
Zachodniopomorskie15 368 zł (mężczyzna)0,04 zł (kobieta)

- Poprzedni system emerytalny był obwarowany określonym stażem pracy. Od 2009 roku z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość świadczenia. I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kila groszy, to taka emerytura jest wypłacana - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Emerytury wypłacane w województwie podlaskim. Na miesiąc: 42 grosze albo 14,5 tys. złotych

Kto otrzyma minimalną emeryturę

Tak niskie emerytury są zaskakujące, gdy słyszy się o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że aby dostać minimalną emeryturę, należy udowodnić odpowiedni staż pracy. Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat.

Jeśli przy takim stażu z wyliczenia emerytury wyjdzie kwota niższa niż gwarantowane minimum, wówczas ZUS podnosi świadczenie do minimalnej emerytury. Jeżeli więc z wyliczenia wyjdzie np. 850 zł - to kobiecie, która udowodni 20-letni, a mężczyzna 25-letni staż pracy - ZUS podniesie emeryturę do 1200 zł brutto.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie