Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i na jakich zasadach może pojechać z ZUS do sanatorium

Redakcja
Kto i na jakich zasadach może pojechać z ZUS do sanatorium
Kto i na jakich zasadach może pojechać z ZUS do sanatorium
Od 1996 r. ZUS realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach tzw. prewencji rentowej. Prowadzona ona jest w ośrodkach rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS.
  • Program skierowany jest do osób ubezpieczonych, które z powodu choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.
  • Także do osób zagrożonych częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy, uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego (dotyczy osób, które mają prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia), pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie rokujących odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji

- Zatem celem programu jest przywrócenie zdolności do pracy osobom, które korzystają z rehabilitacji - podkreśla Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy ZUS Białystok . - W realizacji programu ważne jest jak najwcześniejsze skierowanie osoby ubezpieczonej do ośrodka rehabilitacyjnego, ponieważ im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym lepsze efekty można uzyskać.

Z rehabilitacji leczniczej w 2012r. skorzystało w woj. podlaskim 2007 osób, najwięcej  ze schorzeniami narządu ruchu -  1501 ubezpieczonych. Rehabilitacja odbywa się też w określonych okolicznościach w trybie ambulatoryjnym - z takiej formy rehabilitacji skorzystało 373 ubezpieczonych.

Skierowanie na rehabilitację leczniczą
Podstawą skierowania ubezpieczonego lub rencisty do ośrodka rehabilitacyjnego jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej wydane przez lekarza orzecznika ZUS.

Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej lekarz orzecznik ZUS może wydać:
• na wniosek lekarza prowadzącego leczenie, przy czym wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej może być sporządzony na dowolnym formularzu i powinien zawierać: imię i nazwisko chorego, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Wzór wniosku można uzyskać na stronie internetowej ZUS pod adresem: www.zus.pl/prewencja.
• podczas kontroli zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy
• przy ustalaniu uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego
• podczas orzekania o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej może wystawić każdy lekarz prowadzący leczenie, a osoba, której ten wniosek dotyczy, składa go w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, osoba zainteresowana otrzymuje zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.

Formy i profile rehabilitacji
Zakład aktualnie kieruje na rehabilitację leczniczą w następujących grupach schorzeń:
w systemie stacjonarnym:

  • narząd ruchu, w tym we wczesnych stanach pourazowych
  • układ krążenia
  • układ oddechowy
  • schorzenia psychosomatyczne
  • schorzenia onkologiczne po operacjach gruczołu piersiowego

w systemie ambulatoryjnym:

  • narząd ruchu
  • schorzenia kardiologiczne

Co obejmuje program rehabilitacji leczniczej?
Kompleksowa rehabilitacja lecznicza obejmuje ustalony indywidualnie program ukierunkowany na leczenie schorzenia będącego przyczyną skierowania na rehabilitację oraz na schorzenia współistniejące. Uwzględnia w szczególności:

- nauki zasad prawidłowego żywienia
- znajomości czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych
- podstawowej wiedzy o procesie chorobowym uwzględniającej profil schorzenia
- znajomości czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy
-  podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracownika
- udzielania instruktażu odnośnie kontynuacji rehabilitacji w warunkach domowych po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego

Czas trwania rehabilitacji leczniczej
Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym powinna trwać 24 dni.
Czas trwania rehabilitacji może być przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS. Takie sytuacje  mogą mieć miejsce np. w przypadku pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy  po wydłużonym procesie rehabilitacji czy wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy lub w przypadku zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby skierowanej na turnus.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponosi całkowity koszt rehabilitacji leczniczej łącznie z kosztami dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.
 

  •  różne formy rehabilitacji fizycznej tj. kinezyterapię indywidualną, zbiorową i ćwiczenia w wodzie oraz zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, masażu klasycznego i wibracyjnego
  • rehabilitację psychologiczną, w tym między innymi psychoedukację i treningi relaksacyjne
  • edukację zdrowotną ukierunkowaną na przekazanie informacji w zakresie:

Źródło: Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy ZUS O/Białystok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny