Księża na etacie w policji, w szpitalach i skarbówce. Zobacz, ile zarabiają!

Maciej Czerniak
pixabay.com
Abp w randze generała dywizji, Sławoj Leszek Głódź pobiera świadczenia w wysokości od 10 do 17 tys. zł miesięcznie. To emerytura należna - jak informuje Newsweek - generałom z 35-letnim stażem służby. Sławoj Leszek Głódź był biskupem polowym Wojska Polskiego. W Kujawsko-Pomorskiem - jak wynika z informacji Kurii Diecezji Bydgoskiej - w samych tylko szpitalach jest 11 kapelanów.

- Nie mam posady w straży. Mam umowę zlecenie - mówi ks. Mariusz Stasiak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Toruniu i kapelan strażaków Kujawsko-Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Posługa kapłańska i pomoc psychologiczna

Ksiądz Stasiak uczestniczy w uroczystościach strażackich, których w roku jest niemało. - To między innymi spotkania przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą, ale głównie dni strażaków, które odbywają się w maju. Te uroczystości mają miejsce w każdym powiecie, a powiatów jest 19 - wylicza duchowny. Zaznacza, że jego posługa jako kapelana nie ogranicza się tylko do tego, ale również udziela pomocy ofiarom wypadków i innych zdarzeń: - Moją rolą jest udzielanie pomocy psychologicznej poszkodowanym w różnych zdarzeniach. A liczby tych zdarzeń, rzecz jasna, nie da się oszacować, ani przewidzieć.

Niektóre szpitale mają dwóch kapelanów

Tylko wśród duchownych Diecezji Bydgoskiej jest dziewięciu kapelanów pełniących posługę w... szpitalach. Księża kapelani pracują w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, w bydgoskich szpitalach uniwersyteckich Biziela i Jurasza, w szpitalu dziecięcym im. J. Brudzińskiego, lecznicy MSWiA, a także w hospicjum Domu Sue Ryder w Bydgoszczy. Z kolei Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii oraz Nowy Szpital w Nakle i Szubinie mają nawet po dwóch kapelanów.

Ile tak naprawdę zarabiają księża? Sprawdziliśmy [zdjęcia]

Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy zatrudnia Kapelana Szpitalnego na umowę o pracę w niepełnym wymiarze pół etatu w Zespole Wsparcia Duchowego. Jednocześnie dyrekcja CO informuje, że wynagrodzenie kapelana nie może być ujawnione ze względu na "ograniczenie ustawowe wynikające z art. 5 ust. 2 zdanie 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2018 r. poz. 1330 z późn.zm.) tj. „prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy”.

- Dzięki wieloletniej obserwacji chorych leczonych w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, wyciągnięto bardzo ważne wnioski, że należy obejmować leczeniem nie tylko ciało pacjenta, ale w równej mierze skupić się na jego kondycji psychicznej. To spostrzeżenie dało początek stworzenia w Centrum Onkologii w roku 2010 Zespołu Wsparcia Duchowego - mówi dr inż. Piotr Muzyczuk,dyrektor ds. logistyki Centrum Onkologii w Bydgoszczy. - W jego strukturze znajduje się Zakład Psychologii Klinicznej oraz Kaplica pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Tak zorganizowana struktura Zespołu pozwala na dotarcie do osób potrzebujących wielokierunkowo. Zadania postawione przed Zespołem są zróżnicowane, ale łączy je jedno – pomoc i wspieranie pacjentów i ich rodzin podczas całego procesu walki z nowotworem.

- Diagnozę o chorobie nowotworowej większość pacjentów przyjmuje jak wyrok. Nieuchronność pobytu w szpitalu, leczenie często wyczerpujące organizm, utrata włosów, a tak naprawdę myśl o zbliżającym się końcu dotychczasowego życia powoduje, że chory traci pewność siebie, radość, optymizm. Wpada w pułapkę depresji - podkreśla dyrektor. - Z każdym dniem wzrasta w nim uczucie niechęci do podjęcia walki o zdrowie, o swoją przyszłość. Zdiagnozowany pacjent onkologiczny często nie jest w stanie wykonać jakiegokolwiek ruchu, aby wyjść z tej sytuacji. Jego niekorzystny stan psychiczny i emocjonalny ma nie tylko wpływ na otoczenie, na najbliższych, rodzinę ale przede wszystkim na brak siły do walki z chorobą i spadek odporności. Realizując skutecznie przydzielony mu zakres obowiązków Kapelan Szpitalny wraz z Psychologami wspierają duchowo pacjentów Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

We wszystkich służbach jest ponad 500 kapelanów. Wśród nich jest między innymi duchowny pełniący posługę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Ksiądz jest zatrudniony, ale poza korpusem służby cywilnej na etacie eksperta - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzeczniczka KWP w Bydgoszczy. Podaje uogólnioną średnią wynagrodzeń w tej grupie zaszeregowania: - Wśród tych pracowników średnia zarobków brutto wynosi 2948 złotych.

Jak informuje MSWiA w odpowiedzi na interpelację posła Tomasza Rzymkowskiego z Kukiz’15, w 2017 roku w całej Polsce było 11 księży pracujących na pełen etat, 13 kapelanów na etaty cząstkowe i 170 duchownych rzymsko-katolickich pełniących posługę społecznie. Ponadto policja miała sześciu kapłanów prawosławnych i jednego ewangelicko-augsburskiego zatrudnionego również na cały etat.

Ile ojciec Rydzyk płaci swoim pracownikom? Tyle zarabiają ki...

Nasza skarbówka bez duchownego

Kapelani w Straży Granicznej są zatrudniani wyłącznie na pełen etat. Przed dwoma laty (to dane w odpowiedzi MSWiA na interpelację poselską z 2018 roku) duchownych wśród pograniczników było 19 (11 katolickich, 4 prawosławnych, 2 greko-katolickich i 2 ewangelicko-augsburskich).

Księża pracują również w więziennictwie. - W jednostkach penitencjarnych podległych OISW w Bydgoszczy zatrudnionych jest łącznie 10 kapelanów kościoła rzymskokatolickiego, którzy otrzymują wynagrodzenie zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek - mówi por. Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy Okręgu Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.

Kapelani są zatrudnieni na 0,20 etatu, 0,25 etatu, 0,50 etatu, 0,55 etatu, 0,70 etatu oraz 1,00 etatu.

Duchownych pełniących posługę w roli kapelanów nie brakuje też w działającej od 2017 roku Krajowej Administracji Skarbowej utworzonej z 400 urzędów i 19 izb skarbowych, służby celnej i kontroli skarbowej. W całej KAS pracuje dziewięciu kapelanów. Zarabiają oni - jak informuje Gazeta Wyborcza - od 3948 do 5783 zł brutto. Mają zapewniać opiekę duszpasterską i funkcjonariuszom, i urzędnikom skarbowym oraz organizować uroczystości religijne.

Akurat w naszym województwie jednak skarbówka nie ma własnego duchownego. - Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy nie zatrudnia kapelana - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik IAS.

Umacnia się rynek pracownika. Oto najbardziej pożądane zawody

Wideo

Materiał oryginalny: Księża na etacie w policji, w szpitalach i skarbówce. Zobacz, ile zarabiają! - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przecieź to pasoźyty szpitale nie mają na co wydawać a skarbówka i ksiądz na etacie jak ich nie wstyd

G
Gość

Wszędzie mają wtyki i to na nasz,podatników koszt.Dawniej byli oficerowie polityczni teraz kapelani!Będą mieć dobre emerytury nic nie wnosząc do ZUS-u swojego,wypracowanego tylko pasożytują na narodzie!

G
Gość
13 czerwca, 11:08, Marek:

Jak przyjdzie umierać , to księdza z sakramentami świętymi docenicie. Póki ktoś zdrowy to tego nie rozumie i powtarza głupoty. Ze śmiercią każdy będzie się musiał zmierzyć sam i wtedy ksiądz z Chrystusem w komunii świętej jest ostatnią szansą na zachowanie życia duchowego po śmierci cielesnej. Pomyślcie o tym zanim powiecie coś złego o posłudze księży.

1 listopada 2019, 19:18, Gość:

Czyli ludzie spoza chrzescijanstwa sa wykluczeni z raju, nawet jesli zyja po bozemu?

Ale masz mózg sprany przez Kościół gosciu, skoro takie farmazony wypisujesz. Myślisz, że jak klecha wciśnie ci do ust kawałek placka to będziesz zbawiony, życzę powodzenia

😂😂😂

n
nasum
12 czerwca 2019, 10:10, Oburzony dziennikarzami:

Ciągle atakujecie kościół katolicki ? Płacą Wam dziennikarzom za to ? Na pewno . Jak Platforma pomagała wyłudzać miliardy Vatu , to nic nie pisaliście że to zle, a teraz nagle pensje księży, polityków PIS się Wam nie podobają. Oj sługusy niemieckiej propagandy, kiedyś się Wam do [wulgaryzm] dobiorą za nakręcanie ludzi na siebie.

A ładnie to być watykańskim kolaborantem jak ty?

L
LU

pomoc psychologiczna najbardziej potrzebna jest chłopakom chodzących w sukienkach. Prawdziwy mężczyzna chodzący w spodniach da sobie radę bez tych psychologów z Bożej łaski

G
Gość
12 czerwca, 10:10, Oburzony dziennikarzami:

Ciągle atakujecie kościół katolicki ? Płacą Wam dziennikarzom za to ? Na pewno . Jak Platforma pomagała wyłudzać miliardy Vatu , to nic nie pisaliście że to zle, a teraz nagle pensje księży, polityków PIS się Wam nie podobają. Oj sługusy niemieckiej propagandy, kiedyś się Wam do [wulgaryzm] dobiorą za nakręcanie ludzi na siebie.

Jak krytyka to od razu trzeba byc slugusem Niemcow albo Ruskich. A moze to ty jestes slugusem Watykanu. Ksieza maja sluzyc nie ganiac za mamona

G
Gość
13 czerwca, 11:08, Marek:

Jak przyjdzie umierać , to księdza z sakramentami świętymi docenicie. Póki ktoś zdrowy to tego nie rozumie i powtarza głupoty. Ze śmiercią każdy będzie się musiał zmierzyć sam i wtedy ksiądz z Chrystusem w komunii świętej jest ostatnią szansą na zachowanie życia duchowego po śmierci cielesnej. Pomyślcie o tym zanim powiecie coś złego o posłudze księży.

Czyli ludzie spoza chrzescijanstwa sa wykluczeni z raju, nawet jesli zyja po bozemu?

G
Gość
2019-06-13T11:08:41 02:00, Marek:

Jak przyjdzie umierać , to księdza z sakramentami świętymi docenicie. Póki ktoś zdrowy to tego nie rozumie i powtarza głupoty. Ze śmiercią każdy będzie się musiał zmierzyć sam i wtedy ksiądz z Chrystusem w komunii świętej jest ostatnią szansą na zachowanie życia duchowego po śmierci cielesnej. Pomyślcie o tym zanim powiecie coś złego o posłudze księży.

Czyli tylko kasa, podobno oni służą Bogu.

G
Gość

Skandal. Złodziejstwo i granda w biały dzień! Darmozjady!!!

m
mysz

Te pijawki tylko wysusaja

pieniadze .a my ciemnota im wierzymy.

M
Marek

Jak przyjdzie umierać , to księdza z sakramentami świętymi docenicie. Póki ktoś zdrowy to tego nie rozumie i powtarza głupoty. Ze śmiercią każdy będzie się musiał zmierzyć sam i wtedy ksiądz z Chrystusem w komunii świętej jest ostatnią szansą na zachowanie życia duchowego po śmierci cielesnej. Pomyślcie o tym zanim powiecie coś złego o posłudze księży.

G
Gość
2019-06-11T13:53:12 02:00, taka prawda:

Księża mają tak dobrze. Jeżeli autor artykułu ma syna to z całego serca życzę mu, by jego pociecha wyrosła na księdza.

Z PEWNOSCIA PISZACY NIE JEST GLUPCEM ZE SREDNIOWIECZNYM MOZGIEM ZEBY SYNA UBRAC W WSTYKANSKA KIECKE

O
Oburzony dziennikarzami

Ciągle atakujecie kościół katolicki ? Płacą Wam dziennikarzom za to ? Na pewno . Jak Platforma pomagała wyłudzać miliardy Vatu , to nic nie pisaliście że to zle, a teraz nagle pensje księży, polityków PIS się Wam nie podobają. Oj sługusy niemieckiej propagandy, kiedyś się Wam do dupy dobiorą za nakręcanie ludzi na siebie.

a
aw
2019-06-11T13:26:57 02:00, Obserwator:

Kto jest zwierzchnikiem księdza-pracownika? To paranoja, że kapłan jest na etacie i za wypelnianie swojej misji uzyskuje wynagrodzenie, tak jak pracownik.

No i dlaczego kapelan musi być generałem.

dlatego bo mial znajomosci w rzadzie.... Oto Polska wlasnie.... czas zmienic ten kraj aby raz na zawsze wykorzenic religie i ciemnogrod z Ziemi, tej Ziemi. Dlatego glosuje na WIOSNE i pana Roberta Biedronia.

a
anty PIS
2019-06-11T13:53:12 02:00, taka prawda:

Księża mają tak dobrze. Jeżeli autor artykułu ma syna to z całego serca życzę mu, by jego pociecha wyrosła na księdza.

kiedys na wsi mowili - kto ma ksiedza w rodzie temu bieda nie dobodzie. Jak widac powiedzenie nadal aktualne. Dlatego pedofile i wszyscy co maja dwie lewe rece do roboty zapierdalaja do seminarium. Taki ciemnogrod i panoszenie sie pasozytow to tylko jeszcze jest w Polsce mozliwe. Ale do czasu....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3