Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księgowy – zawód niezbędny

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected]
Rola tego zawodu będzie na pewno wzrastała wraz z rozwojem gospodarki. I to bez względu na system polityczny w kraju - przekonuje Edward Kosakowski.
Rola tego zawodu będzie na pewno wzrastała wraz z rozwojem gospodarki. I to bez względu na system polityczny w kraju - przekonuje Edward Kosakowski.
W tym tygodniu Stowarzyszenie Księgowych w Białymstoku świętowało 55-lecie istnienia i 105. rocznicę powstania organizacji księgowych na ziemiach polskich. Jakim wymaganiom musi sprostać w tych czasach profesjonalista w tym zawodzie? - pytamy Edwarda Kosakowskiego, prezesa białostockiego oddziału okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Edward Kosakowski, prezes białostockiego oddziału okręgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce: - Gospodarka rynkowa, postępująca jej globalizacja, wzrastająca konkurencyjność przedsiębiorstw, stawiają przed księgowymi coraz to nowe wyzwania, a także wymagania znacznie większego profesjonalizmu. Jednym słowem znajomości nie tylko prawa rachunkowego (jak księgować i dekretować dokumenty na jakich kontach), ale też prawa gospodarczego, podatkowego oraz z wielu innych dziedzin.

Gospodarka, a konkretnie przedsiębiorcy potrzebują zatem księgowych o najwyższych kwalifikacjach, ale też o wysokiej etyce zawodowej. Bowiem odbiorcami informacji o firmach, ich kondycji finansowej, rozmiarach prowadzonej działalności, posiadanym majątku, jego efektowności, rentowności jest wiele instytucji: banki, urzędy, wywiadownie gospodarcze, kontrahenci obecni i przyszli, a także inwestorzy. Przekazywane im dane powinny być rzetelne, nieprzekłamane, właściwie przedstawiające obraz przedsiębiorstwa.

To duża odpowiedzialność, ale też chyba kierunek zmian, który może być interesujący dla młodych, ambitnych ludzi, wybierających sobie miejsce w życie? - Tak, oczywiście. Takie wymogi nowoczesnej gospodarki to trudna, ale dobrą perspektywa dla osób wykształconych w tym kierunku. No i duża szansa rozwoju, bo zapotrzebowania na dobrych księgowych będzie stale wzrastało. Rola tego zawodu będzie na pewno wzrastała wraz z rozwojem gospodarki. I to bez względu na system polityczny w kraju. Jak obserwujemy w SKwP, zainteresowanie tą profesją młodych ludzi systematycznie wzrasta. Widzimy to na podstawie ich uczestnictwa w organizowanych przez nas szkoleniach czy kursach w ramach certyfikacji zawodu. Obserwujemy także rosnące zainteresowanie młodych ludzi wstąpieniem do grona członków SKwP.

Czy Stowarzyszenie współpracuje z białostockimi uczelniami, tak aby podnosić kwalifikacje ich absolwentów zainteresowanych tym zawodem? - Zawarliśmy szereg porozumień z naszymi wyższymi uczelniami, głównie Uniwersytetem w Białymstoku, WSFiZ, WSE i Politechniką Białostocką. Od 4 lat wspólnie z tymi uczelniami organizujemy dla studentów Konkurs Wiedzy z Rachunkowości; każdego roku na innej uczelni i na określony zakres obszaru wiedzy. To nie tylko podnosi wśród studentów poziom edukacji ekonomicznej i zainteresowania rachunkowością, ale też zbliża tych młodych ludzi do naszego Stowarzyszenia.

Cieszymy się także ze współpracy z Zespołem Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku. Dzięki niej możemy wspierać młodzież uczącą się rachunkowości na poziomie szkół średnich. I na tym poziomie patronujemy i wspomagamy organizowany corocznie – już od 12 lat – konkurs rachunkowości szkół ekonomicznych woj. podlaskiego.

Studentom wyższych uczelni oraz młodzieży z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych umożliwiamy w oddziale, a także i w naszej spółce audytorskiej „Buchalteria” z udziałem kapitałowym SKwP odbywanie praktyk uczniowskich i studenckich, pozwalających na praktyczne zweryfikowanie nabytych umiejętności teoretycznych.

Dużo się w tej chwili mówi o deregulacji wielu zawodów w Polsce. Jak to wygląda w przypadku księgowych? Stowarzyszenie certyfikuje tę profesję. - Faktycznie Stowarzyszenie w 2009 r. wprowadziło tzw. wewnętrzną certyfikację zawodu księgowego, w ramach której absolwentom, po przejściu określonej ścieżki edukacyjnej, wydaje odpowiedni certyfikat potwierdzający kwalifikacje, na jednym z czterech poziomów: księgowego, specjalisty ds. rachunkowości, głównego księgowego i wreszcie dyplomowanego księgowego. Ale to nie ma nie ma nic wspólnego z regulacją zawodu. My jedynie potwierdzamy kwalifikacje, wiedzę naszych absolwentów, żeby przedsiębiorcy angażując kandydata na księgowego do pracy z naszym certyfikatem, mieli pewność jego kwalifikacji i wiedzy na określonym poziomie. To nie jest więc dopuszczenie do zawodu, a jedynie potwierdzenie wysokich kwalifikacji przez osobę, która w ten sposób chce umocnić swoja pozycję na rynku pracy.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny