Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księgi wieczyste i hipoteka. Teraz łatwiej będzie o kredyt

Joanna Mentel Strefa Biznesu NTO
Teraz jedną hipoteką można zabezpieczyć kilka wierzytelności różnych podmiotów, służących temu samemu przesięwzięciu.
Teraz jedną hipoteką można zabezpieczyć kilka wierzytelności różnych podmiotów, służących temu samemu przesięwzięciu.
Najnowsze zmiany w ustawie o księgach wieczystych i hipotece powinny przynieść kredytobiorcom korzyści. Łatwiej dostaną kredyt i to oni będą dyktować bankom warunki.

W niedzielę 20 lutego br. weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jej celem jest uproszczenie obecnego systemu hipotecznego, który nie był zmieniany od 25 lat!

Zobacz także. Kredyt hipoteczny dla młodych w pytaniach i odpowiedziach

Dotychczas przepisy dotyczące hipoteki były oparte na rozwiązaniach sięgających okresu międzywojennego. Kosmetyczne poprawki z 1991 i 2001 r. omijały zagadnienia dotyczące hipoteki, koncentrując się na księgach wieczystych.

Najnowsza nowelizacja została uchwalona 26 czerwca 2009 i weszła w życie po 18-miesięcznym okresie vacatio legis.

Jedna hipoteka

Nowelizacja likwiduje dotychczasowy podział na hipotekę zwykłą, dotyczącą głównej wartości kredytu, i kaucyjną, dotyczącą odsetek.

Oznacza to, że kredytobiorca może ustanowić jedną hipotekę, która jest oparta na dotychczasowym modelu hipoteki kaucyjnej. To wygodne rozwiązanie, bowiem nie trzeba teraz składać dwóch wniosków o założenie hipoteki i unika się tym samym podwójnych opłat.

Nowa hipoteka zabezpiecza zarówno kwotę główną, odsetki, jak i pozostałe koszty.

Więcej pieniędzy, mniej problemów

Właściciele nieruchomości mają prawo do zabezpieczenia tą samą hipoteką więcej niż jednej wierzytelności. Kredytobiorca, który uzna, że jego kredyt jest niewystarczający lub będzie chciał wziąć kilka kredytów w tym samym banku, od 20 lutego br. może je zabezpieczyć jedną i tą samą hipoteką.

Zobacz także. Nowe zmiany w księgach wieczystych. Już od poniedziałku!

Do tej pory musiał ustanawiać w tym celu kolejne hipoteki i uiszczać kolejne opłaty sądowe, za każdą z osobna.

Teraz decyduje kredytobiorca

Najwięcej kontrowersji, zwłaszcza w środowiskach bankowych, wzbudziła zmiana dająca kredytobiorcom możliwość swobodnego rozporządzania „pustym” miejscem hipotecznym.

Oznacza to, że po spłaceniu jednego długu zabezpieczonego hipoteką, dłużnik może teraz przenieść w to miejsce inną hipotekę lub ustanowić nową. Do tej pory w miejsce opróżnione po wygasłej hipotece przesuwała się automatycznie kolejna.

Jeśli hipoteka wygaśnie jedynie częściowo, właściciel nieruchomości również ma prawo rozporządzać częścią tego miejsca. Wyjątkiem jest, gdy hipoteka wygaśnie na skutek egzekucji z nieruchomości.

Ważne. Ustawa jasno określa, że właściciel nieruchomości nie może się zrzec prawa do rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym.

Na zmianach zyskają też przedsiębiorcy

Teraz jedną hipoteką można zabezpieczyć kilka wierzytelności różnych podmiotów, służących temu samemu przesięwzięciu. Bez wątpienia ułatwi to działalność polskim firmom, bowiem pozyskiwanie środków będzie łatwiejsze.

Aby skorzystać z takiej możliwości, wierzyciele muszą powołać administratora hipotek. Administratorem może być jeden z nich lub też osoba trzecia. Umowa o powołaniu administratora powinna być zawarta na piśmie w formie aktu notarialnego.

Wierzyciele, których wierzytelności są objęte zabezpieczeniem, mogą w każdym czasie dokonać zmiany wpisu administratora hipoteki w księdze wieczystej i powołać na jego miejsce inną osobę.

Możesz wybrać walutę, w jakiej będzie ustanowiona hipoteka

To nowość! Poprzednio kredyty były zaciągane w takiej samej walucie jak zaciągnięta hipoteka, teraz się to się diametralnie zmienia.

Eksperci przestrzegają jednak kredytobiorców przed zmieniającymi się wahaniami kursów walut, przez co może się także zmienić wartość zabezpieczenia. Kredytobiorcy mogą napotkać na opór banków, które niezbyt chętnie będą prawdopodobnie korzystały z tej możliwości lub mogą żądać hipotek znacznie przewyższających wartością kwoty udzielanych kredytów.

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece powinna przynieść korzystne zmiany zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom. Teraz dzięki znacznemu obniżeniu kosztów i elastycznym zapisom dotyczącym ustanawiania i zmiany hipotek nareszcie mają szansę na korzystny kredyt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny