Książnica Podlaska. Wystawa Radość życia Anny Worowskiej i promocja książki Jan Leończuk - Poezje zebrane 1973 - 2019 (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Książnica Podlaska. Wystawa "Radość życia" Anny Worowskiej i promocja książki "Jan Leończuk - Poezje zebrane 1973 - 2019". 24.06.2020
Książnica Podlaska. Wystawa "Radość życia" Anny Worowskiej i promocja książki "Jan Leończuk - Poezje zebrane 1973 - 2019". 24.06.2020 Jerzy Doroszkiewicz
Jan Leończuk, jeden z najwybitniejszych poetów ziemi Podlaskiej 24 czerwca 2020 roku obchodził swoje imieniny i 70. urodziny. Z tej okazji Książnica Podlaska udostępniła galerię na parterze na wystawę fotografii "Radość życia" Anny Worowskiej i zorganizowała uroczystą promocję książki "Jan Leończuk - Poezje zebrane 1973 - 2019"

- Jana Leończuka znam ponad 10. lat i to bardzo owocna znajomość i ukwiecona – mówi Anna Worowska, fotograf. Wernisaż wystawy jej zdjęć z okolic Zabłudowa rozpoczął obchody imienin i urodzin Jana Leończuka – pochodzącego z Łubnik wybitnego polskiego poety. - Fotografuję od dawna, zatem wcześniej już znałam urodę ziemi zabłudowskiej. Worowska w 2014 roku była współautorką książki „Ziemia Zabłudowska”. Ona zrobiła około 260 zdjęć, Jan Leończuk – jubilat i solenizant z 24 czerwca, opatrzył książkę wydaną przez Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie. - Wtedy bardziej poznałam tę ziemię i mogłam się nim naprawdę zachwycić – opowiada Worowska. - To piękne pola, lasy, nastrój, może przez to, że mieszka tam poeta? - śmieje się fotografka. Tytuł wystawy - „Radość życia” pochodzi z jednego z wierszy Jana Leończuka.

- Taki był cel – zebrać wszystko – mówi prof. Dariusz Kulesza, współautor opracowania ‘Dzieł zebranych” Jana Leończuka. - To najpełniejszy zbiór wierszy Jana Leończuka, jaki możemy udostępnić czytelnikom.

- Osobiście interesowało mnie, jak zmieniająca się historia literatury wchodzi w relację z poezją Jana Leończuka – kontynuuje prof. Kulesza. - Jeśli chodzi o Jana Leończuka, interesowało mnie to, na ile ta poezja jest niezmienna, na ile się staje, kształtuje i pozostaje. Jest coś, co wydaje mi się takim fundamentem, czy źródłem tej poezji i, że udało mi się we wstępie do drugiego tomu o tym napisać.

Profesor Jarosław Ławski we wstępie do pierwszego tomu pisze o poezji Jana Leończuka „to ten sam kompleks utajonych znaczeń, który określał całe lata 70. Leończuka: pokusa, ciemne piękno ciała mężczyzn i kobiet, erotyzm, zdrada dobra, poczcie winy, niewysławialności prawdy, a to wszystko w złocistej ramie polskiego Wschodu”. O mroczny erotyzm u Leończuka pytam zatem i profesora Kuleszę.

- Leończuk w ogóle jest mroczny! - odpowiada prof. Kulesza. - Napisałem o nim „wielki liryczny zwierz”, ale Jan Leończuk to jest zwierzę, jak napisałem pierwotnie. To nie jest jakiś tam rozrywkowy, bajkowy ogr, to po prostu nieprawdopodobna intensywność uczuć i doznań. To ktoś, kto jak niewielu z nas, ma nieprawdopodobny głód świata, który poza domem rodzinnym się znajduje. Problem polega na tym, że często konfrontacja domu, panujących w nim reguł, ze światem to jedna wielka kolizja. Jestem wierny swojemu domowi, a z drugiej strony – jestem bardzo ciekawy tego wszystkiego, co jest na zewnątrz. Chcę być wierny domowi i być obecny w świecie. I to jest wielkie napięcie, które stwarza tę poezję. Częścią tego napięcia, jedną z konsekwencji jest ów „mroczny erotyzm”.

Jan Leończuk tworzył w Białymstoku środowisko kulturalne, wiele zrobił dla samej Książnicy Podlaskiej. Profesor Kulesza przyznaje, że znaczenie poety z Łubnik dla regionu zostało trochę umniejszone.

- Kiedy w latach 90. XX wieku powstawał „Słownik poetów polskich” postanowiliśmy umieścić w nim tylko Wiesława Kazaneckiego, żeby nie dokonywać jakiejś hierarchizacji poetów stąd i to był błąd – przyznaje prof. Kulesza. - Wydaje się, że Leończuk już wówczas powinien się w tym słowniku znaleźć. Dlatego, że Kazanecki to jest marka, natomiast Leończuk to jest poeta. Kazanecki oczywiście także jest poetą, ale funkcjonuje jako marka, znak firmowy. Jan Leończuk pisze o problemach absolutnie uniwersalnych, a nie lokalnych i w tym sensie jest bardzo ważny dla Podlasia i Białegostoku.

Najważniejszą częścią jubileuszu poety była prezentacja wydawnictwa - „Jan Leończuk - Poezje zebrane 1973 - 2019” z laudacją prof. dra hab. Jarosława Ławskiego.

Czytaj też: Jana z Łubnik światu przywracanie. W 70. urodziny poety i piszących przyjaciela

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie