Książnica Podlaska. V Festiwal Literacki „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie”. PROGRAM

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
10 lutego 2021 r. rusza 5. Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”, organizowany przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Będą spotkania autorskie, warsztaty, koncerty, debata i Turniej Jednego Wiersza – wszystko w formule on-line.

- To wyjątkowa edycja Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”, ponieważ ze względu na pandemię koronawirusa, zostanie w całości przeprowadzona w formule on-line

– informuje Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

– Staraliśmy się przygotować atrakcyjny program, skierowany do odbiorców w różnym wieku i mających różne zainteresowania. Coś dla siebie znajdą na pewno miłośnicy komiksu, reportażu, poezji, ale też dobrej muzyki, ponieważ czekają nas dwa koncerty: znanego białostockiego rapera „Ciry” oraz grupy artystycznej Spider Demon Massacre. Nowością będzie debata poświęcona temu jak dziennikarstwo splata się z literaturą, z udziałem Miłki Malzahn, Piotra Brysacza i Marcina Tomkiela – wymienia dyrektor Gadek.

Uczestnicy tegorocznych, festiwalowych warsztatów m.in. poznają tajniki tworzenia recenzji literackich i filmowych, dowiedzą się jak napisać piosenkę i co może dać im komiks.

Organizatorzy, jak co roku, pamiętali też o najmłodszych czytelnikach, z którymi spotkają się wirtualnie m.in. rysownik Tomasz Samojlik, autorka bajek Celina Zubrycka, dramatopisarka Marta Guśniowska czy twórczyni komiksów Edyta Bystroń.

Festiwal potrwa do czerwca 2021 r., wszystkie wydarzenia odbywać się będą on-line na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku: www.facebook.com/ksiaznicapodlaska. Dostęp bezpłatny.

V Festiwal Literacki „Autorzy i Książki. Podlaskie podsumowanie” PROGRAM

10.02.2021, godz. 17.00 – Spotkanie z Katarzyną Drogą
Katarzyna Droga – pisarka, redaktorka, dziennikarka. Autorka powieści biograficznych i sag rodzinnych związanych z Białostocczyzną. Współpracuje dziennikarsko z magazynami „Sens” i „Twój Styl”. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Podlasianka z urodzenia (ur. w 1965 roku w Zambrowie) i z wyboru: po dwudziestu latach życia w stolicy powróciła do rodzinnego domu nad Narwią, gdzie mieszka i pracuje nad kolejnymi książkami.
12.02.2021, godz. 17.00 – Warsztaty pisania recenzji literackich i filmowych z Dominikiem Sołowiejem
Dominik Sołowiej - specjalista ds. marketingu, webmaster i copywriter. Prowadzi spotkania poświęcone kulturze i sprawom społecznym oraz szkolenia i wykłady. Jego specjalność to: marketing polityczny, public relations, marketing narracyjny, reklama i problematyka nowych mediów. Jest właścicielem agencji reklamowej.

13.02.2021, godz. 16.00 – „Poezja płynąca z pocztówek” – koncert Michała „Ciry” Ciruka
Michał „Cira” Ciruk - – raper, twórca rysunków i obrazów, poeta. Współtwórca zespołów: Panorama Paru Faktów i Fama Familia, prowadzi także solową działalność artystyczną.
W jego dotychczasowym dorobku znajdują się m.in. albumy: Zapracowany Obibok 2, Plastikowy Kosmos, Głodni z Natury, Niewidzialny Celebryta oraz Pocztówki z miasta B. (I i II część), zawierające utwory ukazujące charakterystyczne miejsca Białegostoku, przywołujące znane postaci oraz fragmenty historii tego miasta. W 2020 roku ukazał się jego debiutancki tom poetycki Noceany i Popapranki.

14.02.2021, godz. 10.00 Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem
Tomasz Samojlik - autor komiksów i książek dla dzieci. Twórca postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka. Urodził się w 1978 roku w Hajnówce. Jest doktorem nauk przyrodniczych. Zajmuje się historią przyrodniczą, zwłaszcza wpływem człowieka na Puszczę Białowieską.
Jako twórca komiksów debiutował w 1994 roku w podlaskiej prasie serią pasków komiksowych „W balona”. Rozgłos przyniosły mu komiksy edukacyjne, w których popularyzuje naukę i wiedzę o przyrodzie i jej historii.
(na podst. culture.pl)

15-19.02.2021, codziennie o godz. 19.00 Kurs pisania piosenek z Krzysztofem Szubzdą

Krzysztof Szubzda – z wykształcenia prawnik, z doświadczenia kabareciarz (kabarety: Widelec i Hrabi) oraz dziennikarz: radiowy, prasowy i telewizyjny (PR Trójka, „Kurier Poranny”, „Charaktery”, TVP), ale przede wszystkim konferansjer z coraz dłuższym stażem. Scenarzysta i reżyser filmowy (Czarna Dama) i sceniczny (teatralizowane gale i wydarzenia w Operze i Filharmonii Podlaskiej) oraz autor książek, m.in. O życiu ze śmiertelnie poważnym humorem, Mała księga przytulań i uścisków.

17.02.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Arturem Janem Szczęsnym
Artur Jan Szczęsny – ur. w 1964 roku w Krakowie, od 1979 roku mieszka w Białymstoku. Pracował jako dziennikarz, reporter, redaktor i grafik komputerowy. Współpracował m.in. z „Tygodnikiem Białostockiem”, miesięcznikiem „Plus”, „Gazetą Współczesną”, „Kurierem Porannym”, miesięcznikiem literackim „Bez nazwy” i pismem literacko-artystycznym „Kartki”. Od 2017 roku pracuje w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Autor sześciu tomików poetyckich oraz współautor antologii wierszy poetów z Białostocczyzny. Uczestnik i laureat konkursów literackich (m.in. Konkurs Poetycki im. Jana Kulki, Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Buławę Hetmańską”, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie). Nagrodzony odznaką Zasłużony Działacz Kultury za działalność na rzecz wolnego słowa w ciężkich latach stanu wojennego oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

20.02.2021, godz. 11.00 – „Człowiek wielozadaniowy, czyli jak dziennikarstwo splata się z literaturą” – debata z udziałem: Miłki Malzahn, Piotra Brysacza i Marcina Tomkiela
dr Miłka Malzahn – autorka ośmiu książek pisanych w duchu magicznego realizmu, uprawiająca magię informacyjną na płaszczyźnie dziennikarskiej (Polskie Radio Białystok), specjalistka od filozofii mistycznej (obroniła doktorat z filozofii rosyjskiej), jest filozofem szydełkującym (specjalna technika myślicielska wykorzystująca starożytną technikę dochodzenia po nitce do kłębka), sztukę dziennikarską uprawia od 1994 roku, ma na swoim koncie dwie trip-hopowe płyty; prowadzi warsztaty ze sztuk pokrewnych pisaniu, pisze piosenki, ceni sobie inspirujące współprace, ma słabość do awangardowych form teatralnych. Nieustannie pisze, tworzy też dźwiękową książkę podcastową zatytułowaną Dziennik zmian; sporo publikuje.
Piotr Brysacz – dziennikarz, redaktor, założyciel wydawnictwa „Paśny Buriat”, dyrektor artystyczny festiwalu literackiego „Patrząc na Wschód”, organizowanego w Budzie Ruskiej. Pracował w „Kurierze Porannym” i magazynie psychologicznym „Charaktery”. Jest autorem książki Patrząc na Wschód oraz współautorem zbioru wywiadów Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie oraz książki Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie.
Marcin Tomkiel – przez wiele lat związany był z Polskim Radiem Białystok i TVP3 Białystok. Autor i współautor kilku książek (m.in. Wojna mocarstw. Podlasie 1914–15, Bielsk 1915. Zapomniana Bitwa, Białostoczanie XX wieku, Zaufany sztabowiec Piłsudskiego. Historia życia Stanisława Nilskiego-Łapińskiego). Redaktor naczelny „Medyka Białostockiego” i wykładowca PR na studiach menedżerskich.

20.02.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Adamem Zbyrytem

Adam Zbyryt - biolog, który jak nikt inny potrafi opowiadać o ptakach. Wraz z Adamem Wajrakiem, jest współautorem książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieść o mieszkańcach niezwykłego lasu.

21.02.2021, godz. 10.00 – Spotkanie z Piotrem Nowackim
Piotr Nowacki - zajmuje się tworzeniem komiksów, ilustracji oraz projektów postaci. Najważniejsze albumy komiksowe, których jest współautorem: Tainted, It’s Not About That, Detektyw Miś Zbyś na tropie, 5 tomów, Tim i Miki. W Krainie Psikusów, Smoczek Loczek, 2 części, W koronie. Nie ma miejsca jak dąb, Marcin Luter. Reformator. Jego komiksy i ilustracje były i są publikowane w magazynach: „HIRO”, „Fika”, „Abecadło”, „Akademia Malucha”, „Tropami Przyrody”.
Zilustrował m.in. Niebieską Kapturkę, serię dla dzieci Bohaterowie z boiska, serię kartonowych książek dla najmłodszych Kontynenty. Wykonałem również projekty postaci do aplikacji edukacyjnej dla dzieci.
Regularnie prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci współpracując mi.in. z Uniwersytetem Dzieci w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym czy Fotoplastikonem Warszawskim.
W latach 2009-2011 był redaktorem naczelnym magazynu komiksowego „Karton”.
Brałem udział w zbiorczych wystawach komiksu polskiego m.in. na Węgrzech, w Izraelu, w Grecji, w Szwecji i na Litwie.
(na podst. nowacki.carbonmade.com)

24.02.2021, godz. 17.00 – Spotkanie autorskie z Michałem „Cirą” Cirukiem i promocja jego debiutanckiego tomu poezji „Noceany i Popapranki”, wydanego przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

25-26.02.2021, godz. 19.00 – „Co może dać Ci komiks? O walorach i nieoczywistych mocach komiksu” – warsztaty z Joanną Grzelczyk
Joanna Grzelczyk - Historyczka sztuki, animatorka kultury, założycielka i moderatorka pierwszego na Dolnym Śląsku Dyskusyjnego Klubu Komiksu dla dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie z twórcami komiksów i organizuje warsztaty z zakresu kultury komiksu dla różnych grup wiekowych. Pisze i koordynuje projekty popularyzujące komiks i literaturę, wymyśla rozmaite akcje czytelnicze. Szczególnie dba o edukację młodzieży. Finalistka konkursu „Zwyrtała” na najlepszy projekt promujący czytelnictwo (2018), uczestniczka licznych szkoleń i konferencji. W swoich działaniach lubi łączyć różne dziedziny aktywności, korzystając z zawodowego doświadczenia i wykształcenia akademickiego. Oprócz komiksu pasjonuje się książką artystyczną, ilustracją książkową, architekturą i podróżami.
(źródło: goodbooks.pl)

27.02.2021, godz. 16.00 – Spotkanie z Jakubem Babczyńskim
Jakub Babczyński - urodzony 1980 roku w Gdańsku. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. W dziedzinie komiksu debiutował w gdańskim magazynie „Vormkfasa”. Jego prace ukazały się też w takich wydawnictwach, jak pismo „Kwadrata”, magazyn „Gdak”, antologia „Opowieści tramwajowe”. Wydał także album do scenariusza Jerzego Szyłaka pod tytułem „Ballada o Eulalii”.
(źródło: alejakomiksu.com)

28.02.2021 – Podsumowanie i ogłoszenie wyników III Turnieju jednego Wiersza „Niech zwycięży poezja”

1-5.03.2021, codziennie o godz. 19.00 – „Czy podcasty naprawdę mogą konkurować z literaturą? – kurs rozumienia awangardowych ścieżek dźwiękowych” z Miłką Malzahn
dr Miłka Malzahn – autorka ośmiu książek pisanych w duchu magicznego realizmu, uprawiająca magię informacyjną na płaszczyźnie dziennikarskiej (Polskie Radio Białystok), specjalistka o filozofii mistycznej (obroniła doktorat z filozofii rosyjskiej), jest filozofem szydełkującym (specjalna technika myślicielska wykorzystująca starożytną technikę dochodzenia po nitce do kłębka), sztukę dziennikarską uprawia od 1994 roku, ma na swoim koncie dwie trip-hopowe płyty; prowadzi warsztaty ze sztuk pokrewnych pisaniu, pisze piosenki, ceni sobie inspirujące współprace, ma słabość do awangardowych form teatralnych. Nieustannie pisze, tworzy też dźwiękową książkę podcastową zatytułowaną Dziennik zmian; sporo publikuje.

3.03.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Piotrem Malczewskim
Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. W 2007 ukazał się jego autorski album Rospuda, w 2008 albumik Magiczny Bajkał, w 2010 autorski album Wigry. Kraina Wody i Nieba, w 2016 – Kraina Czarnej Hańczy. Zdobywał też nagrody w licznych konkursach fotograficznych. W jego dorobku znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. Mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. Stworzył tam galerię fotografii, w której prezentuje m.in. swój dorobek fotograficzny w postaci wystaw i tematycznych pokazów slajdów z Suwalszczyzny oraz z wypraw do Azji Centralnej. Współtwórca i współorganizator festiwalu literackiego Patrząc na Wschód oraz Festiwalu Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie.
(źródło: pasnyburiat.pl)

7.03.2021, godz. 10.00 Spotkanie z Martą Guśniowską
Marta Guśniowska - Z wykształcenia filozof, z zamiłowania dramatopisarz, z zawodu dramaturg – od 2007 roku w Białostockim Teatrze Lalek. Debiutowała w roku 2005 na scenie Teatru Animacji w Poznaniu sztuką „Baśń o Rycerzu bez Konia”. Teksty Guśniowskiej zostały przetłumaczone na kilka języków i doczekały się dotąd wielu realizacji w kraju i za granicą.
Jest wielokrotną laureatką rozlicznych konkursów dramaturgicznych. Kilkukrotna laureatka Konkursu Na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – za teksty „O Rycerzu Pryszczycerzu”, „O mniejszych Braciszkach Świętego Franciszka” oraz zespołowo za spektakl „A niech to Gęś kopnie!”. Otrzymała również Nagrodę Komisji Artystycznej konkursu za tekst „Ony”, bajkę o życiu widzianym oczami dorastającego dziecka. Marta Guśniowska jest wielokrotną laureatką „Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży” organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – od 2004 roku niemalże rokrocznie.
(źródło: btl.bialystok.pl)

11.03.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Hanną Kondratiuk

Hanna Kondratiuk (Anna Kondratiuk-Świerubska) - urodziła się w Kotłówce na Podlasiu. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1993 roku pracuje w Tygodniku Białorusinów w Polsce – „Niwa”; autorka książek: W stronę Tarasiewicza (2002), Carskaja Tryzna (2007), Dziadowskie tournée z Anatolem S. (2010), Białoruś. Miłość i marazm (2013), Pa Prypiaci pa Nobiel (2017, w języku białoruskim). Mieszka w Białymstoku.
(źródło: pasnyburiat.pl)

14.03.2021, godz. 10.00 Spotkanie z Jakubem Sosnowskim
Jakub Sosnowski – trener biznesu, zajmujący się komunikacją interpersonalną i działaniami z zakresu PR. Autor książki Wuj Krasnolud i Brama Opowieści oraz Wuj Krasnolud, Pani Strach i Pan Złość tekstów literacko-naukowych, scenariuszy komiksów i gier dla dzieci.

17.03.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Łukaszem Kowalczukiem

Łukasz Kowalczuk - urodzony w 1983 roku w północnej Polsce. Jeden z najbardziej aktywnych polskich twórców komiksowych. Pisze, rysuje, wydaje, prowadzi warsztaty. Ma na koncie kilkadziesiąt tytułów wydanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i Niemczech. Jego pracownia znajduje się w rumskiej Stacji Kultura, tam też organizuje Rumia Comic Con. Prowadzi imprint Łukasz Kowalczuk Przedstawia we współpracy z wydawnictwem OMG! Wytwórnia Słowobrazu. Jego komiksy opowiadają historie o wrestlerach, ninja, gangach motocyklowych, mutantach, psach wierzących w teorie konspiracyjne itp.
(na podst. lukaszkowalczuk.com)

7.04.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Magdaleną Sarat i Łukaszem Łukasikiem

Magdalena Sarat - fotograf przyrody z zamiłowania. Każdą wolną chwilę najchętniej spędza w terenie podglądając przyrodę i robiąc zdjęcia. I nawet kiedy ciało utknie w mieście, jej myśli i serce uciekają w kierunku ukochanych Bagien Biebrzańskich i rodzinnej Puszczy Augustowskiej. Jej zdjęcia i teksty można znaleźć między innymi w magazynach „Przyroda Polska”, „Ptaki Polski”, jak również w książkach i albumach o tematyce przyrodniczej.
(źródło: Wydawnictwo Poznańskie)
Łukasz Łukasik - uwielbia fotografować zwierzęta. Swoją przygodę z fotografią przyrodniczą, która okazała się trwającą wiele lat życiową pasją, rozpoczął zainspirowany przez Leszka Krzysztofa Sawickiego – znakomitego polskiego fotografa przyrody. Tak zaczęło się ciągłe poszukiwanie tematów do nowych zdjęć, wędrówki po lesie, zasiadki nad wodą, brodzenie w bagnach i odkrywanie świata dzikiej przyrody… Pierwsze zdjęcia opublikowane na łamach czasopism przyrodniczych stały się początkiem przygody dziennikarskiej oraz współpracy z takimi magazynami, jak: „Przyroda Polska”, „Ptaki Polski”, „Fotonatura”, „Las Polski”, „Echa Leśne” i inne.
(źródło: Wydawnictwo Poznańskie)

8-9.04.2021, godz. 19.00 „Warsztat wystąpień publicznych, czyli jak opowiedzieć w kilka minut fascynującą, wciągającą historię?” – podpowie Dominik Sołowiej

14.04.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Zofią Piłasiewicz
Zofia Piłasiewicz – psycholog, autorka książek: Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna, Gruzja. W pół drogi do nieba, Podróż, tomiku wierszy Ćwiczenia z pamięci, licznych artykułów prasowych dotyczących podróży i nie tylko. Zdobywczyni I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Mikołaja Kajki (2019) i Ogólnopolskim Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza (Łomża 2012). Zajmuje się również fotografią. Wystawy indywidualne: „Impresje” – 2010, „Sen leśnych olbrzymów” – 2012, „Gruzja w pół drogi do nieba” – 2013, „Droga” – 2019, udział w wystawie zbiorowej „Mężczyźni w obiektywie kobiet” – 2013.

18.04.2021, godz. 10.00 Spotkanie z Edytą Bystroń
Edyta Bystroń – rysowniczka, twórczyni komiksów. W swojej twórczości porusza zagadnienia z dziedziny szeroko pojętej problematyki społecznej, kwestie związane z niesprawiedliwością systemu władzy czy eksploatacją zwierząt. Publikowała komiksy w magazynie „Pismo”. Większość jej komiksów ma formę publikacji niezależnych. Wydany w takiej formie komiks „Zebranie obowiązkowe” został uznany przez Grupę Maszin za polski album komiksowy roku 2019.
(na podst. edytabystron.pl)

21.04.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Pawłem Średzińskim
Paweł Średziński - (ur. 1978 r.), doktor nauk humanistycznych, z wykształcenia historyk, dziennikarz i politolog. Od lat zajmuje się tematyką afrykańską i bliskowschodnią oraz ekologiczną. Laureat Stołka Roku „Gazety Wyborczej”. Autor licznych publikacji poświęconych Afryce. Stały współpracownik „Nowej Konfederacji” i redaktor Afryka.org. Publikował również na łamach kwartalnika „Więź”, „Gazety Wyborczej” i OKO.PRESS.
(źródło: pasnyburiat.pl)

25.04.2021, godz. 10.00 Spotkanie z Celiną Zubrycką wokół bajki „Osioł Mateusz”
Celina Zubrycka – mieszka i pracuje w Dobrzyniewie Dużym. Od lat nauczycielka języka polskiego, ostatnio też bibliotekarka i nauczycielka wspomagająca. Zafascynowana bajkami terapeutycznymi pisze je, bo „strach ma przecież wielkie oczy”. Prywatnie żona, matka córki oraz syna, a także właścicielka psa. Jej pasja to ogrodnictwo, florystyka, malarstwo i architektura. Jej bajki można przeczytać na stronach: miastodzieci.pl oraz czasdzieci.pl. W 2019 roku została laureatką IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”. Dzięki temu ukazała się jej pierwsza książka Królewna na złotym wózku.

28.04.2021, godz. 17.00 Spotkanie z Ireną Słomińską

Irena Słomińska - urodziła się w 1948 r. w Siemiatyczach. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Poetka, autorka recenzji, współredaktorka tomików. Debiutowała w 1975 r. („Głos Szczeciński”). Opublikowała arkusz poetycki Stopa za stopą (Szczecin 1976) oraz w Białymstoku tomiki: Granice (1990), Powracają ogrody (1994), A przecież jest jeszcze miłość (1999), W błękicie odnajdziemy się o zmierzchu (2001), Przebaczyć sobie dzień (2003), A w kruchej skorupce dusza (2004), Smak istnienia (współautorka, 2009), Pogranicza (2011), Przydrożnym różom nie brak wyobraźni (2012), Doznania (2016), Tożsamość (2018), Jestem (2019), Nieskończony wiersz (2019), Nić, nie tylko Ariadny (2020), Lampka wiary (wybór) (2020). Związana z Nauczycielskim Klubem Literackim w Białymstoku. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszka w Białymstoku.

5.05.2021, godz. 17.00 – Spotkanie z Bartoszem Pankiem
Bartosz Panek - (ur. 1983) dziennikarz radiowy, reporter, z wykształcenia politolog. Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, studiował również na uniwersytecie w Trieście. Połowę dotychczasowego życia spędził przed mikrofonem, najdłużej w Programie 2 Polskiego Radia. Autor setek audycji oraz kilkudziesięciu reportaży i dokumentów, z których wiele prezentowano także we Włoszech, Francji, Chorwacji i Wielkiej Brytanii. Laureat Prix Italia, jednego z najważniejszych wyróżnień dla twórców radiowych na świecie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. U nas każdy jest prorokiem to jego debiut książkowy.
(źródło: Wydawnictwo Czarne)

8.05.2021, godz. 16.00 – „Urodziny Stasia” – koncert grupy artystycznej Spider Demon Massacre
Zespół Spider Demon Massacre to galeria portretów ludzkiej duszy zapleciona w bezmiar możliwości i refleksji na temat własnego jestestwa. Zespół nastawiony jest na tworzenie nie tylko muzyki opartej o słowa największych literatów, ale ubieranie jej w performatywno-teatralny kostium mający zaskakiwać, szokować oraz budować w widzu i słuchaczu nowe spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość.
(na podst. facebook.com/SpiderDemonMassacre)

12.05.2021, godz. 17.00 - Spotkanie z Albertem Jawłowskim
Albert Jawłowski - (ur. 1975) pracuje jako adiunkt w Katedrze Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Polsko-Syberyjskiej Grupy Roboczej przy Wydziale Artes Liberales UW. Od 2007 roku zajmował się badaniami terenowymi w Rosji, między innymi w Buriacji, Kraju Zabajkalskim, obwodzie irkuckim, na Ałtaju i w Jakucji. Zajmował się również badaniem i teoriami kultury. Jest autorem artykułów naukowych i popularnonaukowych, esejów, scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz książek: Święty ład. Rytuał i mit mundialu, Dawno temu w Galaktyce Popularnej, Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów oraz Miasto biesów. Czekając na powrót cara.
(źródło: Wydawnictwo Czarne)

30.05.2021, godz. 10.00 – Spotkanie z Celiną Zubrycką wokół bajki „Lalka Lucy”

1.06.2021, godz. 10.00 – Spotkanie z Adamem Święckim

Adam Święcki - ur. w 1977 r. w Zambrowie. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Białostockiej w Białymstoku. Ilustrator, scenarzysta i rysownik komiksowy. Publikował w Polsce, krajach Beneluxu, USA, Wielkiej Brytanii. Jego komiksy to min. Gaia, Wilcze Sny, Przebudzone legendy (cykl oparty na mało znanych polskich legendach i podaniach). Tworzy serię Gdzie, jak, dlaczego? o małym chłopcu w wielką wyobraźnią oraz Trochę hałasu z głębi lasu – komiksy dla najmłodszych.
(źródło: Wydawnictwo Tadam)

W czasie trwania festiwalu, na fanpage’u Książnicy Podlaskiej na Facebooku, zaprezentowany zostanie także filmowy cykl „Poeci w sieci”, prezentujący sylwetki podlaskich poetów, a przygotowany przez Stowarzyszenie Szukamy Polski.

Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie