Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska udostępni książki w internecie

Aneta Boruch
sxc.hu
Za prawie 90 tysięcy złotych do internetu stopniowo trafią m.in. cenne publikacje z całej Polski, dotyczące naszego regionu. Książnica Podlaska kupi też kamerę cyfrową i serwer.

- Digitalizujemy, czyli zamieszczamy w internecie to, co mamy najcenniejszego - mówi Ewa Kołomecka, wicedyrektor ds. merytorycznych Książnicy Podlaskiej. - Czyli najstarsze, najbardziej wartościowe i narażone na zniszczenie zbiory.

Książnica Podlaska od kilku lat przetwarza publikacje w formie tradycyjnej na pliki cyfrowe. Pieniądze, otrzymane w ubiegłym roku w ramach programu Kultura+ z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozwoliły na utworzenie pracowni digitalizacji. Wyposażona została w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie. To pozwoliło na przyspieszenie prac.

Dzięki temu w formie cyfrowej można już czytać m.in. fragmenty prywatnej biblioteki Elizy Orzeszkowej i biblioteki Wagów, a także wybór starych druków. Wśród dostępnych w komputerze tzw. regionaliów przeglądać można np. urzędowe druki białostockie z przełomu XVIII i XIX wieku czy międzywojenne czasopisma.

Te prace będą kontynuowane, bo już wiadomo, że Książnica dostanie pieniądze - prawie 90 tysięcy złotych - na drugi etap digitalizacji zbiorów. - Zostaną przeznaczone na zamówienie skanów publikacji regionalnych, które nie zachowały się u nas, za to są w innych polskich bibliotekach - mówi Ewa Kołomecka.

Będą to m.in. statuty organizacji działających w Białymstoku w okresie międzywojennym. Zostały odnalezione w bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Wzbogacane będą też cyfrowe zbiory publikacji, pozyskanych dzięki współpracy z wileńską Biblioteką Wróblewskich. Na przeniesienie do internetu czekają np. jednodniówki, czyli okazyjne wydawnictwa białostockie z okresu międzywojennego. A także kilka rękopisów związanych z naszym regionem.

Książnica kupi też kamerę cyfrową, która będzie utrwalać najważniejsze, odbywające się w niej wydarzenia. Filmowane będą relacje z konferencji, literackich śród czy rozmów o literaturze z ciekawymi osobami.

Zaplanowano też zakup serwera, na którym przechowywane będą cyfrowe pliki.
Projekt digitalizacji będzie kontynuowany w następnych latach. W internecie jest bowiem do tej pory tylko część zbiorów Książnicy.

- Zależy nam zwłaszcza na materiałach dotyczących regionu, które aktualnie znajdują się w Wilnie - mówi dyrektor Kołomecka. - Chcemy też rozwijać kolekcję literatury współczesnej. I oczywiście ratować wszystko to, co wymaga konserwacji, bo wiadomo, że stare zbiory kruszeją i ulegają zniszczeniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny