Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska. III festiwal literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. PROGRAM (zdjęcia)

(dor)
Magdalena Niedźwiedzka ani razu nie zdobyła nominacji do nagrody im. Wiesława Kazaneckiego
Magdalena Niedźwiedzka ani razu nie zdobyła nominacji do nagrody im. Wiesława Kazaneckiego Michał Heller
Od 7 do 9 lutego 2019 roku w Książnicy Podlaskiej odbędzie się III edycja festiwalu literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. W programie: warsztaty, spotkania autorskie, sejmik poetycki połączony z turniejem jednego wiersza oraz wystawa fotografii.

- Celem Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” jest prezentacja mapy literacko-wydawniczej Podlasia, promocja czytelnictwa i pisarzy związanych z naszym regionem oraz ich twórczości – mówi Jolanta Gadek, dyrektorka Książnicy Podlaskiej. – Poprzednie edycje pokazały, że tego typu wydarzenia są potrzebne i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników.

W tym roku festiwal potrwa trzy dni. Dzień pierwszy (czwartek, 7 lutego) to imprezy dla dzieci i młodzieży. W programie znalazły się warsztaty przygotowane przez: poetkę i autorkę książek dla dzieci Zofię Olek-Redlarską, podróżnika Marcina Obałka, znanego rysownika i autora komiksów Tomasza Samojlika. Pracownicy Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Podlaskiej zapraszają na warsztaty z elementami kodowania „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty”, stworzone na bazie książki Grzegorza Kasdepkego i przy wykorzystaniu robotów Photon. Oprócz tego dzieci spotkają się z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostockiego Teatru Lalek.

Głównym punktem programu w drugim dniu festiwalu (piątek, 8 lutego) będzie sejmik poetycki, czyli spotkanie poetów, prozaików, literaturoznawców, wydawców, tłumaczy, miłośników literatury i kultury. Podczas obrad uczestnicy wspólnie zastanowią się nad rolą i kondycją poezji we współczesnym świecie, spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie jak i czy w ogóle poezja funkcjonuje w mediach, a także przyjrzą się nowemu nieregularnikowi „Epea. Pismo literackie”, wydawanemu przez Książnicę Podlaską. Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Kulesza – literaturoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku, w rozmowach wezmą udział: dr Krzysztof Kurianiuk – kierownik redakcji kultury Polskiego Radia Białystok oraz Justyna Sawczuk – redaktor naczelna nieregularnika „Epea. Pismo literackie”.

Sejmikowi towarzyszyć będzie turniej jednego wiersza „Niech zwycięży poezja”, który poprowadzi poeta Eligiusz Buczyński. Dzień zakończy spotkanie z pisarką, dziennikarką i redaktorką Katarzyną Drogą, która opowie o tym jaki wpływ na nasze życie mają sekrety naszych przodków.

Dzień trzeci (sobota, 9 lutego) rozpocznie się wernisażem wystawy fotograficznej „Magia Podlasia”. Towarzyszyć jej będzie prezentacja książek wydanych w województwie podlaskim, przygotowana przez Andrzeja Kalinowskiego – prezesa Fundacji Sąsiedzi. Nowością w tym roku będzie pokaz, przygotowanego przez Stowarzyszenie Szukamy Polski, filmu dokumentalnego „Zenek” w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego – to opowieść o trzynastoletnim białostockim harcerzu Zenku Borowskim, zastrzelonym w 1943 r. przez niemieckiego żandarma podczas próby ratowania polskich książek, zarekwirowanych przez okupanta i przechowywanych w strzeżonym budynku.

Festiwal zakończy seria spotkań autorskich z: Magdaleną Niedźwiedzką – autorką powieści biograficznych i historycznych (m. in. „Maria Skłodowska-Curie”, trylogii „Opowieści z angielskiego dworu” czy „Bona. Zmierzch Jagiellonów”), Piotrem Nesterowiczem - redaktorem naczelnym miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”, autorem esejów, reportaży, powieści i opowiadań fantastycznych (m. in. wydanej w 2018 r. powieści „Jeremiasz”), zdobywcą Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Cudowna” oraz Natalią Fiedorczuk-Cieślak - piosenkarką, instrumentalistką, autorką piosenek oraz powieści: „Jak pokochać centra handlowe” (nominacja do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego) i „Ulga”.

Książnica Podlaska Białystok. Grzegorz Kasdepke na festiwalu literackim Autorzy i książki

III Festiwal Literacki „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” - PROGRAM


CZWARTEK 7 lutego 2019 r.

9:00-9:45 – Warsztaty „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty” (Galeria Parter)
9:00-9:30 – Warsztaty z aktorami Białostockiego Teatru Lalek (sala Książniczka)
9:15-10:00 – Warsztaty z Zofią Olek-Redlarską (audytorium)
10:30-11:30 – Spotkanie z Tomaszem Samojlikiem (audytorium)
11:00-12:15 – Warsztaty z aktorami Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki (sala Książniczka)
12:00-13:00 – Spotkanie z Marcinem Obałkiem (audytorium)

PIĄTEK 8 lutego 2019 r.

9:00-9:45 – Warsztaty „Inżynier Ciućma – śrubka, młotek i przemądrzałe roboty” (Galeria Parter)
10:00-12:00 – Sejmik poetycki – panel dyskusyjny z udziałem poetów z Podlasia (audytorium)
12:30-13:30 – Turniej jednego wiersza (audytorium)
17:00 – Spotkanie z Katarzyną Drogą (audytorium)

SOBOTA 9 lutego 2019 r.

11:00 – Otwarcie wystawy „Magia Podlasia” połączone z prezentacją wydawnictw
z 2018 r. (Galeria Parter)
12:00-12:45 – „Zenek” – film dokumentalny o Zenku Borowskim – Stowarzyszenie Szukamy Polski (audytorium)
13:00-14:15 – Magdalena Niedźwiedzka – prowadzenie Dominik Sołowiej (audytorium)
14:30-15:45 – Piotr Nesterowicz – prowadzenie Justyna Sawczuk (audytorium)
16:00-17:15 – Natalia Fiedorczuk-Cieślak – prowadzenie Miłosława Malzahn (audytorium)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny