Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska będzie zmniejszona

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Tak wygląda projekt Książnicy Podlaskiej po poprawkach, jakich dokonali architekci z firmy Pas Projekt ArchiStudio z Warszawy. Trzy lata temu oskarżano ich o plagiat. Budynek miał bowiem być łudząco podobny do szkoły designu istniejącej na terenie kopalni Zollverein w Niemczech.
Tak wygląda projekt Książnicy Podlaskiej po poprawkach, jakich dokonali architekci z firmy Pas Projekt ArchiStudio z Warszawy. Trzy lata temu oskarżano ich o plagiat. Budynek miał bowiem być łudząco podobny do szkoły designu istniejącej na terenie kopalni Zollverein w Niemczech.
Być może nie będzie potrzebna zmiana w planie miejscowym. Bo marszałek zmniejszył o sześć metrów wysokość kopuły sali konferencyjnej. Wcześniej doradzająca prezydentowi Białegostoku Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna stwierdziła, że u zbiegu ul. Sienkiewicza i Złotej nie powinien powstać budynek o zbyt dużych gabarytach.

Na początku lutego pisaliśmy, że marszałek województwa może mieć problem z budową nowego gmachu Książnicy Podlaskiej. Obiekt miałby stanąć u zbiegu ul. Złotej i Sienkiewicza. Nie dość, że od kilku lat władzom województwa nie udaje się zdobyć na inwestycję pieniędzy unijnych, to pojawił się kłopot natury architektoniczno-prawnej. Marszałek wystąpił do władz miasta z prośbą o zmianę w planie zagospodarowania przestrzennego, bo obawiał się, że wysoki budynek się tu nie zmieści.

Nad lokalizacją książnicy pochylili się członkowie - działającej przy prezydencie miasta - Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Opinia specjalistów była jednoznaczna - budynku o takiej kubaturze nie powinno tu być. Zaburzy on bowiem ład przestrzenny ulicznej pierzei. Sama bryła byłaby zaś zbyt toporna. Sprawa utkwiła w urzędniczych procedurach. Zmiana planu miejscowego wymaga zgody radnych, a wnioskujący o jej wprowadzenie prezydent miasta musiałby poinformować radę miasta, że propozycja zmiany nie uzyskała pozytywnej opinii członków MKUA. Tymczasem okazuje się, że być może planu nie trzeba będzie wcale zmieniać.

- 30 metrów wysokości miał mieć najwyższy punkt kopuły sali konferencyjnej budynku. Byłaby ona zlokalizowana w miejscu gdzie plan miejscowy zakłada istnienie wysokości zabudowy do 24 - mówi Urszula Arter z gabinetu marszałka województwa.

Tymczasem członkowie MKUA podkreślali, że można tu budować tylko do 15 metrów w górę. Tak mówi studium zagospodarowania przestrzennego, z którym powinny być zgodne wszystkie obowiązujące plany miejscowe. Przynajmniej teoretycznie.

- Studium nie jest obowiązującym prawem. Inwestor może opierać się wyłącznie na zapisach planu miejscowego - mówi Piotr Firsowicz, dyrektor departamentu urbanistyki w magistracie.

Członkom MKUA nie zgodzili się więc na zmianę w studium. Ale plan wciąż obowiązuje.
- Projektant, w ramach autokorekty, zmienił koncepcję. Obecnie wysokość projektowanego budynku książnicy w tym miejscu wynosi 23,97 m i jest zgodna z aktualnym planem miejscowym - podkreśla Urszula Arter.

Sala konferencyjna miała by być zlokalizowana mniej więcej w środkowej części bryły. Tymczasem plan miejscowy zakłada, że tuż przy skrzyżowaniu ul. Złotej i Sienkiewicza może powstać tzw. dominanta, czyli najwyższy punkt budynku. Mógłby mieć aż 32,76 m, dokładnie tyle ile ma stojący niedaleko urząd pracy.

- Z interpretacji dokonanej przez urząd miasta wynika, że na najwyższym piętrze mogłyby powstać pomieszczenia techniczne, a nie kopuła sali konferencyjnej - tłumaczy Urszula Arter.

Żeby móc zabudować ten uliczny narożnik marszałek musiałby zburzyć stojącą tu kamienicę o adresie Sienkiewicza 86. Co ciekawe, budynek jest teoretycznie chroniony zapisem w planie miejscowym, z którego wynikało, że jest on zabytkiem umieszczonym w ewidencji. Teraz okazuje się, że zapis ten jest błędny. Ktoś się pomylił - albo urzędnik miejski, albo konserwator zabytków. Budynek o tym adresie był w ewidencji, ale znalazł się tam przez pomyłkę. Wynika to z zawirowań z numeracją budynków w tej części miasta. Tak przynajmniej twierdzą urzędnicy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny