Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska. Bajkowa Książniczka. Trzy nowe tytuły. Białowieski Król Żubr, Skradzione kowadło, Niebieski kapelusz

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Zofia Olek-Redlarska to autorka książki "Niebieski kapelusz"
Zofia Olek-Redlarska to autorka książki "Niebieski kapelusz" Jerzy Doroszkiewicz
Trzy nowe tomy z serii „Bajkowa Książniczka” wkrótce ucieszą polskie dzieci po obu stronach granicy.

Tata jeździ na rowerze, zegary pomagają mamie zdążyć z domowymi obowiązkami, a kiedy coś nam w życiu nie wychodzi, warto czasem po prostu pomilczeć. Wierszyki o takiej treści wypełniają „Niebieskie kapelusze” Zofii Olek-Redlarskiej. Właśnie ukazały się w serii „Bajkowa Książniczka”.

- Myślę, że do wszystkich dzieci trafia poezja – mówi Zofia Olek-Redlarska, autorka tomiku wierszy dla dzieci. - Niech te moje ulotne „Niebieskie kapelusze” fruną na Kresy i cieszą serca dzieci. Bo już za chwilę 150 tomików wierszy za pośrednictwem Wspólnoty Polskiej trafi do polskich dzieci.

- Pragnąc uczcić 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiliśmy podjąć próbę rozpowszechnienia polskiej literatury dziecięcej także za naszą wschodnią granicą, docierając z nowościami wydawniczymi do środowisk polonijnych – mówi Jolanta Gadek, szefowa Książnicy Podlaskiej, która wydaje serię „Bajkowa Książniczka”. . Wspólnota Polska wykorzysta je jako nagrody w konkursie „Kresy” w Wilnie i w Grodnie, promującym polską poezję wśród Polaków mieszkających za granicą.

- Chcemy, żeby Książnica Podlaska objęła patronatem bibliotekę Związku Polaków na Białorusi i szkoły społeczne – mówi Anna Kietlińska, prezeska Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska. I podkreśla, że potrzebne są książki współczesne, nie klasyka. - Nie chcemy, żeby to było wietrzenie magazynów, tylko literatura która zachęci do czytania – mówi Kietlińska. Planuje z pomocą konsulatu grodzieńskiego spotkania autorów z małymi Polakami na Białorusi, bo wtedy książka staje się elementem komunikacji językowej. Do tej pory w serii „Bajkowa Książniczka” w ubiegłym roku wydane zostały trzy bajki autorstwa Elżbiety Janikowskiej: „Kwiatek pięciopłatek”, „Mały olbrzym” oraz „Ogród marzeń”. Teraz ukazały się „Białowieski Król Żubr” i „Skradzione kowadło” Franciszka Kobryńczuka oraz wspomniany już „Niebieski kapelusz”. Seria jest redagowana przy współpracy z prof. Anną Nosek z Uniwersytetu w Białymstoku, specjalizującą się w literaturze dziecięcej.

Wszyscy, którzy chcieliby przekazać nowe książki z literatury polskiej jeszcze przed świętami mogą przynosić je do Książnicy Podlaskiej lub jej filii. Przed Gwiazdką pojadą do polskich bibliotek na Litwę i na Białoruś.rskiej. Właśnie ukazały się w serii „Bajkowa Książniczka”.

„Bajkowa Książniczka” to seria wydawnicza Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przygotowywana we współpracy z Zespołem Badań nad Literaturą Dziecięcą, Młodzieżową i Czytelnictwem Uniwersytetu w Białymstoku. Twórcom tego, przeznaczonego dla najmłodszych Czytelników, cyklu przyświecają dwa cele: promocja twórczości regionalnych autorów piszących dla dzieci oraz promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Zofia Olek–Redlarska
ur. w 1955 r. w Łodzi, mieszka i pracuje w Białymstoku; poetka, doktor pedagogiki, autorka wielu wierszy dla dorosłych oraz dla dzieci. Publikowała je w czasopismach, takich jak: „Świerszczyk”, „Życie Szkoły”, „Czas Miłosierdzia”, oraz antologiach poetyckich. Autorka licznych publikacji naukowych (m. in. „Rozumienie pojęć moralnych: edukacja wczesnoszkolna”) oraz tomików poezji (m. in. „Portrety imion dziecięcych”, „Dlaczego mam tyle pytań do świata”, „I tak już zostanie”, „Zielone piórko”, „Zadziwienia. Antologia wierszy dla dzieci”, „Chmurki i humorki”).

Franciszek Kobryńczuk
ur. 13 listopada 1929 roku we wsi Długie Grzymki nad Bugiem. Ukończył studia na Wydziale Weterynaryjnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uzyskując tytuł lekarza weterynarii.
Autor ok. 70 prac z zakresu anatomii zwierząt, oprócz rozpraw i monografii napisał około 200 artykułów popularnonaukowych. Autor wierszy dla dzieci i dorosłych, artykułów historycznych oraz piosenek dla dzieci. Publikował m. in. w czasopismach: „Miś”. „Świerszczyk”, „Płomyczek”, „Płomyk”, „Mały Apostoł”. Wydał blisko 30 książek dla dzieci (m. in. „Gdyby lasu nie było”, „Chory bąk”, „Przygody skrzata Nenufarka", „Wesołe Nadbuże", „Białowieski skrzat królewski", „Monieckie baśnie", „Baśnie zabłudowskie"), a także zbiór opowiadań „Złoty jeleń” oraz tomik dla dorosłych „Przydrożnym brzozom".
Zmarł 29 lipca 2016 r., został pochowany na cmentarzu w Ceranowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny