MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz pedofil z Podlasia. Duchowny spędzi w więzieniu pięć lat za gwałty na 14-latce

(mw, ika)
Nie będzie łagodniejszej kary dla księdza pedofila. Duchowny spędzi w więzieniu pięć lat za gwałty na 14-latce.
Nie będzie łagodniejszej kary dla księdza pedofila. Duchowny spędzi w więzieniu pięć lat za gwałty na 14-latce. 123RF
Sąd Apelacyjny w Białymstoku odrzucił we wtorek apelację obrońcy 28-letniego księdza. Prawomocnym stał się wyrok pięciu lat pozbawienia wolności. To kara za trzykrotne zgwałcenie 14-latki.

Proces skazanego księdza od początku toczył się za zamkniętymi drzwiami. Powód? Ważny interes prywatny pokrzywdzonej nastolatki. Podobnie też było we wtorek w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Dziennikarze nie mogli poznać argumentów sądu, które przemówiły za tym, aby apelacji obrońcy duchownego nie uwzględnić.

Sędziowie utrzymali w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, jaki zapadł pod koniec maja. Ksiądz M.Ł. (sąd zakazał podawania nawet imienia oskarżonego) został wtedy skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł zakaz zbliżania się do nastolatki i zakaz kontaktowania się z nią w jakiejkolwiek formie na okres 10 lat. Mężczyzna otrzymał dodatkowo 15-letni zakaz wykonywania zawodów związanych z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich i opieką nad nimi, a także prowadzenia takiej działalności.

Czytaj też Woj. podlaskie. 21-latek: "Jako nastolatek byłem seksualnie wykorzystywany przez proboszcza"

Podczas ogłaszania pierwszego wyroku sąd ograniczył mediom możliwość podawania szczegółów sprawy. To nie tylko personalia księdza, ale także nazwę miejscowości, w której dochodziło do gwałtów, a nawet nazwę powiatu. Wszystko po to, aby nikt nie mógł zidentyfikować ofiary pedofila.

Z tego powodu można podać jedynie to, że to przestępstwa doszło w 2017 roku w jednej z podlaskich parafii katolickich, gdzie .Ł. - w okresie objętym zarzutami - był wikariuszem i katechetą w szkole podstawowej i gimnazjum.

Duchowny trzykrotnie wykorzystał seksualnie swoją uczennicę. Wcześniej, używając podstępu, zwabiał dziewczynkę na plebanię. Zamykał drzwi na klucz. Wiadomo, że gdy doszło do pierwszego przestępstwa, ofiara pedofila nie miała 14 lat.

Zawiadomienie do prokuratury złożył pełnomocnik prawny kurii po sygnale od rodziców dziewczynki. Ksiądz trafił do aresztu. Jeszcze zanim do sądu trafił akt oskarżenia, biskup zakazał 28-latkowi wykonywania wszelkich funkcji kapłańskich. Duchowny został również umieszczony w miejscu odosobnienia w wyznaczonym klasztorze. Teraz trafi do więzienia. Wyrok jest prawomocny.

WIDEO: P. Jaki: Gdybyśmy nie doszli do władzy, w ogóle nie byłoby rejestru pedofili

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny