Dla polskich rolników jest innowacyjna, w Niderlandach to już standard. Aby ją odwzorować konstruktorzy z KSB Grupy spod Bielska Podlaskiego (woj. podlaskie) wielokrotnie podglądali Holendrów.
Budynek w Kawęcinie (woj. kujawsko-pomorskie) powstał w ekspresowym tempie. Dłużej trwał proces związany z jego zaprojektowaniem i poznaniem nowoczesnej technologii budowania. Po blisko roku udało się zakończyć inwestycję, którą wymyślił sobie - tu zaskoczenia nie będzie – rodowity Holender, słynny we wsi Kawęcin rolnik.
- Do tej pory hodowałem krowy w tradycyjnej polskiej oborze. Miałem jednak koncepcję jak taki budynek powinien wyglądać. Jestem zadowolony z finału
– mówi Arend Jan Hendriks i zaprasza do Kawęcina wszystkich, którzy chcą zwiedzić jego oborę.
A jest co podziwiać. Wrażenie robi zarówno kubatura budynku (prawie 4 tys. m kw.), jak i jego wnętrze w którym zastosowano specjalne: ruszty, wygrodzenia, kurtyny, legowiska, świetliki itd. Dodatkowo obiekt jest w pełni skomputeryzowany, został bowiem wyposażony m.in. w: nowoczesne roboty udojowe Lely Astronaut, robot do podgarniania paszy Lely Juno oraz robot do usuwania odchodów Lely Discovery. Jednak największą zaletą holenderskiej obory jest to, że została zaprojektowana tak, aby pomieścić każdą grupę zwierząt.
- W tradycji polskiej nie trzymamy w jednym pomieszczeniu cieląt z krowami mlecznymi w obawie przed ewentualnym zarażeniem młodych. Ale system holenderski, który sprawia że w oborze wytwarzany jest odpowiedni mikroklimat, eliminuje zagrożenie
– wyjaśnia Andrzej Dunaj, prezes KSB Grupy, generalny wykonawca. Firma spod Bielska-Podlaskiego od lat specjalizuje się w budowaniu budynków inwentarskich o podwyższony standardzie. Często projekty powstają - jak w tym przypadku - na indywidualne zamówienie inwestora. – Główna tajemnica budynku, który postawiliśmy w Kawęcinie, tkwi we właściwym, bardzo precyzyjnym usytuowaniu względem siebie wszystkich grup zwierząt. Dzięki temu zapewniamy, zarówno dla cieląt, jałówek jak i dla krów mlecznych, optymalne środowisko – dodaje Dunaj.
Pierwsze zwierzęta do nowej obory wprowadzą się już za kilka dni. Do końca roku w obu budynkach Holendra zamieszka 400 krów.
- Ale za jakieś dwa-trzy lata będę miał stado dwa razy większe. Będzie to możliwe właśnie dzięki nowej inwestycji – zapewnia Arend Jan Hendriks.
KSB GRUPA z Bielska Podlaskiego
zajmuje się całościowym wykonawstwem zarówno budynków inwentarskich jak i hal przemysłowych (magazynów, stacji paliw, sklepów wielkopowierzchniowych). Dzięki jej konstrukcjom powstała m.in. hala Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznej w Białymstoku oddana we wrześniu 2012 r. do użytku (inwestorem generalnym było Konsorcjum Budimexu) czy nowa hala zakładu produkcyjnego „Eko Podlasie”. Spółka była również generalnym wykonawcą największych i najnowocześniejszych w Polsce obór, które powstały we wsiach: Korabie i Bombalica. Wkrótce KSB Grupa swoje rozwiązania technologiczne będzie wprowadzała również za wschodnią granicą.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?