Ks. Mikołaj Mielniczuk zmarł dzień po swoich 65-tych urodzinach. Kapłan został pochowany przy cerkwi w Siemiatyczach (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Ostatnie pożegnanie ks. Mikołaja Mielniczuka w cerkwi w Mielniku Prawosławie w obiektywie
Był kapłanem z prawdziwym powołaniem - tak o zmarłym ks. Mikołaju Mielniczuku mówił biskup Warsonofiusz. Mowę pożegnalną wygłosił też wójt Mielnika. W sobotę (10 października) pochowano proboszcza mielnickiej Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Bogurodzicy. Spoczął przy cerkwi śww. app. Piotra i Pawła w Siemiatyczach.

Ks. Mikołaj Mielniczuk był proboszczem parafii w Mielniku od 15 czerwca 2011 roku. Przez ten czas parafia przeżyła prawdziwe odrodzenie. Została wyremontowana i odnowiona główna świątynia, kaplica cmentarna, uporządkowano cmentarz, zakupiono nowe utensylia cerkiewne, utworzono salę parafialną. Oprócz prac remontowych ks. Mikołaj dbał również o życie parafialne organizując spotkania dla parafian, wystawy i występy gościnne chórów cerkiewnych. Dbał o godne spotykanie pielgrzymów zmierzających przez Mielnik do Jabłecznej i na św. Górę Grabarkę. Wspierał organizowane w mielnickiej parafii obozy letnie dla młodzieży prawosławnej - podaje oficjalna strona Cerkwi w Polsce.

Ks. mitrat Mikołaj Mielniczuk, proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Narodzenia Bogurodzicy w Mielniku, odszedł w nocy z 7 na 8 października (dzień po swoich 65-ch urodzinach).

Czytaj też: Ks. Mikołaj Mielniczuk nie żyje

- Po przyniesieniu trumny z ciałem duchownego do cerkwi parafialnej czytano Ewangelię. Pierwszą panichidę odsłużono wieczorem 8 października, której przewodniczył dziekan okręgu siemiatyckiego, ks. prot. Paweł Sterlingow w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa. Po nabożeństwie ks. Paweł zwrócił się do zgromadzonych wiernych ze słowem w którym wspominając zmarłego podkreślił, że to co się wydarzyło jest dla nas lekcją, że życie człowieka jest kruche, przemija i niezmiernie ważne jest, aby nie tracąc czasu, zadbać o godne owoce swojego życia podobnie jak czynił zmarły ks. Mikołaj. Po panichidzie kontynuowano czytanie Ewangelii. Mielniccy parafianie przychodzili do cerkwi pożegnać się z ks. Mikołajem do późnej nocy - czytamy.

W piątek, 9 października sprawowano św. Liturgię oraz panichidę. Przez cały dzień do cerkwi przychodzili parafianie, mieszkańcy gminy Mielnik, wierni z sąsiednich parafii. O godzinie 19 odsłużono panichidę, której przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz Biskup Siemiatycki w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa okręgów siemiatyckiego, bielskiego, hajnowskiego, jak również z Diecezji Lubelsko-Chełmskiej i Wrocławsko-Szczecińskiej.

W nocy z piątku na sobotę przez całą noc czytana była Ewangelia przez duchownych Dekanatu Siemiatyckiego. W sobotę, 10 października o godzinie 9 rozpoczęła się św. Liturgia, której przewodniczył biskup siemiatycki Warsonofiusz w asyście ponad trzydziestu duchownych. Na Liturgii byli obecni przedstawiciele gminy Mielnik oraz kler parafii rzymskokatolickiej. Przed obrzędem pogrzebu do wiernych zwrócił się biskup Warsonofiusz. Władyka podkreślił, że zmarły ks. Mikołaj całe życie poświęcił Bogu, Cerkwi i wiernym. Był kapłanem z prawdziwym powołaniem.

Mowę pożegnalną wygłosił wójt gminy Mielnik, Marcin Urbański zaznaczając jaką ważną rolę odgrywał zmarły duchowy dla całej lokalnej społeczności.

Po nabożeństwie pogrzebowym trumna z ciałem ks. Mikołaja okrążyła po raz ostatni cerkiew w której niósł posługę. Następnie ciało ks. Mikołaja zostało przywiezione do Siemiatycz, gdzie spoczęło przy cerkwi śww. app. Piotra i Pawła.

Ojciec Mikołaj Mielniczuk

Ksiądz mitrat Mikołaj Mielniczuk urodził w 1955 roku we wsi Werpol. W 1976 roku ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. Następnie kontynuował naukę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 29 marca 1981 roku z rąk Jego Eminencji metropolity Bazylego otrzymał chirotonię diakońską. W latach 1981-1983 był psalmistą parafii w Łosińce. Od 1983 roku związany był z parafią św. św. apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach, gdzie był diakonem-psalmistą, a następnie wikariuszem. 18 stycznia 1987 roku, ponownie z rąk Jego Eminencji metropolity Bazylego otrzymał chirotonię kapłańską.

Czytaj też: Ksiądz Michał Czykwin o Wielkanocy w dobie koronawirusa: Powinniśmy umacniać się w wierze, mieć nadzieję i nie podupadać na duchu

Od 16 sierpnia 1996 do 10 czerwca 2011 roku ks. Mikołaj Mielniczuk był wikariuszem parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach. W latach 1998-2001 pełnił obowiązki proboszcza parafii w Ciechanowcu. Od 2011 roku do śmierci był proboszczem parafii w Mielniku.

Za kapłański trud oraz pracę dla dobra Cerkwi, ks. Mikołaj był wielokrotnie nagradzany w tym mitrą (2014) oraz Orderem św. Marii Magdaleny.

Tu oglądasz: Ks. mitrat Mikołaj Szebelan nie żyje. Ostatnie pożegnanie pierwszego proboszcza parafii św. Jerzego Zwycięzcy w Siemianówce

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie