MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzyż w koszu na śmieci! Dewastacja w białostockim kościele (zdjęcia)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
W nocy z 30 na 31 grudnia 2020 r. został zdewastowany ołtarzyk z krzyżem przy kościele św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku
W nocy z 30 na 31 grudnia 2020 r. został zdewastowany ołtarzyk z krzyżem przy kościele św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku Adrian Kuźmiuk
Krzyż w koszu na śmieci, zniszczone kwiaty i znicze - to efekt dewastacji ołtarzyka przy kościele św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Do wandalizmu doszło w nocy z 30 na 31 grudnia. Parafia nie zgłosiła sprawy na policję.

W nocy z 30 na 31 grudnia 2020 r. został zdewastowany ołtarzyk z krzyżem przy kościele św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Ołtarzyk znajduje się przy zejściu ze schodów prowadzących z placu górnego kościoła do krużganków doprowadzających do wiatrołapu dolnego kościoła i pomieszczeń pogrzebowych.

Wandale wyrwali krzyż i wyrzucili do pobliskiego kosza, a otaczające go dekoracje – kwiaty i znicze – zostały zniszczone i wrzucone do kosza lub pozostawione na miejscu.

- Od czasu rewolucji lewackiej, która ostatnio się w Polsce rozpętała, nie było u nas jakichś dewastacji, napisów na drzwiach czy murach kościoła - komentuje ks. Mirosław Karncewicz parafii św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. - To jest pierwsze tego typu wydarzenie. Może był to po prostu chuligański wybryk, ale nie sądzę. Wyrwanie krzyża wymagało naprawdę trochę wysiłku i determinacji, bo on był przymocowany do ściany dosyć solidnie. Wydaje mi się, że to pokłosie neomarksizmu, neobolszewizmu, z którym ostatnio mamy do czynienia.

Wczoraj (1 stycznia) w kościele zamiast pieśni na wyjście śpiewano suplikacje [pieśni śpiewane w okresach klęsk żywiołowych oraz nieszczęść - przyp. red.]. Parafia nie zgłaszała sprawy na policję.

- Nie mamy jeszcze monitoringu i policja prawdopodobnie nic by nie poradziła - mówi ks. Karncewicz. - To jest ogromne miasto, a nasze osiedle jest jednym z większych w Białymstoku, więc szukaj wiatru w polu. W przyszłości chcemy zamontować monitoring, aby zapobiec tego typu wandalizmom, a w razie ich wystąpienia, móc namierzyć sprawców.

We wnęce, w której znajduje się ołtarzyk, parafia chce tymczasowo zawiesić mniejszy krzyż, natomiast wyrwany krzyż - po renowacji - zostanie zawieszony z powrotem.

AKTUALIZACJA

3 stycznia parafia opublikowała następujące oświadczenie na swojej stronie internetowej

W nocy ze środy na czwartek został zdewastowany ołtarzyk z krzyżem, znajdujący się po zejściu ze schodów prowadzących z placu górnego kościoła do krużganków doprowadzających do wiatrołapu dolnego kościoła i pomieszczeń pogrzebowych. Wyrwany krzyż, którego nie uszkodzono, został wrzucony do pobliskiego kosza, a otaczające go dekoracje – kwiaty i znicze – zniszczone i wrzucone do kosza lub pozostawione na miejscu. W poniedziałek posprzątamy i umieścimy tam mniejszy zastępczy krzyż, a po zamontowaniu w tym miejscu monitoringu oraz po renowacji wyrwany krzyż wróci na swoje dawne miejsce. Módlmy się o szacunek dla krzyża w parafii i w Ojczyźnie naszej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny