Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Varga – Egzorcyzmy księdza Wojciecha

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Krzysztof Varga to urodzony w Warszawie w 1968 roku, pisarz, felietonista. Autor m.in. powieści: "Tequila", "Nagrobek z lastryko", "Aleja Niepodległości", "Trociny", zbioru felietonów "Polska mistrzem Polski". Wydał także dwie książki eseistyczne o Węgrzech: "Gulasz z turula" i "Czardasz z mangalicą". Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, laureat Nike Czytelników 2009 roku za "Gulasz z turula". Mieszka w Warszawie.
Krzysztof Varga to urodzony w Warszawie w 1968 roku, pisarz, felietonista. Autor m.in. powieści: "Tequila", "Nagrobek z lastryko", "Aleja Niepodległości", "Trociny", zbioru felietonów "Polska mistrzem Polski". Wydał także dwie książki eseistyczne o Węgrzech: "Gulasz z turula" i "Czardasz z mangalicą". Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, laureat Nike Czytelników 2009 roku za "Gulasz z turula". Mieszka w Warszawie. Wydawnictwo Wielka Litera
Krzysztof Varga, współczesny polski pisarz i felietonista, w najnowszym tomie opowiadań na kilkanaście sposobów opowiada o samotności. Z humorem, z przymrużeniem oka, z zaskakującymi finałami, ale i też z dużą dozą melancholii.

Zdaje się, że w swoich opowiadaniach Krzysztof Varga powraca do ulubionych motywów. To rozpad więzi rodzinnych, polskie świąteczne rytuały, konfrontowanie małomiasteczkowych marzeń i wyobrażeń z rzeczywistością dużego miasta. Wszyscy zaś jego bohaterowie, bez względu na wiek i płeć, są straszliwie samotni. Małżeństwo, które od 30 lat nie odzywa się do siebie, rodzice zmuszający się do świątecznych kolacji, śniadań czy obiadów, starzejące się córki i samotne matki, samotne profesorki, emerytki i tak samo samotni studenci, księgowi czy pracownicy korporacji.

Krzysztof Varga celnie naśladuje i korpomowę z jej obyczajami i natchnione wywody młodego księdza egzorcysty, Różne odmiany dzisiejszej polszczyzny i reprezentowanej przez nią Polski, a może różne postaci Polski objawiające się w języku jej obywateli nie mają przed nim tajemnic, a co ważniejsze nie wychodzi z pozycji mądrego kpiarza. Tak samo bawi go świat korporacji, jak szpanowanie na basenie „Warszawianki” czy biurowe przyjęcie albo podróż metrem czy fatalna w skutkach strata telefonu komórkowego. Nawet seks nie jest czymś niezwykłym, po prostu jedną ze sfer ludzkiej egzystencji, która wcale nie daje schronienia przed samotnością.

Czasem można odnieść wrażenie, że w peanach do nastoletnich dziewcząt w opiętych szortach słychać pożegnanie z młodością, czasem w apoteozie seriali i zachłannego czytelnictwa odzywają się echa ulubionych obowiązków, ale nad całością czai się dojmujący smutek samotności i tej wielkomiejskiej i tej z prowincjonalnych parafii. 10 postaci i 10 historii, które mimo pogodnego stylu, skłaniają do refleksji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny