Kryzys szansą na biznes!!! Ważny jest pomysł

  Kryzys szansą na biznes!!! Ważny jest pomysł

  Agata Sawczenko

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Czy każdy może osiągnąć sukces w biznesie? - zastanawiali się m.in. Katarzyna Korpolewska i Wojciech Strzałkowski

  Czy każdy może osiągnąć sukces w biznesie? - zastanawiali się m.in. Katarzyna Korpolewska i Wojciech Strzałkowski ©Fot. Anatol Chomicz

  Warto zakładać własną firmę. Hobby także może być pomysłem na biznes. Ale trzeba też ciężko pracować - specjaliści od biznesu i białostoccy przedsiębiorcy dzielili się swoimi doświadczeniami ze studentami.
  Czy każdy może osiągnąć sukces w biznesie? - zastanawiali się m.in. Katarzyna Korpolewska i Wojciech Strzałkowski

  Czy każdy może osiągnąć sukces w biznesie? - zastanawiali się m.in. Katarzyna Korpolewska i Wojciech Strzałkowski ©Fot. Anatol Chomicz

  Stąd do sukcesu

  Stąd do sukcesu


  W debacie na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu w Białymstoku wzięli udział: Wojciech Strzałkowski, prezes spółki MTC plus, Wojciech Kuryłek, prezes spółki Havo, Jacek Paluchiewicz, prezes JMP, Katarzyna Korpolewska, psycholog biznesu, Marek Zuber, analityk finansowy, oraz studenci.  Najczęściej mówi się o tym, że wszystko w Polsce jest przeciwko przedsiębiorcom - mówił w czasie debaty Marek Zuber, analityk finansowy. - Owszem, są kraje bardziej przyjazne do prowadzenia firmy, ale w Polsce naprawdę da się prowadzić biznes.

  Wykorzystaj szansę

  Pomocą są na pewno unijne pieniądze. Do wzięcia są dotacje na wszelkie działania: na otworzenie działalności gospodarczej, na rozwój, na innowacyjne pomysły.

  - Kryzys jeszcze w tym pomaga. Bo Unia, aby z nim walczyć, daje jeszcze więcej pieniędzy - dodał Zuber.

  Czy jednak kryzys to dobry moment na zakładanie własnej firmy? - dopytywali studenci.

  - W języku japońskim "kryzys" to "szansa" - tłumaczyła Katarzyna Korpolewska, psycholog biznesu. - Postarajcie się tę szansę wykorzystać.

  - Kryzys zagraża przede wszystkim tym największym. Tym, z którymi w normalnych czasach małe firmy nie mogłyby konkurować. Teraz macie swoją szansę - zachęcał Zuber.

  Rzeczywistość kreuje pomysły

  Jednak aby biznes wypalił, potrzebny jest naprawdę dobry pomysł.

  - Taki, którego nikt w okolicy nie realizował - podpowiadał Zuber.

  - Ja marzę, aby powstała taka firma, która na wiosnę przygotuje mi rower - mówiła Korpolewska. - Można też zaproponować paniom, by fryzjer przyjeżdżał do domu. To rzeczywistość kreuje pomysły.

  Pomysłem może być nawet hobby. - Ja lubię podróże - zwierzała się Paulina, studentka.

  - Na rynku brakuje przewodników, jak spędzać czas w danym miejscu, np. na sportowo. Chciałbym w nim znaleźć propozycje na cały wypoczynek: gdzie mogę pograć w tenisa, gdzie popływać łódką, gdzie pooglądać sarenki - radził studentce Zuber.

  - Warto mieć pracę, która jest pasją - stwierdziła Korpolewska. - Ale jednocześnie trzeba wiedzieć, do czego się zmierza. Postawienie sobie celów jest bardzo ważne.

  Klapa to nie koniec świata

  - Mówi się, że w biznes wchodzą tylko najlepsi - mówił Wojciech Kuryłek z Havo. - To nieprawda. Firmę założyć może każdy. Kto z nich jest najlepszy - okaże się po 10-15 latach.

  Białostoccy biznesmeni przyznają, że firmy, które prowadzą, nie są ich pierwszymi. - Ja zaczynałem od rozładowywania tirów - zwierzał się Wojciech Strzałkowski.

  - Moja mama "wymarzyła" mi pracę inżyniera - mówił z kolei Wojciech Kuryłek. - Cztery dni popracowałem w państwowej firmie. Ale ile można wypić herbat w ciągu dnia? Po ósmej przestałem liczyć.

  Poszedł na swoje. Udało mu się, ale przyznaje, że były ciężkie momenty.

  - Upadek firmy to nie jest koniec świata - zapewnia Marek Zuber. - Nową będziecie zakładać już mądrzejsi.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (12) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo