Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys sprzyja outsourcingowi

Magdalena Szymańska-Smarżewska wykres: forsal.pl
Przez ostatnie cztery lata rynek outsourcingu powiększył się o co najmniej 50 proc. Rozwojowi branży bardzo pomógł kryzys, który zmusił właścicieli firm do bardziej racjonalnego gospodarowania kosztami
Przez ostatnie cztery lata rynek outsourcingu powiększył się o co najmniej 50 proc. Rozwojowi branży bardzo pomógł kryzys, który zmusił właścicieli firm do bardziej racjonalnego gospodarowania kosztami
Tylko w tym roku wartość rynku outsourcingu w kraju sięgnęła około miliard złotych. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się i najlepiej prognozujących gałęzi w Polsce. Specjaliści przewidują, że do końca roku przychody rynku mają wzrosnąć o dodatkowe 25 proc. Choć na Podlasiu jest już kilka firm zajmujących się głównie outsourcingiem informatycznym, to ta dziedzina wciąż jeszcze raczkuje.

Obecność firm outsourcingowych najlepiej widać w sektorze księgowości, firm sprzątających, ochroniarskich oraz przede wszystkim informatycznych - IT.

- Dla przedsiębiorstwa jest to bardzo wygodne rozwiązanie głównie ze względów finansowych- wyjaśnia Mateusz Wądołkowski, konsultant PC Doctor w Białymstoku, firmy informatycznej świadczącej usługi outsourcingowe na Podlasiu. - Firma zlecająca usługi nie musi zatrudniać dodatkowych osób, szkolić ich, a tym samym ponosić dużych kosztów. Wystarczy, że skorzysta z wyspecjalizowanej firmy, np. informatycznej. My idziemy troszkę dalej niż normalne firmy informatyczne, a mianowicie zajmujemy się nie tylko komputerami, ale też obsługą sprzętów, które normalnie są u klienta, np. np.serwerami - zabieramy je do siebie. Klient nie musi się już martwić o obsługę, awarie itp.

Cel- wzbudzić zaufanie

Bez wątpienia outsourcing jest to tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie, dlatego też polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z zewnętrznych firm świadczących różnego rodzaju usługi.

- W naszym regionie głównymi odbiorcami tych usług, w kontekście naszej firmy, są duże przedsiębiorstwa mające powiązania z korporacjami zagranicznymi - mówi Mariusz Prószyński, wiceprezes zarządu Intratel Sp. z o.o., firmy od trzynastu lat zajmującej się outsorcingiem usług informatycznych.- Przez ponad dziesięć lat obecności firmy Philips w Białymstoku zapewnialiśmy im pełen outsourcing usług informatycznych. W chwili obecnej odbiorcą tych usług jest Biazet S.A. Przez wiele lat z naszych usług korzystała również firma Rosti. W chwili obecnej coraz częściej obserwujemy również zainteresowanie tego typu rozwiązaniami ze strony jednostek samorządowych.

Niestety, jak przyznaje wiceprezes Intratelu, małe i średnie przedsiębiorstwa, które w rozwiniętych krajach Europy zachodniej czy w USA bardzo często korzystają z tego typu rozwiązań, w Polsce bardzo rzadko decydują się na firmy outsourcingowe.

Ważnym elementem w outsourcingu jest budowanie zaufania. Chodzi tu przede wszystkim o firmy zajmujące się księgowością i programami informatycznymi, gdyż mają one dostęp do bardzo ważnych danych, w tym także finansowych.

- W tej branży im dłużej jest się na rynku tym łatwiej - mówi Łukasz Wądołkowski, konsultant PC Doctor w Białymstoku. - My istniejemy już kilka lat, zdążyliśmy wypracować sobie dobrą opinię, głównie dzięki współpracy ze znanymi firmami np. Jagiellonią. Bywa tak, że przejmujemy przedsiębiorstwa, w których wcześniej była firma outsourcingowa, jednak się nie sprawdziła. Tu jest bardzo duża odpowiedzialność. Firma outsourcingowa za jakość świadczonych usług odpowiada całym swoim majątkiem.**My mamy specjalne ubezpieczenia. **Jeśli coś się stanie z maszyną za kilkadziesiąt tysięcy, to jesteśmy zabezpieczeni. Nasi klienci wiedzą o tym. Dzięki czemu widza, że podchodzimy do sprawy poważnie.

Daleko do ideału

Jak się okazuje w firmach liczących 50-70 pracowników outsourcing się sprawdza.

- Ubiegły rok był dla nas bardzo dobry, a ten rok zapowiada się jeszcze lepiej, tym bardziej, że przed nami ostatnie trzy miesiące, wiec firmy będą inwestować - mówi Łukasz Wądołkowski.

Wbrew pozorom jednak, podlaskiemu rynkowi outsourcingu jeszcze daleko do światowego ideału.

- Jeżeli chodzi o porównanie roku ubiegłego i bieżącego, to wzrost zainteresowania tego typu usługami jest niewielki - przyznaje Mariusz Prószyński. - Myślę, że jest to spowodowane głównie brakiem świadomości, jakie korzyści może przynieść outsourcing rozwiązań informatycznych i dlaczego warto z skorzystać z takiego modelu. Niestety, trzeba przyznać, że nasze lokalne firmy rzadko postrzegają outsourcing, jako sposób budowy przewagi konkurencyjnej. Niemniej jednak kiedyś przyjdzie nam tę „lekcję” odrobić.

 

Opinia
Mariusz Pruszyński,
wiceprezes zarządu Intratel Sp. z o.o.:

Jeśli chodzi o branżę IT, to niewątpliwie cały świat zmierza w kierunku outsourcingu rozwiązań informatycznych, czego wyrazem jest powstanie idei tzw. "przetwarzania w chmurze” (ang. cloud computing). Eksperci z największych firm doradczych zajmujących się rynkiem IT są zgodni, że cloud computing stanie się rewolucją w obszarze rozwiązań informatycznych na miarę wprowadzenia internetu. Warto powołać się tu na raport firmy Gartner, która prognozuje, iż w 2012 roku 20% przedsiębiorstw na świecie nie będzie posiadało własnych zasobów IT. Tak więc w branży informatycznej nie da się uciec od outsorcingu. Problemem może być jedynie to, kiedy nasi managerowie zdadzą sobie z tego sprawę i zrozumieją, że takie rozwiązania rzeczywiście przynoszą wymierne korzyści.
 

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny