MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krystyna Konecka – Zwierciadło Marii Stuart. Tragiczne losy królowej Szkocji i polskie ślady (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
DK Śródmieście. Krystyna Konecka promowała swój tomik "Zwierciadło Mari Stuart"
DK Śródmieście. Krystyna Konecka promowała swój tomik "Zwierciadło Mari Stuart" Jerzy Doroszkiewicz
Krystyna Konecka, białostocka poetka, właśnie wydała nowy tomik wierszy. „ Zwierciadło Marii Stuart” nie tylko opisuje tragiczne losy królowej Szkocji, ale też tropi i polskie ślady w Szkocji w cyklu „W szkocką kratę”. A wszystko w formie utrzymanych w żelaznych ryzach formy sonetach.

- Od mniej więcej 2002 roku korespondowałam z ludźmi związanymi ze Szkocją, z mieszkańcami Edynburga, Glasgow – opowiadała Krystyna Konecka na spotkaniu autorskim promującym właśnie wydany nowy tomik wierszy „Zwierciadło Marii Stuart”. Przy okazji opowiedziała o swoich literackich sukcesach w internecie.

- Współpracuję od lat z portalem, właściwie dwutygodnikiem kulturalno-literackim pisarzy Our Poetry Archive, a także publikuję sporo wierszy w antologiach amerykańskich, niedawno nawet w Pakistanie, a od czterech lat w Indiach – mówiła Krystyna Konecka. - W listopadzie 2018 roku redakcja portalu wybrała czworo wyróżniających się poetów i znalazłam się w tej właśnie czwórce. Wspominam o tym, bo tłem tego wspólnego tomiku jest szkocka wyspa Skye w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. To był sygnał, by poważnie zająć się Szkocją. I rzeczywiście – wystarczy rzucić okiem

Krystyna Konecka na spotkaniu z czytelnikami wspominała także o spotkaniach nieformalnego salonu artystycznego, salonu muz, nazywanego też „salonem u Janeczki”, prowadzonym przez doktor Janinę Bolińską. Organizowane przez nią spotkania literacko-malarsko-muzycznych, w dziedzinie literatury Krystyna Konecka prowadziła często z nieżyjącym już poetą i dziennikarzem Wiesławem Szymańskim. Na wspólnym zdjęciu z tamtych lat, właśnie z Wiesławem Szymańskim, czy Janem Leończukiem, znalazł się także Paweł Błaszkiewicz, który wielokrotnie odwiedzał Białystok, a w Szkocji był gospodarzem wizyty Krystyny Koneckiej. - To cudowna, wspaniała osoba, poświęciłam mu ostatni wers tej książki – powiedziała poetka.

- Losy królowej Marii Stuart są straszliwe, tragiczne – nie ma wątpliwości Krystyna Konecka. I zauważyła, że niedawno na Our Poetry Archive pojawił się jej wiersz o Marii Antoninie, który również sporo mówi o Marii Stewart, o losach kobiet z frazami „wreszcie nikt nie był pewien, co chwałą, co zbrodnią/ przedtem, potem i teraz/ korona lub szafot”, czy „czas, kochanie, nie ma nic do rzeczy, muszą zdążyć z wyrokiem, nim zdążysz zaprzeczyć/ wszystko może być winą, każdy może ścinać”.

Cykl „Zwierciadło Marii Stuart” to nie jest zabawa, jest trudny w kwestiach formalnych -podkreśliła poetka. - Powiązanie tego sensami, bo sonet zawsze ma 14 wersów, jest część opisowa i refleksyjna, a sonetti a corona łączy to, że z każdego ostatniego wersu poprzedniego sonetu wyprowadza się następny, z nowymi sensami, treściami. Ja każdy z tych sonetów zamykam takim wersem, który jest kolejny w następnym sonecie, zatem to dosyć skomplikowana konstrukcja, ale dla mnie bardzo ważna trudna praca. I co ważne – tak zwany sonet zerowy w „Zwierciadle Marii Stuart” zawiera wszystkie wersy otwierające kolejnych 14 sonetów.

To poruszające opowieści układające się w wierszowany życiopis Marii Stuart. Kobiety naznaczonej przez los, właściwie skazanej na śmierć już w momencie narodzin. Tylko za to, że urodziła się kobietą. Bo w jej czasach, ale przecież i w dzisiejszych, „znaczonymi kartami grać będą mężczyźni”. A „krwawe chmury zgęszczone nad rodem Stuartów” - czy to los tak chciał? „Wypadkowa pozaziemskich żartów?”.

Krystyna Konecka przygląda się sonetami swojej bohaterce z uwagą i wrażliwością kobiety z XXI wieku. Takiej, która zna historię, kulisy władzy, nieobce są jej dworskie intrygi, skrytobójcze mordy polityczne, wciąż żywe religijne waśnie, nieszczęśliwe ożenki i brak wsparcia rodziny, ale też mimo technicznego postępu, wierzy że los Marii Stuart zapisano w gwiazdach.

Podczas spotkania autorskiego w panoramie Edynburga Krystyna Konecka dojrzała niezwykłe porównanie. - Mam wrażenie, że jakiś monstrualny jeż wszedł kiedyś na kretowisko i według swojego uznania rozwalił to wszystko – opowiadała poetka. - Edynburg jest wielowarstwowo spiętrzony, po prawej stronie widać zamek edynburski, w którym Maria Stuart urodziła swojego jedynego syna. Po lewej stronie widać niesamowite wzgórza, jedno z nich to tak zwany tron króla Artura. W drugi cyklu sonetów pomieszczonym w tomiku „Zwierciadło Marii Stuart” zatytułowanym „W szkocką kratę”, bohaterami wierszy Konecka uczyniła pisarzy Roberta Burnsa, Waltera Scotta czy Roberta Louisa Stevensona, ale też aktorkę Tildę Swinton, czy przebywającego niegdyś w Szkocji Fryderyka Chopina i „wdowę po Chopinie”. Krystynie Koneckiej nie brakuje też swoistej dumy z Podlaskiego, nie wiedzieć czemu przez mistrzynię słowa nazywanego Podlasiem, kiedy w sonecie „Relacje” przypomina o sukcesach Teatru Wierszalin na festiwalu w Edynburgu i o datku jednego ze znanych białostoczan na renowację zamku Dunans. Czy ktoś o tym słyszał?

„Zwierciadło Marii Stuart” to kolejne świadectwo wyjątkowego kunsztu w posługiwaniu się słowem, polską mową w najlepszym jej wydaniu, przez Krystynę Konecką. Poetka z niezwykłą maestrią zbudowała wspomniane 15 sonetów w formule sonetti a corona, w znanej historycznej postaci zamykając cały dramatyzm losów kobiet, udało się jej też w poetycki sposób zachęcić czytelników do odwiedzenia Szkocji. Oczywiście – to poezja klasyczna w formie i wyrazie, ściśle odpowiadająca rygorom sonetów. I nawet jeśli nie wali po oczach metaforą, skrótem, aktualnością społeczną, nie można pominąć jej milczeniem. Taki kunszt słowa szacunku po prostu wymaga. A że tomik tradycyjnie na angielski przetłumaczyła córka poetki – Ewa Sherman, kończę moje rozważania znanym i w świecie hip hopu lakonicznym hasłem: Respect!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny