Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krwiodawcy z Czarnej Białostockiej

Justyna Chojnacka [email protected] tel. 085 710 18 19
Andrzej Śmiarowski oddał już prawie 80 litrów krwi (najwięcej w Czarnej Białostockiej). Dwa lata temu Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Brązowym Krzyżem Zasługi: – Krew zacząłem oddawać w 1991 roku i robię to do dziś. Namówili mnie do tego koledzy i koleżanki. Początkowo krew zdawaliśmy w Białymstoku. Pamiętam, zbierano ją do plastikowych buteleczek. Potem, gdy w Czarnej powstało stowarzyszenie, uczestniczyłem we wszystkich akcjach w mieście. Krew oddaję dla ludzi i idei, a nie dla jakichkolwiek korzyści.
Andrzej Śmiarowski oddał już prawie 80 litrów krwi (najwięcej w Czarnej Białostockiej). Dwa lata temu Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Brązowym Krzyżem Zasługi: – Krew zacząłem oddawać w 1991 roku i robię to do dziś. Namówili mnie do tego koledzy i koleżanki. Początkowo krew zdawaliśmy w Białymstoku. Pamiętam, zbierano ją do plastikowych buteleczek. Potem, gdy w Czarnej powstało stowarzyszenie, uczestniczyłem we wszystkich akcjach w mieście. Krew oddaję dla ludzi i idei, a nie dla jakichkolwiek korzyści. fot. Archiwum
Członkowie Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi z Czarnej Białostockiej świętowali Dzień Honorowego Krwiodawcy.

Czerwcowe obchody nie są dziełem przypadku. 14 czerwca przypada bowiem rocznica urodzin austriackiego lekarza i uczonego Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi i otrzymał za to Nagrodę Nobla.

W dniu święta najważniejsi byli krwiodawcy i to do nich kierowane były podziękowania i wyrazy uznania.
- Dziękuję wszystkim za bezinteresowną pomoc i życzę zdrowia, byście mogli jak najdłużej służyć pomocą tym, którzy jej potrzebują - mówił Zdzisław Świrski, prezes SHDK w Czarnej Białostockiej.

Serdeczności popłynęły również ze strony białostockich władz stowarzyszenia i przedstawicieli Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: - W tym roku święto obchodzone jest pod hasłem "Wiele szczęśliwych powrotów" - przypominał dr Dariusz Śledziński. - Chodzi o powroty chorych do zdrowia i "powroty" krwiodawców, na których zawsze możemy liczyć, bo bezustannie dzielą się najcenniejszym darem - dodawał.

Z okazji święta stowarzyszenie uhonorowało najbardziej zasłużonych krwiodawców. Nagrody rzeczowe otrzymało ponad 40 osób, były też dyplomy. Podziękowania i upominki od władz lokalnych otrzymali ci, którzy przez dziesięć lat oddali najwięcej litrów krwi i wykazali się aktywnością w działaniu na rzecz stowarzyszenia. W ten sposób wyróżniono:

Marzenę Baranowską, Bogusława Trypusa, Janusza Bogdzię, Andrzeja Piliszko, Andrzeja Kolendo, Andrzeja Piaseckiego, Romualda Hyjka, Andrzeja Śmiarowskiego, Zdzisława Sienkiewicza, Stanisława Malczewskiego, Jana Ołdziejwskiego, Wacława Laskowskiego, Zdzisława Świrskiego, Romualda Trypusa, Krzysztofa Sztombera.

Dodatkowo dwie osoby odebrały odznaczenia PCK: n Wacław Laskowski otrzymał Złotą Odznakę Honorowego Dawcy Krwi, n Marzena Dowgiert Srebrną Odznakę.
Przypomnijmy, że w idea krwiodawcza w Czarnej została zapoczątkowana 10 lat temu w 1998 roku - 26 lutego zawiązało się lokalne Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi. Od powstania SHDK zorganizowało w Czarnej 58 akcji krwiodawczych.

Od ponad roku Czarną regularnie odwiedza przemierzający Podlasie nowoczesny ambulans krwiodawczy. W najbliższą niedzielę 15 czerwca stanie na stadionie miejskim. Zbiórka krwi będzie towarzyszyła obchodom Dni Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny