Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kruszewo - Kurowo. Karol Grodzki z PB i jego projekt

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
Podłużna część budynku symbolizuje korpus owada, natomiast poprzeczna (nadwieszona) to skrzydła. Obiekt osadzony został na nasypie otoczonym wodą,  dzięki czemu nawiązuje do ważki siedzącej na łodydze.
Podłużna część budynku symbolizuje korpus owada, natomiast poprzeczna (nadwieszona) to skrzydła. Obiekt osadzony został na nasypie otoczonym wodą, dzięki czemu nawiązuje do ważki siedzącej na łodydze.
Budynek przypomina ważkę. Taką wizję ma młody architekt Karol Grodzki dostał nagrodę marszałka województwa na najlepszą pracę dyplomową. Projekt budzi wrażenie. Do tego powstałby w miejscu związanym z jedną z najciekawszych podlaskich legend.

Legenda mówi, że ilekroć w pobliżu Kruszewa stawiany jest most, tyle razy po jedenastu latach wybucha wojna światowa. Tak było po budowie w 1903 roku i w 1928. Teraz, kiedy znów pojawił się pomysł, by most odbudować, ludzie obawiają się, że historia się powtórzy.

Na razie obok Kruszewa są tylko pozostałości po mostowej konstrukcji. Po drugiej stronie bagien, nad którymi miałby być zawieszony most (w stronę Warszawy) znajduje się miejscowość Kurowo. To tam właśnie, niedaleko skarpy, swój futurystyczny budynek widziałby Karol Grodzki. To absolwent wydziału architektury Politechniki Białostockiej, który został nagrodzony przez marszałka województwa za najlepszą pracę dyplomową. Młody architekt zaprojektował Ośrodek Badawczo-Edukacyjny Narwiańskiego Parku Narodowego.

- Znajdowałyby się tam między innymi laboratoria, w których naukowcy pracowaliby nad uratowaniem gatunków zagrożonych wyginięciem. W budynku byłoby też miejsce na kwatery do nocowania, salę konferencyjną, czy pomieszczenie wystawy - mówi Karol Grodzki.
Ciekawa jest też sama bryła budynku, która przypominałaby ważkę. - Kurowo to moje rodzinne strony. Jest tam mnóstwo ważek, które jak się okazuje bywają inspirujące - twierdzi młody architekt.

Zaprojektowany przez niego budynek składa się z dwóch części. Ta podłużna symbolizuje korpus owada, natomiast poprzeczna (nadwieszona) to skrzydła. Obiekt osadzony został na nasypie otoczonym wodą, dzięki czemu nawiązuje do ważki siedzącej na łodydze ponad bagnem.

- Jako budulec proponuję zastosować płyty żelbetowe i szkło. Główne wejście znajduje się od strony mostu. Ważnym elementem jest także całkowite przeszklenie ściany sali wykładowej, wychodzące bezpośrednio w kierunku rzeki - podkreśla Karol Grodzki.

Oprócz nagrody marszałka, jego praca została też nominowana do dorocznej nagrody SARP-u. To ogromny prestiż dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna karierę.

Marszałek wyróżnił też dyplom Izabeli Haraburdy pt. "Projekt Centrum Europy w Suchowoli".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny