Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królowy Most: Odkryto masowe groby napoleońskie

Julita Januszkiewicz
Czaszki powstańców z 1831 roku odnalezione przez grupę Radosława Dobrowolskiego
Czaszki powstańców z 1831 roku odnalezione przez grupę Radosława Dobrowolskiego Wojciech Oksztol
Królowy Most. Trakt napoleoński, tuż nad rzeką Płoską - to tu georadar wykazał dwa obiekty archeologiczne. - Są tam masowe groby - mówi Radosław Dobrowolski.

Muszą to jednak potwierdzić badania archeologiczne. Historyk chce w nie zaangażować Lasy Państwowe, władze Gródka oraz ambasadę francuską w Polsce.

- W przekazach historycznych i rożnych wydawnictwach regionalnych przeczytałem, że w połowie grudnia 1812 roku pod Królowym Mostem doszło bitwy wojsk napoleońskim z carskimi. Brał w niej udział marszałek Nej, jeden z najbliższych współtowarzyszy Bonapartego. Na trakcie napoleońskim, tuż przed rzeką Płoską, powinny więc znajdować się mogiły poległych - opowiada Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla, historyk, regionalista i pasjonat archeologii.

Pierwszy raz pojechał tam w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Zauważył w tym miejscu dwa krzyże, jeden z napisem 1812 rok, drugi był stary i zmurszały. Stoją one obok siebie.

Historyk nie mógł jednak potwierdzić, że pod traktem mogą się znajdować ludzkie szczątki. Nie było wtedy georadaru.

- Od pasjonatów historii dowiedziałem się też, że wokół tego miejsca znajdują się ołowiane kule od broni palnej - dodaje.

Trakt napoleoński może kryć masowe groby

Udało się je odkryć niedawno. Radosław Dobrowolski do Królowego Mostu pojechał z ekipą Adama Sikorskiego, dokumentalisty z TVP Lublin. Mają oni bowiem specjalistyczny sprzęt.

- Przeprowadziliśmy badania przy wykorzystaniu georadaru. Okazało się, że przy krzyżach ziemia jest przemieszana. - tłumaczy Dobrowolski.

Jest tam obiekt o wymiarach zbliżonych do prostokąta, 4 m długości i 2, 5 m szerokości. Zajmuje on pobocze i połowę traktu Natomiast za krzyżami znajduje się mniejszy obiekt.

- Wszystko wskazuje, że są tam masowe groby - mówi Dobrowolski.

Muszą to jednak potwierdzić badania archeologiczne.

- Należy opisać i oznakować trakt napoleoński. - mówi Dobrowolski. Jak mówi historyk, chce zaangażować w to Lasy Państwowe oraz władze Gródka. O odkryciu poinformuje też ambasadora francuskiego w Polsce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny