Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krok w stronę większej strefy ekonomicznej: Porozumienie Miasta Białystok z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną

(peż)
Na Krywlanach do podstrefy SSSE wejdzie obszar o łącznej powierzchni ok. 43,69 ha. To dwie działki o łącznej powierzchni ok. 11,64 ha oraz jedna obok o pow. ok. 32,05 ha (zaznaczona na czerwono).
Na Krywlanach do podstrefy SSSE wejdzie obszar o łącznej powierzchni ok. 43,69 ha. To dwie działki o łącznej powierzchni ok. 11,64 ha oraz jedna obok o pow. ok. 32,05 ha (zaznaczona na czerwono).
Miasto Białystok i Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna w czwartek, 9 kwietnia, podpisały porozumienie dotyczące dalszej współpracy w kontekście planów objęcia strefą ekonomiczną kolejnych terenów inwestycyjnych - rozszerzenia obszaru białostockiej podstrefy SSSE.

Jednocześnie określono zasady zbywania gruntów na powiększonym obszarze.

Obszar Podstrefy Białystok zostanie powiększony o ok. 64,36 ha. Będą to:

* położony w obrębie nr 22 - Krywlany obszar o łącznej powierzchni ok. 43,69 ha, na który składają się nieruchomości kompleksu I, obejmującego 2 działki o łącznej powierzchni ok. 11,64 ha oraz kompleksu II, obejmującego 1 działkę o pow. ok. 32,05 ha.

* położony w obrębie nr 21 - Dojlidy (przy ulicach Jacka Kuronia, Myśliwskiej, Franciszka Karpińskiego, Św. Proroka Eliasza oraz KS. Stanisława Suchowolca) obszar o łącznej powierzchni 16,26 ha, na który składają się nieruchomości kompleksu I, obejmującego 2 działki o łącznej powierzchni ok. 1,69 ha; kompleksu II obejmującego działkę o pow. ok. 2,02 ha; kompleksu III obejmującego działkę o powierzchni ok. 5,59 ha; kompleksu IV obejmującego działkę o powierzchni ok. 6,94 ha;

*położony w obrębie nr 21 - Dojlidy (przy ulicach Jacka Kuronia i Myśliwskiej) obszar o łącznej powierzchni ok. 4,40 ha, na który składają się nieruchomości kompleksu I, obejmującego działkę o powierzchni ok. 1,8 ha oraz kompleksu II, obejmującego 2 działki o łącznej powierzchni ok. 2,6 ha.

- Rozmowy z zarządem Strefy trwały długo, ale w wyniku negocjacji udało się nam obniżyć prowizję SSSE od sprzedanych nieruchomości, w porównaniu z porozumieniem z 2010 r.

- mówi zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki.

Nowością w obecnie podpisanym porozumieniu jest także to, że Miasto Białystok będzie mogło samodzielnie przeprowadzić przetargi mające na celu zbycie prawa własności nieruchomości położonych w granicach Podstrefy Białystok SSSE.
Będzie to miało zastosowanie w sytuacji, gdy np. jako chętny do zainwestowania na tych terenach zgłosi się przedsiębiorca z branży spirytusowej (nieuprawnionej do przywilejów strefowych) lub po prostu z innych względów niezainteresowany specyficznymi dla strefy ulgami. 

- Bardzo cieszymy się z faktu, że udało się nam zawrzeć porozumienie z białostockim urzędem miejskim - komentyje Robert Żyliński, prezes SSSE. -  Żałuję tylko, że zajęło to chyba zbyt dużo czasu. Idealnie by było, gdyby część z nieruchomości, których dotyczy ta umowa, mogłaby być włączona do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej już w grudniu 2013 r., kiedy strefa powiększała się o tereny w Łomży. Wówczas rozpędzona machina promocji gospodarczej Białegostoku nie musiałaby być zatrzymana. Wtedy jeden pozyskany inwestor, przyciągał za sobą kolejnego.

- Teraz wszystko trzeba rozkręcać na nowo - dodaje prezes.

- Zaczynamy jednak od razu. Nie będziemy czekać na załatwienie „papierkowych” formalności. Pierwsze spotkanie z potencjalnym nowym inwestorem umówiłem już na najbliższy poniedziałek. Najważniejszy jest wszak efekt gospodarczy, nowe inwestycje i miejsca pracy.

 

Po tym jak w lipcu zeszłego roku zmieniły się przepisy o wsparciu dla biznesu prowadzonego w specstrefach, właśnie w Suwalskiej SSE można teraz liczyć na największe ulgi podatkowe. Te sięgają nawet 70 proc. wartości inwestycji.

Obecnie istniejąca Podstrefa Białystok SSSE
ma powierzchnię 30 hektarów. Została utworzona w grudniu 2008 roku. Pierwsze firmy rozpoczęły działalność w 2012 r. Funkcjonowanie na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uprawnia do korzystania z pomocy publicznej jaką jest zwolnienie z podatku dochodowego aż do momentu odzyskania 50% wartości (a w przypadku małych i średnich firm 70 i 60%) nakładów inwestycyjnych poniesionych przez przedsiębiorcę.

Źródło: UM BIałystok

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny