Spis treści
Krakowskie cuda, które zachwyciły ekspertów UNESCO
W 1972 r. powołano do istnienia Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury, znaną jako UNESCO. Zajmuje się ona identyfikacją i ochroną unikalnych miejsc na całym świecie, których wartość uznaje się za uniwersalną dla całej ludzkości. Wyróżnione obiekty wpisywane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO, która obecnie obejmuje już ponad 1000 pozycji.
Zobacz w galerii:
W Polsce na listę UNESCO wpisanych jest 17 miejsc, choć dwa wpisy obejmują obszar Puszczy Białowieskiej, więc de facto można mówić o 16 wyróżnionych lokalizacjach.
Mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą być dumni – trzy ważne obszary dawnej stolicy Polski zostały wpisane na listę UNESCO jako pierwsza pozycja w naszym kraju i jedna z pierwszych na świecie.
W 1978 r. - już 46 lat temu! - eksperci UNESCO dokonali pierwszych 12 wpisów na listę światowego dziedzictwa i od razu znalazły się na niej unikalne zabytki Krakowa. Kraków został wtedy wyróżniony jako jeden z zaledwie dwóch zespołów miejskich, obok Quito w Ekwadorze. Jest to więc w praktyce pierwszy obszar miejski w Europie, wyróżniony przez UNESCO.
Co tak spodobało się w Krakowie ekspertom UNESCO?
Stary Kraków – skarb dla całego świata
Czemu eksperci UNESCO zdecydowali się wyróżnić Kraków? W uzasadnieniu decyzji napisano, że zabytkowe centrum Krakowa ma unikalną wartość dla całego świata, ponieważ stanowi wspaniale zachowany przykład urbanistyki dawnych miast europejskich.
Architektura starego Krakowa ukazuje harmonijny rozwój miasta przez wiele wieków, bez istotnych zniszczeń. Na objętym wpisem UNESCO obszarze reprezentowane są niemal wszystkie style architektury, od romańskiej po modernistyczną. Pomniki z kolejnych epok dziejowych są tu wyjątkowo liczne, a co najważniejsze – zachowane w oryginalnych formach i kontekstach.
Nie ulega wątpliwości, że stare centrum Krakowa już w 1978 r. zostało uznane przez międzynarodowych ekspertów za prawdziwą perłę urbanistyki Polski, Europy i świata. Każdy turysta powinien odwiedzić Kraków chociaż raz i zobaczyć na własne oczy unikatowe obiekty, które tak zachwyciły społeczność międzynarodową.
Które miejsca z obszaru objętego wpisem UNESCO najbardziej warto zobaczyć?
27 najbardziej niesamowitych miejsc w Krakowie, objętych wpisem UNESCO
Wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO obejmuje zabytkowe centrum Krakowa, na które składają się trzy obszary: Stare Miasto w obrębie dawnych murów miejskich, Wawel i Kazimierz ze Stradomiem. To duży obszar o powierzchni ok. 150 ha.
W galerii poniżej zobaczysz aż 27 niesamowitych miejsc i atrakcji Krakowa, znajdujących się na objętym wpisem UNESCO obszarze miasta. W galerii znajdziesz zdjęcia, opisy i adresy najwspanialszych zabytków i najciekawszych zakątków krakowskiego Starego Miasta, Wawelu i Kazimierza. Każdy turysta powinien choć raz w życiu zobaczyć na własne oczy niezwykłe zabytki, muzea, galerie i synagogi, które zrobiły takie wrażenie na ekspertach UNESCO.
Zapraszam na wycieczkę śladami obiektów UNESCO w Krakowie. Poznaj fascynujące dzieje i ciekawostki związane z tymi niezwykłymi atrakcjami:
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!
Źródło: UNESCO
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?