Krajowa Spółka Cukrowa osłodziła rolnikom likwidację...

  Krajowa Spółka Cukrowa osłodziła rolnikom likwidację cukrowni. Wypłaciła w naszym regionie prawie 50 mln zł odszkodowania

  Julita Januszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  1450 plantatorów buraków cukrowych na Podlasiu otrzymało od Krajowej Spółki Cukrowej około 47, 4 mln zł odszkodowań. Rolnicy jednak mówią, że nie chcieliby tych rekompensat, a woleliby nadal uprawiać buraki.
  Kwota jest niezadowalająca, lepiej byłoby nadal zarabiać na uprawie buraków. Rekompensata to pieniądze jednorazowe – przyznaje Andrzej Brzozowski.

  Kwota jest niezadowalająca, lepiej byłoby nadal zarabiać na uprawie buraków. Rekompensata to pieniądze jednorazowe – przyznaje Andrzej Brzozowski.

  Krajowa Spółka Cukrowa (producent cukru) w ramach tzw. pomocy restrukturyzacyjnej zakończyła wypłatę odszkodowań należnych plantatorom buraków cukrowych oraz firmom świadczącym usługi zbioru i doczyszczania tych roślin.

  To kropla w morzu

  - To co dostaliśmy, to nie są zbyt duże pieniądze. Rekompensata mogłaby być o wiele większa, - w porównaniu do tego, co straciliśmy - mówi Jan Bruczko, z gminy Juchnowiec Kościelny, któremu przypadło około 200 tys. złotych.

  Jak przyznaje odzyskał poniesione kiedyś nakłady finansowe oraz pieniądze, któr wydał na limit potrzebny do produkcji buraków cukrowych.

  - Należy też zwrócić uwagę na to, że kupione drogie maszyny specjalistyczne do produkcji buraków cukrowych stoją teraz bezużytecznie. Rdzewieję i porastają pokrzywy - dodaje Bruczko.

  Wydał na nie ponad 100 tys. złotych. Teraz się martwi się kto je kupi, jeśli w naszym regionie nie ma cukrowni, która skupowałaby buraki.

  Jan Bruczko po utracie plantacji buraków cukrowych postanowił posiać jęczmień, kukurydzę, pszenicę i rzepak. I w związku ze zmianą profilu prowadzonej działalności kupił nowe maszyny.

  - Na przykład kombajn do zbóż kosztował pół miliona złotych. Potrzebna jest też suszarnia… W gospodarstwie trzeba inwestować - podkreśla rolnik.

  Rekompensata, czyli raz

  Przypomnijmy, że spółka cukrownicza w ubiegłym roku zamknęła cukrownię w Łapach. Skutki tego odczuł cały region, w tym Andrzej Brzozowski, rolnik z gminy Łapy.

  Był jednym z największych plantatorów buraków cukrowych. Musiał zlikwidować 160 ha plantacji buraków. Jak większość rolników, Brzozowski również otrzymał rekompensatę.

  - Kwota jest niezadowalająca. Lepiej byłoby nadal zarabiać na uprawie buraków. Bo rekompensata to pieniądze jednorazowe, które szybko zostaną wydane na bieżące potrzeby - dodaje.

  Rolnik od razu postawił na uprawę rzepaku: - Odszkodowanie przeznaczę na przestawienie produkcji remont maszyn. Już kupiłem nowe urządzenia. Nie miałem wyjścia, muszę przecież z czegoś żyć - podkreśla Brzozowski.
  Jego nowoczesne i drogie maszyny do produkcji buraków tracą na wartości: - Obecnie kosztują tyle co złom - dodaje.

  Na przykład Bronisław Puczel z Krzyżowa za utratę 20 ha buraczanych upraw otrzymał ponad 100 tys. zł: - Pieniądze przydadzą się na utrzymanie gospodarstwa. Pokryję różnice z tytułu innych upraw, bo ceny zbóż są tragicznie niskie - dodaje. Rolnik zajmuje się też produkcją roślinną. Uprawia rzepak i zboża.

  Były procedury

  Anna Paulska, rzecznik KSC mówi, że wysokość wsparcia zależała przede wszystkim od typu restrukturyzacji cukrowni
  .
  - Ustalono, że jeśli producent cukru zdemontuje wszystkie maszyny i urządzenia w danej fabryce cukru, to pomoc dla współpracującego z nią plantatora wyniesie ok. 300 euro w przeliczeniu na każdą tonę cukru. Sama pomoc restrukturyzacyjna została wypłacona po kursie ustalonym przez Europejski Bank Centralny w maju tego roku. Oznacza, że plantatorzy otrzymali od producentów cukru nawet 1340 zł za tonę cukru - tłumaczy Paulska. O tym jak będą wypłacane rekompensaty zadecydowała Komisja Europejska, zaś wypłaty nadzorowała Agencja Rynku Rolnego.

  Łącznie do usługodawców i ponad 9 tys. plantatorów w całym kraju trafiło około 194 mln zł.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Żubr zamieszkał pod Łapami