Krajobraz po nominacjach doradców Tadeusz Truskolaski

Tomasz [email protected]
3 lipca 2008 roku. Marszałek Jarosław Dworzański  (z lewej) przedstawia swojego pełnomocnika do spraw mniejszości narodowych Marka Masalskiego. Teraz razem będą doradzać prezydentowi Białegostoku
3 lipca 2008 roku. Marszałek Jarosław Dworzański (z lewej) przedstawia swojego pełnomocnika do spraw mniejszości narodowych Marka Masalskiego. Teraz razem będą doradzać prezydentowi Białegostoku Archiwum
O ile na rewersie pierwszych miesięcy, które upłynęły od prezydenckiego ślubowania, są relacje Tadeusza Truskolaskiego z PiS, o tyle awers mieni się warunkowym poparciem przez PO.

Ich ostatnim akordem było powołanie przez prezydenta nowych doradców. Jarosław Dworzański został ekspertem do spraw unijnych, Marek Masalski do spraw społecznych i mniejszości narodowych. Dla byłego marszałka nominacja na zawodowego doradcę oznacza koniec bycia tylko na diecie radnego wojewódzkiego, dla jednego z bardziej znanych społecznych działaczy pożegnanie z funkcją szefa Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos.

Wprawdzie Marek Masalski nadal widzi siebie w roli adwokata różnych środowisk społecznych, ale już na starcie ma niełatwe zadanie. To, na ile zostanie skutecznym mecenasem zależy od tego, na ile nie będzie jeszcze jednym urzędnikiem dublującym rolę wiceprezydenta nadzorującego sprawy społeczne czy pełnomocnika prezydenta do spraw organizacji pozarządowych. Bez wątpienia jednak jego nominacja ponownie instytucjonalnie upodmiotawia Forum Mniejszości Podlasia w zarządzaniu miastem.

Samotny mandat

Przerwa trwała od eurowyborów w maju 2014 r., gdy wiceprezydent Aleksander Sosna zastąpił w Sejmie przenoszącą się do Brukseli Barbarę Kudrycką. O ile po przejściu ze Słonimskiej na Wiejską wakat na fotelu reprezentanta środowisk prawosławnych (jego obowiązki zostały podzielone między pozostałych zastępców i prezydenta) miał racjonalne uzasadnienie przypadającymi za pół roku wyborami samorządowymi, o tyle ich wynik jeszcze bardziej zmarginalizował FMP.

Mandat radnego uzyskał tylko Sławomir Nazaruk (startował z drugiego miejsca na liście PO w piątym okręgu, uzyskał lepszy wynik niż radni PO, którzy zdobyli mandaty startując z pierwszego miejsca). Co prawda liderzy Forum na konferencji prasowej tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich nie chcieli wprost mówić o porażce, ale nie ukrywali, że teraz znacznie trudniej będzie im realizować postulaty środowisk mniejszościowych. W odróżnieniu od swojego koalicjanta (PO) deklaratywnie nie poparli też Tadeusza Truskolaskiego.

Zadra wiceprezydencka

Co prawda zgodnie z wcześniejszymi publicznymi zapowiedziami Platforma zamierzała rekomendować na jednego z wiceprezydentów (na miejsce Andrzeja Meyera, po powołaniu go na funkcję wojewody) przedstawiciela Forum, ale Tadeusz Truskolaski tym razem autonomicznie wskazał swoich zastępców. Zresztą zaraz po reelekcji sygnalizował, że słaby wynik osiągnięty przez FMP w zasadzie może być przesłanką zwalniającą go od honorowania obowiązującej od ośmiu lat umowy.

Wyznaczenie na wiceprezydenta Roberta Jóźwiaka podlaska Platforma odebrała za błąd polityczny. Wprawdzie był on jej działaczem, ale desygnowanie go bez partyjnej rekomendacji zapoczątkowało okres tzw. warunkowej współpracy PO z Tadeuszem Truskolaskim. Platforma uznała, że decyzja prezydenta Białegostoku odbiera szansę na uczestnictwo przedstawiciela środowiska prawosławnego w zarządzaniu miastem.
Desygnując Marka Masalskiego na pełnoetatowego, a nie tylko społecznego doradcę, prezydent ponownie - jak w przypadku nominacji wiceprezydenckich - zastosował wobec Platformy coś w rodzaju podwójnego nelsona. Z jednej strony autorsko wyszedł na przeciw oczekiwaniom Forum Mniejszości Podlasia, z drugiej strony - wytrącił PO argument do retoryki o warunkowej współpracy. Tym bardziej, że równolegle prezydent powołał na doradcę - do spraw unijnych - niezagospodarowanego od trzech miesięcy Jarosława Dworzańskiego, radnego wojewódzkiego PO. Były marszałek nie potrzebował partyjnej rekomendacji do objęcia nowej posady.
Cel (nie zawsze) uświęca środki

- Nowa perspektywa unijna to ogromna szansa także dla Białegostoku. Jest niezwykle ważne, by głos naszego miasta był słyszalny na forum decydującym o podziale pieniędzy unijnych, czyli w sejmiku - uzasadniał w "Porannym" Tadeusz Truskolaski.

W pewnym sensie trudno odmówić prezydentowi racji. Faktycznie okręg Białystok nie jest reprezentowany w zarządzie województwa, który jest suwerenem nowego programu operacyjnego. Nie sposób też nie zauważyć, że podczas ubiegłorocznych konsultacji w sprawie strategii rozwoju Podlaskiego Jarosław Dworzański znacznie wyróżniał się wiedzą na tle innych podlaskich samorządowców.

To ważne, bo jednym z najbardziej prestiżowych projektów, które miasto (razem z Aeroklubem Polskim) chce realizować przy wsparciu unijnych pieniędzy jest budowa pasa startowego na Krywlanach w ramach lotniska z ograniczoną certyfikacją. Co prawda obecny marszałek Mieczysław Baszko obiecał, że inwestycja może liczyć na przychylne wsparcie samorządu wojewódzkiego, ale dodatkowego lobbingu nigdy za wiele. Chociaż to, że miałby go prowadzić Jarosław Dworzański byłoby największym paradoksem jego nominacji na doradcę prezydenta.

Dokładnie rok temu jako marszałek województwa nie był w stanie przekonać ówczesnych radnych do powołanie razem z gminą Białystok spółki celowej (oba samorządy miałyby po połowie udziałów), która wybudowałaby pas startowy na Krywlanach. Nie wspominając o kilkuletnim pilotowaniu nielotu pod nazwą "Podlaskie Lotnisko Regionalne".

W innych sprawach unijne doradzanie byłego marszałka być może ma uzasadnienie, ale w wymiarze lotniskowym jest wystarczająca przesłanką podważającą nominację. Bez wątpienia zgodną z prawem, ale czy do końca celową?

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie