Kraby, Raki i Borsuki (i nie tylko) z HSW S.A.

Akcja specjalna Giganci Polska Press 2022
NBPWP BORSUK - ZIMA - fot. Jacek Faraś  HSW
NBPWP BORSUK - ZIMA - fot. Jacek Faraś HSW

Huta Stalowa Wola S.A. jest firmą zatrudniającą 940 osób w różnych działach: najwięcej osób pracuje w produkcji, 160 inżynierów i konstruktorów tworzy trzon badawczo-rozwojowy. W 2023 roku Spółka będzie obchodzić 85 lecie swojej działalności. W 1938 roku to zbrojeniowe przedsiębiorstwo powstało w Centralnym Okręgu Przemysłowym jako Zakłady Południowe. Od tego czasu - już jako Huta Stalowa Wola - firma kontynuuje produkcję wojskową. Dziś spółka wytwarza kluczowy sprzęt artyleryjski na rzecz polskiej armii, a od kliku miesięcy produkuje także na eksport jedną z najbardziej rozpoznawalnych haubic KRAB. Dzięki temu Stalowa Wola zyskała przydomek stolicy produkcji artyleryjskiej. Ale HSW S.A. bierze udział w realizacji kilku najważniejszych programów modernizacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Sprzęt wyprodukowany przez HSW S.A. od wielu lat funkcjonuje na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP i cieszy się pozytywną opinią użytkowników.

Kraby, Raki i Borsuki (i nie tylko) z HSW S.A.

BAOBAB-K - fot. Jacek Faraś HSW

Haubice KRAB są obecnie najbardziej rozpoznawalnym wyrobem HSW, gdyż sprzęt ten z powodzeniem jest użytkowany przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Jednym z najważniejszych celów, które podzielają kierownictwo i pracownicy HSW to terminowa realizacja umów z MON. HSW realizuje kilka bardzo dużych kontraktów, dzięki którym zmieniło się oblicze polskich jednostek lądowych i artylerii. Chodzi przede wszystkim o kontrakt z grudnia 2016 r. na dostawę Dywizjonowych Modułów Ogniowych REGINA opartych na sh 155 mm KRAB. Ta umowa jest nazywana kontraktem stulecia albo największym zleceniem, jakie MON skierowało kiedykolwiek do polskiego przemysłu obronnego. HSW realizuje tę umowę z wielką starannością trzymając się harmonogramu dostaw, wysokiej jakości wyrobów oraz udoskonalając ofertę sprzętową. Opracowanie nowego typu uzbrojenia to był projekt pełen wyzwań organizacyjnych, technologicznych i sprzętowych. Realizacja tego zobowiązania postawiła przed HSW wielkie zadanie opracowania całkiem nowego produktu jakim jest sh KRAB. Historia prac nad projektem nowej haubicy 155 mm jest długa, jednak to działania HSW we współpracy z partnerem zagranicznym, polonizacja a następnie uruchomienie samodzielnej produkcji seryjnej zaowocowały powstaniem całkiem nowego nowoczesnego i potrzebnego uzbrojenia. HSW S.A. zrealizowała już dostawy 80 haubic w ramach I, II i III DMO. Natomiast we wrześniu br. zawarła kolejną umowę na dostawy dodatkowych dwóch dywizjonów KRABÓW do polskiego MON. Haubice ze Stalowej Woli docenili dowódcy i żołnierze walczący w wojnie na Ukrainie. Artyleria pełni tam niezwykle ważną rolę na polu walki. HSW w lipcu br. podpisała umowę eksportową na dostawę trzech dywizjonów sh KRAB dla Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Kraby, Raki i Borsuki (i nie tylko) z HSW S.A.

MOŹDZIEŻ RAK fot. st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek

Równocześnie producent realizuje dostawy systemów modułowych opartych na moździerzach RAK do jednostek artyleryjskich. Ważna cześć aktywności przedsiębiorstwa jest skupiona na działalności badawczo-rozwojowej, w którą zaangażowanych jest na co dzień sto kilkadziesiąt osób z HSW oraz innych ośrodków badawczych, w tym politechnik, instytutów badawczych. Jednym z tych najważniejszych i najciekawszych projektów B+R jest obecnie opracowanie Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty BORSUK. Projekt jest finansowany ze środków NCBR przeznaczonych na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa. Nowe wozy zastąpią stare BWP-1 i wyposażą zmechanizowane jednostki wojskowe. W tym roku NCBR rozszerzył umowę z HSW o wykonanie 4 egzemplarzy przedseryjnych Borsuków. Równocześnie z tym programem powstawał Zdalnie Sterowany System Wieżowy – nowoczesna wieża bojowa 30 mm, w którą będą wyposażone docelowo nowe wozy bojowe BORSUK, a już wkrótce trafi na znane wszystkim Rosomaki. Zakończenie pracy badawczej podpisaniem w lipcu br. umowy w na dostawy 70 wież ZSSW jest ogromnym sukcesem inżynierów z HSW oraz ich partnerów. ZSSW to polski skomplikowany i bardzo precyzyjny system wieżowy, który zmieni oblicze armii poprzez zastosowane w nim zaawansowane technologie.

Kraby, Raki i Borsuki (i nie tylko) z HSW S.A.

KRAB HSW

W 2022 roku zakończyły się również badania opracowanego w HSW S.A. we współpracy z konsorcjantami Pojazdu Minowania Narzutowego BAOBAB. Nowoczesny pojazd czeka na umowę na produkcję i dostawy do wojsk inżynieryjnych. To super nowoczesny system w pełni zautomatyzowanego procesu układania pól minowych. W HSW S.A. wiele uwagi poświęca się programom badawczym, rozwojowym i nowym pomysłom wynikającym ze współpracy z partnerami biznesowymi lub z potrzeb wojska. Dzięki takiemu podejściu wypracowano projekt Taktycznego Pojazdu Wielozadaniowego 4x4 Waran, który zaangażuje w przyszłości sanocki oddział HSW S.A. Spółka współpracuje także ze stroną amerykańską przy realizacji projektu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej WISŁA, w którym dostarcza stronie amerykańskiej zintegrowane wyrzutnie M903 dla systemu PATRIOT. Od bieżącego roku HSW S.A. będzie także uczestniczyć w programie amunicji krążącej GLADIUS jako poddostawca elementu uzbrojenia oraz w programie niszczyciela czołgów OTTOKAR-BRZOZA.

Kraby, Raki i Borsuki (i nie tylko) z HSW S.A.

KRAB HSW

W ostatnich latach HSW S.A. przeprowadziła ogromne inwestycje w rozbudowę zrobotyzowanej infrastruktury technologicznej, budowę nowych hal, w których powstają podwozia oraz wieże dla sh KRAB. Jednym z większych osiągnięć jest rozbudowa własnej lufowni oraz postępująca specjalizacja tych usług. Powstała również hala do produkcji wyrzutni dla programu WISŁA. HSW S.A. wzbogaciła w ostatnim czasie swoje laboratoria zakładowe o wyposażenie umożliwiające prowadzenie wyspecjalizowanych badań technologicznych wyrobów o dużych gabarytach. HSW S.A. kontynuuje inwestycje w rozwój firmy, rozwój technologii produkcyjnych oraz w rozwój i kompetencje pracowników. Niedawno Huta Stalowa Wola S.A. wzięła udział w przetargu nieograniczonym na zakup nieruchomości o powierzchni blisko 38 ha w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby głównej Spółki w Stalowej Woli. Zakup terenu inwestycyjnego jest związany z dalszym zwiększaniem zdolności produkcyjnych HSW S.A. Spółka liczy, że zabezpieczy on potrzeby rozwojowe Huta Stalowa Wola na najbliższe lata. W ubiegłym roku w struktury HSW S.A. weszły Wojskowe Zakłady Inżynieryjne tworząc Oddział HSW w Dęblinie o specjalności serwisowej. W bieżącym roku Huta Stalowa Wola stworzyła Oddział HSW S.A. Autosan w Sanoku.

Kraby, Raki i Borsuki (i nie tylko) z HSW S.A.

MOŹDZIEŻ RAK fot. Bartosz Różański 21 BSP

Od kilku lat w Hucie Stalowa Wola S.A. prowadzane są specjalistyczne szkolenia z obsługi nowego sprzętu artyleryjskiego wprowadzanego na uzbrojenie polskiej armii. Nowoczesne haubice i moździerze, towarzyszące im wozy dowodzenia, amunicyjne, remontu uzbrojenia i elektroniki oraz ich ukonstytuowanie w moduły ogniowe wymagają nabycia nowej wiedzy i umiejętności przez artylerzystów, którzy na co dzień mają pracować z tym zaawansowanym sprzętem. Z tego też względu w Hucie Stalowa Wola S.A. opracowano system specjalistycznych szkoleń przygotowujących użytkowników do eksploatacji samobieżnych haubic KRAB, środków dowodzenia oraz elementów podsystemu logistycznego oraz do eksploatacji kompanijnego modułu ogniowego RAK. W szkoleniach uczestniczą użytkownicy – żołnierze oddziałów i pododdziałów artylerii. Kursy kończą się egzaminem, w tym ze strzelania amunicją bojową. Żołnierze otrzymują certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności do samodzielnej eksploatacji sprzętu.*

Huta Stalowa Wola S.A. należy do grupy kapitałowej PGZ, która łączy państwowych producentów sprzętu wojskowego.

Kraby, Raki i Borsuki (i nie tylko) z HSW S.A.

NBPWP BORSUK fot. Jacek Faraś HSW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraby, Raki i Borsuki (i nie tylko) z HSW S.A. - Gazeta Krakowska

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny