KPP. O opcjach walutowych i gospodarce

Redakcja
Jak informuje Konfederacja Pracodawców Polskich Ministerstwo Gospodarki przedstawiło sejmowej Komisji Gospodarki perspektywy ekonomiczne Polski w 2009 r.

Mówiono także o konkurencyjności polskiej gospodarki w świetle Raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Zgodnie z projektem budżetu, wzrost PKB w Polsce wyniesie w bieżącym roku 3,7% (według Komisji Europejskiej 2%).

W odniesieniu do krajów „starej Unii”, zmagających się z recesją, polska gospodarka znajduje się w relatywnie dobrym stanie. Natomiast obniżenie tempa wzrostu gospodarczego jest następstwem kłopotów z eksportem oraz inwestycjami. Według danych z listopada 2008 roku eksport, liczony rok do roku, spadł o 12% i wyniósł 8,76mld euro.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że recesja dotyka głównych partnerów handlowych Polski w strefie euro (eksport do krajów UE stanowi 75,5% całego eksportu). Sytuacji nie ratuje coraz słabsza złotówka, natomiast niepewność co do kursu naszej waluty, stanowi dodatkowy problem w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z kolei zmniejszenie wielkości inwestycji spowodowane jest wstrzymywaniem przez przedsiębiorców decyzji o przeznaczaniu wolnych środków na nowe przedsięwzięcia,

a problemy z dostępem do zewnętrznego finansowania, utrudniają także bieżące funkcjonowanie firm. Z badań NBP "Sytuacja na rynku kredytowym" wynika, że ponad 80 proc. banków zaostrzyło kryteria udzielania wszystkich kredytów i podniosło marże.

W rezultacie polskie firmy zaciągają dziś kredyty znacznie droższe niż ich konkurenci

w innych krajach UE.  O tym, że przedsiębiorcy mają kłopoty z dostępem do kredytów świadczą także badania prowadzone przez KPP.

W opinii KPP, najpilniejszą do rozwiązania kwestią jest odblokowanie dostępu przedsiębiorstw do kredytów. Przedstawiliśmy Prezesowi Rady Ministrów oraz Przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego zbiór postulatów, których realizacja poprawiłaby sytuację w tej sferze. Jednocześnie zwróciliśmy się do Związku Banków Polskich z propozycją znalezienia wspólnego rozwiązania głównych problemów pojawiających się na linii przedsiębiorcy – banki.

Zwracamy też uwagę na problem opcji walutowych, którymi może być dotkniętych nawet 10 tysięcy przedsiębiorstw, a potencjalne ich straty mogą sięgnąć nawet 50mld zł.

Pomocne w tej sytuacji mogłoby być wdrożenie dyrektyw MiFID (ang. Markets in Financial Instruments Directive), nakładających na banki obowiązek oceny wiedzy klienta na temat instrumentów finansowych oraz sprawdzenie, czy klient rozumie oferowany mu produkt i jest w stanie oszacować związane z nim ryzyko. W przypadku, gdyby banki tego obowiązku nie dopełniły, istniałaby podstawa prawna unieważnienia transakcji. Dzisiaj takiego obowiązku nie ma.

Ponadto polscy przedsiębiorcy skazani są na ryzyko kursowe. Naturalne jest zabezpieczanie się przed nim za pomocą specjalistycznych, odpowiednich instrumentów finansowych. MiFID zwiększyłby bezpieczeństwo tego typu działań.

Tymczasem, 24 września 2008 r., Prezydent RP skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, co zablokowało wdrożenie proponowanych dyrektyw MiFID.

Mamy nadzieję, że Ministerstwo Gospodarki, i cały rząd, podejmą działania, które pozwolą naszej gospodarce zwiększać swoją konkurencyjność. Zdaniem KPP, nie będzie to możliwe  bez odblokowania dostępu przedsiębiorstw do kredytów.

 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie