Koszykówka. Efektowne zwycięstwa Żubrów Białystok i Tura Bielsk Podlaski

Arkadiusz Zabielski zdobył dla Żubrów osiem punktów
Arkadiusz Zabielski zdobył dla Żubrów osiem punktów Anatol Chomicz
To był udany weekend podlaskich drugoligowców. Żubry Białystok wysoko pokonały Rosę-Sport Radom 99:72, a Tur Basket Bielsk Podlaski rozbił na wyjeździe rezerwy Startu Lublin 100:66.

Do połowy spotkania w Białymstoku Żubrom wcale nie było lekko, łatwo i przyjemnie. Pierwszą kwartę radomska młodzież wygrała 22:21, a po drugiej przegrywała tylko 43:46 i wszystko się mogło jeszcze zdarzyć.

Jeszcze w połowie kolejnej odsłony było tylko 60:54 dla gospodarzy. W 26. minucie nastąpiło przełamanie oporu Rosy-Sport. Za trzy trafił najpierw Aleksander Szczerbatiuk, a niedługo potem jego wyczyn skopiował Adrian Warszawski. Radomianie mieli coraz większe problemy z dochodzeniem do czystych pozycji strzeleckich i często mylili się. Do końca kwarty przyjezdni powiększyli swój dorobek ledwie o dwa oczka i przegrywali już 56:75. Losy spotkania zostały rozstrzygnięte, a w ostatniej kwarcie białostoczanie powiększyli jeszcze przewagę.

– Potencjał w ataku mamy duży. Każdy z naszych zawodników może rzucać po kilkanaście, a nawet 20 punktów. Chodzi o to abyśmy zespołowo bardzo dobrze bronili i w drugiej połowie to czyniliśmy – mówi trener białostockiego zespołu Tomasz Kujawa.

W Lublinie tylko początkowe minuty były wyrównane. Koszykarze z Bielska Podlaskiego rozpoczęli trochę niemrawo. Co prawda gości na prowadzenie 3:0 wyprowadził wracający do Tura po kilkuletniej nieobecności Aaron Weres, ale potem ekipie Kamila Zakrzewskiego przydarzyło się kilka pudeł i strat i w połowie pierwszej kwarty rywale prowadzili 12:8. Potem jednak przyjezdni wzięli sprawy w swoje ręce. Tur wzmocnił obronę i przez ponad cztery minuty rezerwy Startu zdobyły ledwie oczko i traciły dystans do przeciwników. Po pierwszej kwarcie było 26:14 dla gości, którzy z każdą minutą powiększali prowadzenie. Trener Zakrzewski rotował składem i zagrała cała dwunastka zawodników.

Niewiadomą było tylko to, czy bielszczanie zdołają osiągnąć granicę stu punktów. Udało się rzutem na taśmę, a setny punkt niespełna trzy sekundy przed końcową syreną zdobył z rzutu wolnego Maciej Bębeniec.

WYNIKI 2. KOLEJKI
Żubry Białystok - Rosa Sport Radom 99:72 (21:22, 25:21, 29:13, 24:16).

Punkty dla Żubrów: Żubry: Lewandowski - 16, Parszewski - 14, Warszawski - 14, Wielechowski - 12, Szczerbatiuk - 10, Misiewicz - 8, Zabielski - 8, Czosnowski - 7, Bombrych - 5, Rećko -1, Andruk.

Start II Lublin – Tur Basket Bielsk Podlaski 66:100 (14:26, 18:31, 13:23 21:20).
Punkty dla Tura: Weres - 16, Kus - 14, Stefanik - 12, Maciej Bębeniec - 10, Kuczyński - 10, Pisarczyk - 9, Mateusz Bębeniec - 9, Monach - 8, Milewski - 8, Lewandowski - 2, Tomczuk - 2, Kiluk.

Stal Stalowa Wola - Hutnik Warszawa 84:73, Siarka Tarnobrzeg - Akademia Koszykówki Legia Warszawa 80:68, Sokół Ostrów Mazowiecka – KK Warszawa 61:88, Dziki Warszawa – ŁKS AZS SG Łódź 88:75, GLKS Nadarzyn - AZS UMCS Lublin 71:84.

[xDogrywka: Mecz Jagiellonia - Arka, Natalia Maliszewska pisze historię polskiego short tracku, Romanczuk zadebiutuje w reprezentacji?