Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszty utrzymania mieszkania rosną. "To jeden z najgorszych wyników w Europie"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak zwracają uwagę eksperci powołując się na dane Eurostatu, jesteśmy w czołówce europejskiej pod względem tego jak dużą część naszych pieniędzy przeznaczamy na utrzymanie i wyposażenie mieszkań.
Jak zwracają uwagę eksperci powołując się na dane Eurostatu, jesteśmy w czołówce europejskiej pod względem tego jak dużą część naszych pieniędzy przeznaczamy na utrzymanie i wyposażenie mieszkań. Konrad Kozlowski/Polskapress
Jak wynika z danych Eurostatu statystyczny Polak wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania około 25 proc. swojego budżetu. - To jeden z najgorszych wyników w Europie- zwracają uwagę w swoim komentarzu eksperci HRE Investments.

Jak wynika z danych Eurostatu, statystyczny Polak wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania około 25 proc. swojego budżetu. W ostatnim roku udział ten wzrósł w całej Europie. Jak wskazują w swoim komentarzu, Bartosz Turek oraz Oskar Sękowski z HRE Investments, jeszcze przed wybuchem epidemii, koszty związanie z utrzymaniem i prowadzeniem domu z roku na rok pochłaniały coraz mniejszą część domowego budżetu.

Jak wyjaśniono, dochody obywateli rosły, a więc po opłaceniu rachunków wystarczało im na więcej innych przyjemności niż jedzenie i mieszkanie. Epidemia to częściowo zmieniła.

- Co prawda wg danych GUS dochody wciąż rosły, ale wydatki na mieszkania także. Po części jest to wynik tego, że wiele osób czas epidemii wykorzystało do przeprowadzenia remontu, sporo z nas zostało też zmuszonych do przearanżowania mieszkań. Do tego domowe budżety odczuły podwyżki kosztu wywozu śmieci czy cen prądu. Drożały też usługi kanalizacyjne, dostarczanie wody, czy usługi związane z prowadzeniem domu. Wszystko to przełożyło się bezpośrednio na zwiększenie udziału w domowych budżetach wydatków na utrzymanie mieszkania i jego wyposażenie- napisano w komentarzu.

Jak się okazuje, najwięcej osób deklaruje, że urlop będzie kosztował ich od 2,5 do 5 tys zł.

Wakacje 2021. Ile wydamy w tym roku na urlop i jak chcemy go...

Jak zwracają uwagę eksperci powołując się na dane Eurostatu, jesteśmy w czołówce europejskiej pod względem tego jak dużą część naszych pieniędzy przeznaczamy na utrzymanie i wyposażenie mieszkań. - Plasujemy się tu w gronie Holendrów, Belgów, Słowaków, Finów, Szwajcarów, Duńczyków i Niemców. We wszystkich tych państwach na utrzymanie i wyposażenie mieszkań wydaje się od 25 do 32 proc. wszystkich wydawanych pieniędzy- napisano.

Jednocześnie podkreślają, że wysoki wynik w krajach o niższych dochodach (Polska, Słowacja) nie dziwi. - Normą jest, że mając niskie zarobki wydajemy pieniądze przede wszystkim na rzeczy podstawowe (utrzymanie, żywność). Nasi południowi sąsiedzi wysoki wynik zawdzięczają ponadto wysokim cenom nośników energii- czytamy.

Z kolei w przypadku pozostałych krajów, w których zarobki są znacznie wyższe niż u nas, przedstawiono inne powody. - Eurostat sugeruje na przykład, że spora część domowego budżetu statystycznego Szwajcara, Niemca, Duńczyka, Holendra czy Fina jest pochłaniana przez czynsz najmu. W sumie trudno się dziwić – najem jest w tych krajach znacznie popularniejszy niż u nas, a ponadto droższy niż nad Wisłą- dodano.

Z drugiej strony mamy Macedonię, Grecję czy Cypr. Jak wskazano, w tych krajach na utrzymanie mieszkania obywatele przeznaczają mniej niż 15 proc. wydatków. W Macedonii jest to zaledwie 12 proc., co wytłumaczono tym, że spora część jej społeczeństwa jest po prostu uboga.

- W Grecji i na Cyprze powodem jest natomiast cieplejszy klimat. Przez to obywatele tych krajów nie muszą wydawać aż tak dużo na ogrzewanie, bo to jest im potrzebne znacznie rzadziej niż np. nam. Do tego Grecy i Cypryjczycy nie są wg Eurostatu zbyt rozrzutni jeśli chodzi o utrzymanie stanu technicznego nieruchomości- dodano.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszty utrzymania mieszkania rosną. "To jeden z najgorszych wyników w Europie" - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny