Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kostka Rubika. II Otwarte Mistrzostwa Podlasia w Układaniu Kostki Rubika - Białystok Open 2011.

sxc.hu
Otwarte Mistrzostwa Podlasia w Układaniu Kostki Rubika – Białystok Open 2011.
Otwarte Mistrzostwa Podlasia w Układaniu Kostki Rubika – Białystok Open 2011. sxc.hu
Otwarte Mistrzostwa Podlasia w Układaniu Kostki Rubika - Białystok Open 2011w najbliższy weekend w Białymstoku

W najbliższy weekend 16 - 17 kwietnia w XIV Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Upalnej 26 odbędą się II Otwarte Mistrzostwa Podlasia w Układaniu Kostki Rubika - "Białystok Open 2011".

Będą to drugie oficjalne zawody speedcubingowe w naszym regionie. W tym roku impreza będzie miała charakter międzynarodowy. Wśród 75 zarejestrowanych zawodników jest 14 obcokrajowców: 10 Rosjan, w tym aktualny mistrz Europy Sergey Ryabko , zawodnik z Litwy, Białorusi, Holandii i Indonezji. Na zawody przybędą też polscy zawodnicy światowego formatu - Tomasz Żołnowski, Michał Pleskowicz, Michał Halczuk, Piotr Michał Padlewski, Piotr Kózka, Tomasz Kiedrowicz.

Rywalizacja będzie stała zapewne na wysokim poziomie i należy spodziewać się nowych rekordów.
Zawodnicy będą rywalizować w 12 konkurencjach, układając na czas różnego rodzaju kostki (sześciany, czworościany) oraz "płaskie" łamigłówki: Rubik's Magic i Master Magic.

Główną konkurencją zawodów jest Kostka Rubika. Zawodnicy będą ją układać w tradycyjny sposób, z zasłoniętymi oczami oraz jedną ręką. Nad przebiegiem zawodów będzie czuwać delegat World Cube Association, międzynarodowej organizacji promującej speedcubing.

Zawody Białystok Open 2011 rozgrywane są w ramach Pucharu Polski Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.

Impreza skierowana jest do szerokiego grona osób. Wstęp dla widzów będzie bezpłatny.

Polska jest światową potęgą w speedcubingu

Speedcubing to dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych łamigłówek z jej rodziny. Zawodnicy mogą rywalizować podczas zawodów w 19 oficjalnych konkurencjach, układając różnego rodzaju łamigłówki (sześciany, czworościany, 12-ściany, "zegarki", czy też płaskie układanki Magic) na przeróżne sposoby (z zasłoniętymi oczami, jedną ręką, stopami).

Najpopularniejsze konkurencje i najlepsi polscy zawodnicy:

1. Kostka Rubika, czyli kość 3x3x3.
Najbardziej rozpoznawalna z łamigłówek i najlepiej sprzedająca się gra w historii świata.
Najlepszym zawodnikiem w tej konkurencji w Polsce jest Tomasz Żołnowski, który posiada rekord Polski w średniej- 9.87s (niegdyś rekord Europy), oraz rekord Polski w najlepszym pojedynczym ułożeniu który wynosi 7.91s. Tomasz jest mistrzem Europy z 2008r, a na ostatnich Mistrzostwach
Świata zdobył 3 miejsce. Jest także aktualnym mistrzem Polski.
Drugim najlepszym polskim zawodnikiem w tej kategorii jest Michał Pleskowicz - 9.95s w
średniej, oraz 8.66s w pojedynczym ułożeniu.

2. Square-1 (Cube 21)
Ta przedziwna łamigłówka zmieniająca kształt podczas układania jest jedną z polskich specjalności.
Pomimo mniejszej ilości elementów jest to jedna z trudniejszych łamigłówek. Swego czasu w pierwszej światowej dziesiątce było aż pięciu Polaków. Aktualnym Mistrzem Świata oraz Europy jest białostoczanin - Piotr Michał Padlewski, który jest aktualnym rekordzistą Europy w średniej jak także w
singlu, a jego wyniki wynoszą 9.93s i 13.39s .Bił rekordy świata 4 razy, a rekordy Europy 8 razy.
Poprzednim Mistrzem Świata jest także Polak - Grzegorz Prusak. (5 razy ustanawiał rekord świata
i raz Europy).

3. Pyraminx, czyli Piramidka.
Wynaleziona na początku lat 70-tych (jeszcze przed kostką Rubika), jest drugą z kolei najlepiej sprzedającą się kością. To już wybitnie "polska łamigłówka". W szczytowym okresie, na 100 najlepszych rezultatów w historii, ponad 80 należało do Polaków. Z 18 wyników, które były rekordami świata, 10 ustanawiali Polacy.
W światowym top10 jest obecnie pięciu Polaków. Rekordy te bili: Piotr Kózka (wicemistrz świata z 2007, 3 rekordy świata), Grzegorz Łuczyna (Mistrz Świata z 2007, Wicemistrz Europy 2008, 5 rekordów świata),Tomasz Kiedrowicz (Mistrz Europy 2008 i aktualny Wicemistrz Świata, 2 rekordy świata, w tym jeden z 3 najdłużej niepobitych do tej pory w speedcubingu). Jedna z bardziej zaawansowanych metod układania piramidy nazywana jest w świecie "Polish V". Pozostali zawodnicy z top10 to: Łukasz Ciałoń i Owidiusz Pryk.

4. 3x3x3 blindfolded tj. układanie "bez patrzenia".
Jedną z oficjalnych konkurencji stanowi układanie kości z zasłoniętymi oczami po wcześniejszym zapamiętaniu kości (czas zapamiętywania i układania jest liczony łącznie). Naszym najbardziej utytułowanym mistrzem jest Rafał Guzewicz, Jako pierwszy na świecie ułożył kość 3x3x3 blindfoldem w czasie poniżej 1 minuty (!), 2 razy ustanawiał rekord świata i 5 razy rekord Europy.
Aktualnym Mistrzem Polski jest Michał Robaczyk.

5. V-cuby czyli duźe kości 6x6x6 i 7x7x7.
Tak duże kości pojawiły się w sprzedaży dopiero w 2008 r. - wcześniej ich konstrukcja wydawała się dla wielu niemożliwa. W światowym top10 mamy Michała Halczuka. Michał jest aktualnym rekordzistą w pojedynczym ułożeniu kości 7x7x7 oraz w średniej. Na ostatnich Mistrzostwa Świata był pierwszy w 7x7x7, drugi w 6x6x6 i trzeci w 5x5x5. Na mistrzostwach Europy pierwszy w
5x5x5, drugi w 6x6x7 i 7x7x7

6. "Kość kieszonkowa" 2x2x2.
Podobnie jak 3x3x3 została wymyślona przez prof Erno Rubika. Mimo, iż ta kostka wydaję się błahostką, to by układać ją na najwyższym poziomie speedcuberzy często używają większej ilości
algorytmów niż przy tradycyjnej kostce Rubika.
Aktualnie najlepszym Polskim zawodnikiem jest Michał Pleskowicz, który jednokrotnie bił rekord Europy. Jest aktualnym mistrzem Europy.
Naszym najwybitniejszym "dwójkowcem" jest Łukasz Ciałoń, który zdobył mistrzostwo świata w 2007 roku, a w 2009 wywalczył brąz. Łukasz czterokrotnie ustanawiał rekordy świata, a obecnie posiada 3. średnią na świecie.

7. Fewest moves, czyli układanie 3x3x3 na najmniejszą ilość ruchów.
Jest to jedyna z oficjalnych kategorii, w której nie liczy się szybkość. Zadaniem zawodnika jest w ciągu godziny zapisać jak najkrótszy sposób na ułożenie kostki (tak jak we wszystkich innych kategoriach, wszyscy zawodnicy mają jednakowo pomieszane łamigłówki). Należy tutaj wspomnieć o "ojcu polskiego speedcubingu" Zbigniewie Zborowskim, który to swego czasu zdobywał tytuły Mistrza Europy i Świata. Wyrównał on także rekord świata w FM (był to jeden z
najdłużej niepobitych rezultatów).
Sukcesy te są efektem teoretycznej pracy nad kostką. Pan Zbigniew jest autorem kilku metod układania kostki m.in. metody Z-B (Zborowski-Bruchem - jedna z bardziej skomplikowanych metod, wymagająca opanowania ok. 800 algorytmów) czy też w pełni autorskiego systemu ZZ speedcubing system.

8. 3x3x3 One-Handed, czyli "jedną ręką"
Ta konkurencja polega na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika jedną ręką.
Rekord świata w najlepszym ułożeniu tej kategorii należy do Piotra Aleksandrowicza i wynosi 11.19s. Michał Pleskowicz jest mistrzem Europy w tej kategorii, oraz 4 krotnym rekordzistą Europy. Jego aktualny rekord w średniej wynosi 16.10s (5 na świecie).

9. Inne kategorie
W pozostałych kategoriach nawet jeśli nie dominujemy, to także mamy się czym pochwalić. W pierwszej dziesiątce układaczy megaminxa znajduje się Kamil Zieliński.
W swoich kategoriach w top10 sklasyfikowani są także:
- Adam Polkowski w 4x4x4 ("zemsta Rubika")
- Marcin Jakubowski w Magicu
- Michał Halczuk w 5x5x5 ("kostka profesorska")

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny