Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Przemienienia Pańskiego powstaje przy ul. Klepackiej (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Tak będzie wyglądał kościół Przemienienia Pańskiego przy ul Klepackiej
Tak będzie wyglądał kościół Przemienienia Pańskiego przy ul Klepackiej MoDO/ Adrian Kuźmiuk
Powstająca świątynia przy ul. Klepackiej będzie miała kształt Jezusa rozkładającego ramiona nad górą Tabor. Po obu stronach powstaną wieże symbolizujące proroków, którzy ukazali się apostołom.
Kościół Przemienienia Pańskiego powstaje przy ul. Klepackiej (zdjęcia)

Parafia p.w. Przemienia Pańskiego powstała w 1997 roku. Wydzielono ją z parafii św. Andrzeja Boboli. Budowę murowanego kościoła oraz plebanii rozpoczęto dopiero cztery lata później. Ich architekt nawiązał do XVI-wiecznego obrazu Rafaela Santiego "Przemienienie Pańskie", który przedstawia Jezusa unoszącego ramiona nad górą Tabor w towarzystwie Mojżesza i Eliasza.

- Szukałem formy architektonicznej, która najlepiej zobrazowałaby tę scenę - mówi architekt Andrzej Nowakowski. - Forma i kształt bryły kościoła z góry przypomina Chrystusa z uniesionymi ramionami. Po obu stronach znajdują się Mojżesz i Eliasz przedstawieni w postaci wież. Również z góry świątynia ma kształt krzyża.

Kościół będzie trójnawowy z wyraźnie zaakcentowanym prezbiterium w postaci absydy. Na dwóch "ramionach" znajdą się kaplice.

W projekcie widać fałdy szaty. Wchodząc do świątyni wierny może odczuć zaniepokojenie.

W głównej nawie, jak i bocznych będzie panował półmrok. Najjaśniejszym punktem świątyni będzie prezbiterium, nad którym znajdzie się świetlik i witraże. W ten sposób architekt chciał zaakcentować najważniejsze miejsce kościoła. Wierny idący w stronę ołtarza odniesie wrażenie, jakby dążył ku oświeceniu.

Ołtarz to scena, którą powinni oglądać wierni

Kościół Przemienienia Pańskiego powstaje przy ul. Klepackiej (zdjęcia)
Adrian Kuźmiuk/MoDO

(fot. Adrian Kuźmiuk/MoDO)

- Projektując świątynie staram się zawsze stworzyć jak największą płaszczyznę sacrum, aby pomieścić wszystkich hierarchów - mówi Andrzej Nowakowski. - Ołtarz jest pewnego rodzaju sceną i powinien być otwarty na wiernych.

Architekt zawsze poszukuje formy nawiązującej do tradycji.

- Dlatego czerpię z gotyku. Uważam go za sztandarowy styl chrześcijaństwa w budownictwie sakralnym. Jest to najlepszy wizualnie i psychologicznie styl, który najlepiej oddaje poczucie bliskości Boga - mówi Andrzej Nowakowski.

Elewacja

wschodnia
wschodnia MoDO/Adrian Kuźmiuk

wschodnia
(fot. MoDO/Adrian Kuźmiuk)

Według architekta wierny dobrze czuje się w monumentalnych osiowych wnętrzach, w których zaakcentowane są najważniejsze elementy świątyni. W takim kościele widać też granicę między sferą sacrum a profanum, nieprzekraczalną przez wiernych.

W kościele Przemienienia Pańskiego wydzielono również miejsca na konfesjonały w postaci symetrycznych naw. Więźba dachowa będzie drewniana. Nie będzie podpiwniczenia, ale przy ołtarzu głównym powstanie chór i schola.

- Budowa kościoła trwa już dziesięć lat i nic nie zapowiada, że szybko się zakończy - mówi Andrzej Nowakowski. - Parafia jest uboga, dlatego świątynię budują sami wierni. Budynek powstaje z cegły rozbiórkowej. To dobry jeszcze przedwojenny materiał szczególnie odporny na zimowe mrozy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny