MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościół bez cenzury w seminarium duchownym

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Kościół bez cenzury w białostockim seminarium duchownym
Kościół bez cenzury w białostockim seminarium duchownym sxc.hu
Tak otwartej dyskusji jeszcze nie było. 9 maja w białostockim seminarium duchownym każdy będzie mógł głośno powiedzieć, co myśli o Kościele, co go w nim denerwuje, co chciałby zmienić. Z niełatwymi pytaniami zmierzą się klerycy. - Cenzury nie będzie - zapewnia alumn Piotr Drożdżewicz.

Kościół katolicki znajdzie się w ringu. W jednym narożniku staną klerycy, w drugim ludzie, którzy mają wątpliwości, pytania, czasem nawet pretensje. Tak sportowo i walecznie Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku reklamuje otwartą dyskusję o Kościele.

Zaplanowano ją na 9 maja w siedzibie AWSD przy ul. Warszawskiej. Rozpocznie się o godz. 13, przyjść może każdy zainteresowany. Szczególnie mile widziani będą licealiści, studenci i osoby starsze.

- Choć mówimy o ringu, bo Kościół otrzymuje teraz wiele ciosów, nie chcemy nikogo przekonywać na siłę, koniecznie postawić na swoim, atakować. Na wszelkie pytania, wątpliwości postaramy się odpowiadać swoim doświadczeniem, świadectwem wiary, tym co Bóg może dać człowiekowi - tłumaczy alumn Piotr Drożdżewicz, jeden z pomysłodawców spotkania.

Tak otwarta i odważna dyskusja odbędzie się w Białymstoku po raz pierwszy. To jeden z elementów masowej imprezy jaką jest Festiwal Nauki i Sztuki. Klerycy spodziewają się trudnych pytań, ale się ich nie boją.

- Wiele ważnych odpowiedzi jest w Ewangelii. Zresztą wierzymy, że będzie z nami Duch Święty, który poprowadzi całe spotkanie - dodaje kleryk.

Wie, że ludzi może denerwować w Kościele wiele rzeczy. - Na przykład trudności w kontaktach z kapłanami, brak interakcji. Pamiętam, jak rok temu z kilkoma klerykami przyszliśmy na juwenalia. Najpierw było zdziwienie, potem bardzo wiele osób chciało z nami porozmawiać, o coś zapytać. Widać, że umożliwienie takiego dialogu jest potrzebne - uważa Piotr Drożdżewicz.

Niewykluczone, że padną też pytania o finanse Kościoła, szczególnie dobrowolne datki od wiernych, moralność, seksualność, zapłodnienie in vitro, aborcję, antykoncepcję, celibat. Organizatorzy spotkania zapewniają, że cenzury nie będzie, choć liczą na kulturalną wymianę zdań.

Pomysł dyskusji o Kościele podoba się ojcu Edwardowi Konkolowi, szefowi stowarzyszenia Droga. - Pomysł jest genialny. Człowiek powinien wyrażać swoje żale, bóle. Kiedy głośno się je wypowie, często okazuje się, że źródło problemów jest w nas. A to początek wyzwolenia - podkreśla ojciec Konkol.

- Takie spotkania są potrzebne - uważa również dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Przypomina, że choć wielu ludzi nazywa się katolikami, mamy do czynienia z kryzysem wiary. Ta często traktowana jest wybiórczo.
- Brakuje też prawdziwego dialogu między świeckimi, a duchownymi - ocenia dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny