MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w województwie podlaskim. Kary nałożone przez podlaski sanepid przekroczyły 500 tys. złotych!

Izolda Hukałowicz
Podlaski sanepid nałożył kary za nieprzestrzeganie obostrzeń w czasie pandemii na ponad 500 tys. złotych.
Podlaski sanepid nałożył kary za nieprzestrzeganie obostrzeń w czasie pandemii na ponad 500 tys. złotych. Pixabay.com
Od początku pandemii koronawirusa podlaski sanepid wydał 90 decyzji administracyjnych o nałożeniu kar na sumę 500.250 zł. Powiatowi inspektorzy sanitarni nakładali administracyjne kary pieniężne na osoby, które nie przestrzegały ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa.

Najwyższa kara nałożona przez sanepid wynosiła 10 tysięcy zł., zaś najniższa 500 zł. Widełki za nieprzestrzeganie obostrzeń sięgają nawet 30 tysięcy złotych, jednak – jak podkreśla Justyna Winnicka w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Białymstoku – inspektorzy w większości wymierzali kary z dolnej granicy.

Sprawdź: Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT

Katalog nakazów, zakazów i ograniczeń zmieniał się w trakcie trwania pandemii. Karę można było „zarobić” m.in. za nie przestrzeganie kwarantanny, brak maseczki, niezachowywanie przepisowej odległości między osobami czy też gromadzenie się. Inspektorzy przed nałożeniem kar prowadzili postępowanie i ustalali stan faktyczny. Czasami odstępowano od wymierzenia kary i poprzestawano na pouczeniu.

Przeczytaj też: 24 zgon z powodu koronawirusa. Siedem nowych zakażeń koronawirusem w województwie podlaskim

Od początku trwania pandemii od decyzji o karach nałożonych przez powiatowych inspektorów sanitarnych odwołały się 34 osoby. Wojewódzki inspektor sanitarny w Białymstoku (jako organ II instancji) rozpatrzył pozytywnie dla skarżących 30 odwołań, a utrzymał w mocy 4 decyzje inspektorów powiatowych.

Z kolei od decyzji wojewódzkiego inspektora sanitarnego odwołało się 6 osób, które zaskarżyły jego decyzje do wojewódzkiego sądu administracyjnego w Białymstoku.

Egzekucją kar nałożonych przez powiatowych inspektorów sanitarnych zajmują się organy inspekcji sanitarnej, a w dalszej kolejności – komornicy.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce i na świecie

Podlaski sanepid zaznacza, że nie gromadzi wszystkich informacji o tym, za co powiatowi inspektorzy sanitarni karali osoby, które łamały prawo w związku z pandemią. Jednak spośród decyzji, od których złożono odwołanie do wojewódzkiego sanepidu, większość dotyczyła zniesionego już ograniczenia przemieszczania się oraz naruszenia kwarantanny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny