Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce: Kim jest polski "pacjent zero"? Mieczysław Opałka wrócił z Niemiec, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Adam Jankowski
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce! Zgodnie z przewidywaniami śmiertelny koronawirus dotarł także do Polski. Informację o zakażonym mężczyźnie, który przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, przekazał w środę rano minister zdrowia. Ogólny stan mężczyzny jest dobry. Rząd i służby spodziewają się kolejnych przypadków zachorowań.

Mężczyzna zakażony koronawirusem ma 66 lat. Nie jest w grupie wysokiego ryzyka, ponieważ najbardziej podatne na wirusa są osoby w podeszłym wieku i schorowane.

CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYM POTWIERDZONYM PRZYPADKU KORONAWIRUSA W POLSCE:

- Przebieg zachorowania pacjenta jest łagodny. Pokasłuje, nie gorączkuje, czuje się dobrze. Gdy wynik kolejnych badań będzie negatywny, wypuścimy go do domu - wyjaśniał podczas konferencji prasowej Jacek Smykał, kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego szpitala w Zielonej Górze.

Źródło:
TVN 24

Mężczyzna niedawno był w zachodniej części Niemiec, brał udział w lokalnej imprezie karnawałowej. Do Polski przyjechał autobusem, ale od granicy (od Świecka) poruszał się już samochodem. Teraz służby, które dysponują już listą pasażerów, docierają do osób, które jechały autokarem.

Mieczysław Opałka, polski "pacjent zero" w rozmowie z

Zbadałem temperaturę. Mówię: zobaczę, jak temperatura, bo coś mi tak było zimnawo. To była niedziela wieczór. W poniedziałek rano było bardzo mi źle cały dzień. Rano było 39,3. Wziąłem drugi termometr i potwierdzało się. W tym momencie jakoś coś mi się zaświeciło, bo ja cały czas nie wierzyłem, że to jest koronawirus, że mam koronawirusa.

Lekarze mówią o wzorowej postawie mężczyzny. - To pacjent zero, ale i pacjent modelowy - ocenił Jacek Smykał. Gdy tylko źle się poczuł, zadzwonił do lekarza rodzinnego. Do szpitala w Zielonej Górze został przetransportowany specjalną karetką z Cybinki (lubuskie).

Dwie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem w Polsce, zostały objęte kwarantanną.

O pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce poinformował w środę rano minister zdrowia. - Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce - przekazał Łukasz Szumowski, który nie chciał zdradzać wielu szczegółów, ze względu na dobro pacjenta i jego bliskich. Minister apelował, aby „zachować zdrowy rozsądek i spokój”.

- Wszystkie procedury zadziałały - podkreślał. Minister podziękował służbom sanitarnym za bardzo sprawne działanie, a także wojewodzie za przygotowanie odpowiedniej karetki do przewozu osób.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

W środę w całej Polsce hospitalizowanych było 68 osób w związku z podejrzeniem koronawirusa, a około 500 osób było poddanych kwarantannie. Minister zdrowia podkreślał, że sytuacja może się szybko zmieniać. - Te liczby będą się zmieniać dynamicznie, bo podejrzeń mamy sporo - przyznał, zaznaczając przy tym, że szpitale są przygotowane na przyjęcie wielu pacjentów. - Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że w którymś z oddziałów mamy większe obłożenie, mamy procedury, które zwiększają liczbę łóżek zakaźnych w danym szpitalu. Mamy kontakt z wojewodami dotyczący wolnych łóżek, ale to nie jest sytuacja na dziś. Dzisiaj mamy miejsca i możemy pacjentów przyjmować wszystkich, którzy tego potrzebują i tutaj aktualnie nie ma ryzyka - przekonywał Szumowski.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

W Polsce jest 79 oddziałów zakaźnych, trzy są podległe Ministerstwu Obrony Narodowej.

Sytuację służby zdrowia w obliczu epidemii negatywnie oceniała Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, związana z Platformą Obywatelską. - Premier poinformował, że przeznacza 100 mln zł na walkę z koronawirusem, tych pieniędzy nie mamy do tej pory. Tydzień czekamy na odpowiedź. Nie mam żadnego wsparcia do tej pory - mówiła marszałek podczas konferencji z udziałem władz szpitala w Zielonej Górze. Polak sugerowała, że wkrótce mogą zachorować kolejni mieszkańcy województwa Lubuskiego.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński (komendant główny policji w latach 2012-2015) podkreślał, że placówka otrzymała od Agencji Rezerw Materiałowych tylko część potrzebnego sprzętu.

Wypowiedzi marszałek negatywnie ocenił związany z Prawem i Sprawiedliwością wojewoda lubuski Władysław Dajczak, podkreślając, że szpitale w województwie są w pełni przygotowane. - Jestem zaskoczony, pani marszałek niepotrzebnie straszy lubuszan - komentował na gorąco. - Apeluję do służb pani marszałek, aby nie wprowadzać Lubuszan w błąd, aby nie posługiwać się nieprawdziwą informacją nie wiadomo dla jakich celów. Naszym wspólnym celem powinno być bezpieczeństwo mieszkańców województwa - przekonywał Dajczak.

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że cała procedura została przeprowadzona „wzorcowo”. - Sytuacja jest w pełni opanowana - podkreślił.

- Jestem w stałym kontakcie z ministrem zdrowia - zapewniał z Pragi premier Mateusz Morawiecki, który w środę wziął udział w spotkaniu grupy V4 ws. koronawirusa.

- Musimy na bieżąco wymieniać się informacjami w kluczowych sprawach, a do takich najważniejszych należy dzisiaj powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Bardzo ważna jest współpraca na forum UE, dlatego zaproponowaliśmy spotkanie w formacie ministrów zdrowia. Takie spotkanie odbędzie się w piątek i na tym spotkaniu będą dyskutowane kwestie związane z dostawami leków, sprzętu, uniezależnienie się od niektórych dostawców - wyjaśniał szef rządu.

W trakcie środowego spotkania przywódców Polski, Czech, Słowacji i Węgier Mateusz Morawiecki mówił o polskiej specustawie dot. koronawirusa. W piątek, po wprowadzeniu poprawek, ma ją przyjąć w ekspresowym tempie Senat. Specustawa określa zasady postępowania w przypadku epidemii - przepisy mówią m.in. o obowiązkowej hospitalizacji zakażonych czy możliwości pracy zdalnej (z domu) oraz ewentualnych zasiłkach dla rodziców uczniów.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

Koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko w Azji, ale również w Europie. Mimo że w prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ryzyko zakażenia wirusem 2019-nCoV jest realne, i to nie tylko w Azji, ale również w Europie. Wyjaśniamy, jak podejść do koronawirusa w kontekście pracy.

Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce: Kim jest polski "pacjent zero"? Mieczysław Opałka wrócił z Niemiec, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny