Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Czy kampania zostanie zawieszona? Czy wybory prezydenckie zostaną przesunięte?

AIP
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego fot. Adam Jankowski / Polska Press
Koronawirus w Polsce. Kandydaci na prezydenta Polski zmieniają plany swoich kampanii wyborczych, rezygnują z dużych, otwartych spotkań z wyborcami. Co z wyborami, które mają odbyć się 10 maja? Czy mogą zostać przełożone? Odpowiedź znajdujemy w konstytucji.

Wybory mogłyby odbyć się w innym terminie, gdyby na terenie Polski został wprowadzony stan wyjątkowy w związku z koronawirusem.

Jak czytamy w konstytucji, w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.

- Na dzień dzisiejszy taki scenariusz nie jest rozważany, ale trzeba mieć w pewnej perspektywie różnego rodzaju sytuacje. Wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby u nas ta sytuacja nie wyglądała tak, jak w innych państwach, w których politycy beztrosko podchodząc do tego tematu, doprowadzili do rozsiewu choroby. Najbliższe dni są absolutnie najważniejsze, żeby te scenariusze na przyszłość nie były takie drastyczne, jak np. we Włoszech – wyjaśnił we wtorek (10.03) w TVN24 wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Kiedy może zostać wprowadzony stan nadzwyczajny? Opisuje to artykuł 228 konstytucji.

1. W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.

2. Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości.

3. Zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa.

4. Ustawa może określić podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.

5. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.

6. W czasie stanu nadzwyczajnego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Czy kampania zostanie zawieszona? Czy wybory prezydenckie zostaną przesunięte? - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny