Koronawirus w Podlaskiem. Szpital Wojewódzki w Łomży - jednoimienny szpital zakaźnym w województwie. To będzie lazaret dla regionu

red
Szpital Wojewódzki w Łomży wskazany został do zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19
Szpital Wojewódzki w Łomży wskazany został do zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 Archiwum
W związku z tym, że coraz więcej osób może potrzebować pomocy medycznej, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych w całej Polsce przekształcić w szpitale zakaźne. W Podlaskiem będzie to szpital wojewódzki w Łomży. Obecnie trwa ewakuacja pacjentów do innych placówek.

- Decyzja była poprzedzona bardzo rozległą analizą zasobów naszych szpitali oraz analizą ryzyka bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego – informuje Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ.

Jednoimienne szpitale zakaźne będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek.

ZOBACZ: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT

Przekształcenie szpitala usprawni przede wszystkim proces diagnozowania, hospitalizowania i leczenia osób zakażonych. Cały proces odbywa się zgodnie ze ściśle określonymi procedurami sanitarno-medycznymi - począwszy od zgłoszenia do sanepidu, poprzez transport do szpitala, aż po hospitalizację po to, aby możliwie jak najbardziej zabezpieczyć otoczenie i samego pacjenta.
Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu?

- Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśnia prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia..

Potencjał szpitala w Łomży

Szpital w Łomży to jedyny w województwie podlaskim szpital III stopnia w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zapewniający kompleksową opiekę pacjentom z woj. podlaskiego oraz województwa mazowieckiego. Świadczenia w szpitalu udzielane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, szerokie - grono lekarzy specjalistów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. Łącznie w szpitalu pracuje 494 lekarzy różnych specjalności oraz 695 pielęgniarek i położnych.

- Szpital zapewnia kompleksową opiekę w ramach leczenia szpitalnego, zarówno jeżeli - chodzi o leczenie zachowawcze, leczenie zabiegowe, diagnostykę obrazową, ale przede wszystkim udziela świadczeń ratujących życie, zarówno w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego, jak i zakresów specjalistycznych – przekonuje Podlaski Oddział NFZ. - W związku z liczbą realizowanych zakresów dysponuje wyspecjalizowanym sprzętem specjalistycznym.

Opiekę w Szpitalu Wojewódzkim znajdą również pacjenci dializowani w ramach hemodializoterapii z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru (20 stanowisk dializacyjnych) oraz pacjenci z problemami psychiatrycznymi w ramach świadczeń ogólnopsychiatrycznych
stacjonarnych (40 łóżek).

Do szpitala w Łomży z obwodnicy Zambrowa jest tylko 22 km, tj. ok 20 min drogi, z obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej 44 km, tj. ok 50 min drogi, z Jeżewa Starego 49 km, tj. ok. 35 min drogi, zaś z Ostrołęki (woj. mazowieckie) 37 km, tj. ok 30 min drogi.

Wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński o ewakuacji szpitala wojewódzkiego w Łomży

Zobacz: Koronawirus. Łomża. Pacjenci opuszczają szpital. Placówka będzie przekształcona w szpital zakaźny [zdjęcia]

Uzasadnienie NFZ

- Pacjent koronawirusowy to nie tylko pacjent chory zakaźnie; ta także pacjent urazowy, pacjent z udarem mózgu kobieta w ciąży. Po ty by uniknąć modelu włoskiego, musimy zagwarantować leczenie zachowawcze oraz zabiegowe w jednym miejscu, zapewniającym jak najszerszy wachlarz świadczeń. Transportowanie pacjenta z koronawirusem ze szpitala zakaźnego bez bloku operacyjnego i OIT do kolejnego szpitala nie zapobiega bynajmniej rozprzestrzenieniu wirusa – wyjaśnia Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora podlaskiego 0ddziału NFZ.

Wyłączenie szpitala podyktowane było przede wszystkim koniecznością zabezpieczenia kompleksowej opieki dla pacjenta u którego potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, a jednocześnie jest pacjentem który
potrzebuje intensywnej opieki kardiologicznej, neurologicznej czy nefrologicznej – uzasadnia NFZ. Ponieważ choroba dotyka w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiety istotne jest żeby placówka zdolna była również do przyjęcia kobiety w ciąży i posiadała zaplecze neonatologiczne (III poziom referencyjny w zakresie neonatologii).

Zabezpieczenie pacjentów z powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża

Pacjenci z miasta Łomża, jak i powiatu łomżyńskiego nie pozostaną bez opieki. Najbliżej położone placówki – szpitale w których mogą być hospitalizowani pacjenci:

  • Szpital Powiatowy w Zambrowie – 26 km (20 min)
  • Szpital Ogólny w Kolnie – 35 km (30 min)
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce – 38 km (35 min)

Co z innymi chorymi?

Najistotniejsze miejsca zaopatrzenia pacjentów niedotkniętych chorobą COVID-19 to przede wszystkim szpitalne oddziały ratunkowe w Zambrowie, Grajewie, Białymstoku. Pacjenci wymagający interwencji kardiologicznej świadczenia mają zabezpieczone
w Szpitalu Ogólnym w Grajewie, gdzie działa 24-godzinny oddział kardiologiczny, udzielający świadczeń również w ramach kardiologii interwencyjnej.

Pacjenci z urazami ortopedycznymi, jak również kobiety w ciąży zaopatrzeni zostaną przez najbliżej położone oddziały urazowe oraz oddziały ginekologiczne i neonatologiczne w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie i Szpitalu Ogólnym w Kolnie. W obu wymienionych szpitalach działają również oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, a także oddziały chirurgiczne, oddziały pediatryczne oraz oddziały chorób wewnętrznych. Oba te podmioty udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dla pacjentów dializowanych opieka zabezpieczona jest w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w Białymstoku (38 stanowisk do dializ w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym) oraz w Grajewie (9 stanowisk dializacyjnych w podmiocie Davita).

Pacjenci wymagający całodobowej opieki psychiatrycznej pozostają zabezpieczeni w ramach najbliżej położonych oddziałów ogólnopsychiatrycznych w Szpitalu Ogólnym w Kolnie oraz Szpitalu Ogólnym w Grajewie, a także we wszystkich placówka w województwie, w tym w SPP ZOZ im. St. Deresza w Choroszczy.

Sprawdź:Tu zobaczysz niedzielne msze

Na terenie miasta Łomża działa 12 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

Zabezpieczone pozostają świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (w placówkach innych niż Szpital Wojewódzki w Łomży) w ramach takich zakresów jak:

• świadczenia w zakresie położnictwa i ginekologii
• świadczenia w zakresie alergologii
• świadczenia w zakresie reumatologii
• świadczenia w zakresie kardiologii
• świadczenia w zakresie leczenia osteoporozy
• świadczenia w zakresie dermatologii i wenerologii
• świadczenia w zakresie diabetologii
• świadczenia w zakresie neurologii
• świadczenia w zakresie okulistyki
• świadczenia w zakresie endokrynologii dla dzieci
• świadczenia w zakresie neurologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie alergologii dla dzieci
• świadczenia w zakresie kardiologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie onkologii i hematologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie gruźlicy i chorób płuc dla dzieci
• świadczenia w zakresie alergologii
• świadczenia w zakresie reumatologii
• świadczenia w zakresie kardiologii
• świadczenia w zakresie leczenia osteoporozy
• świadczenia w zakresie dermatologii i wenerologii
• świadczenia w zakresie diabetologii
• świadczenia w zakresie neurologii
• świadczenia w zakresie okulistyki
• świadczenia w zakresie endokrynologii dla dzieci
• świadczenia w zakresie neurologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie alergologii dla dzieci
• świadczenia w zakresie kardiologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie onkologii i hematologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie gruźlicy i chorób płuc dla dzieci

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Bilans ze wskazaniem na Łomżę

Szpital Wojewódzki w Łomży wskazany został do zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 z uwzględnieniem występujących lub mogących wystąpić chorób współistniejących:
kardiologicznych, neurologicznych, ginekologicznych, chorób płuc czy nefrologicznych.

Placówka posiada niezbędny potencjał do przyjęcia kobiety w ciąży i zabezpieczenia intensywnej opieki dla noworodka. Opieką otoczeni zostaną także pacjenci z chorobami nerek czy niewydolnością oddechową.

- Placówka jest w stanie, dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz różnorodności zakontraktowanych zakresów zapewnić pełną opiekę każdemu pacjentowi - czytamy w komunikacie podlaskiego oddziału NFZ.

Jednocześnie należy pamiętać o świadczeniach monopolistycznych na terenie województwa podlaskiego realizowanych przez USK w Białymstoku, jak: neurochirurgia, chirurgia naczyń, kardiochirurgia, transplantologia, których ciągłość udzielania musi być zachowana dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego. u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 z uwzględnieniem występujących lub mogących wystąpić chorób współistniejących: kardiologicznych, neurologicznych, ginekologicznych, chorób płuc czy nefrologicznych.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

15 marca, 19:01, Gość:

Jak jest Pan/Pani z podlaskiego to potencjalnie ktoś z Pani/Pana najbliższych może wymagać pomocy, której nigdzie poza USK nie uzyska. Więc po co pisać takie brednie. Pozdrawiam i życzę zdrowia

Chodziło mi o zabezpieczenie logistyczne. W Białymstoku jest więcej dobrych szpitali i łatwiej jest teraz rozśrodkować chorych. Poza tym z odległych zakątków województwa dowiezenie do Łomży = niemożliwe.

G
Gość

Witam wszystkich szpital zakazny ma byc w Lomzy Bialystok się cieszy tak naprawdę władze wojewodztwa i was i nas rzuciły na kolana u nas nie ma sprzętu i nikt wam nie pomoże jak do nas trafićie będziecie tak samo umierać jak my mamy 2 lekarzy na zakaznym a u was jak pisza ok 100 nie mamy sprzętu itd szkoda mi was i nas pomyślcie o tym dopuki jeszcze jest czas i można to zmienić ps. Pozbawili opieki 120 tyś. Ludzi które będą jechać do Białego o pomoc i roznosic wirusa u was bo Zambrów i Kolno nie dadzą rady

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

Jak jest Pan/Pani z podlaskiego to potencjalnie ktoś z Pani/Pana najbliższych może wymagać pomocy, której nigdzie poza USK nie uzyska. Więc po co pisać takie brednie. Pozdrawiam i życzę zdrowia

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

15 marca, 13:47, Gość:

bezmyślność jest pokłosiem partyjniactwa/kolesiostwa/kastowości wszelkiej maści środowisk na sztandary wynoszących "samorządowość" przy ocenie postaw i zachowań swoich członków, patrz: polityka, wymiar sprawiedliwości, struktury kościelne itp

Masz rację. Egoizm.

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

14 marca, 22:43, Gość:

Jak powiedziano w Szkle Kontaktowym "Ta klasa polityczna (mówię o wszystkich teraźniejszych politykach bez określania przynależności do partii) jest organicznie niezdolna do myślenia" i "Sama nie jest w stanie zreformować się"

15 marca, 12:57, Gość:

no to jak żyć ? na kogo głosować ?

15 marca, 13:42, Gość:

Żyć normalnie, innego wyjścia nie ma. Głosować rozsądnie. Ot co.

Gdzie jest nasz "wuc". Zaszył się w twierdzy jak w stanie wojennym. Niech powie chociaż dwa mądre słowa.

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

bezmyślność jest pokłosiem partyjniactwa/kolesiostwa/kastowości wszelkiej maści środowisk na sztandary wynoszących "samorządowość" przy ocenie postaw i zachowań swoich członków, patrz: polityka, wymiar sprawiedliwości, struktury kościelne itp

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

14 marca, 22:43, Gość:

Jak powiedziano w Szkle Kontaktowym "Ta klasa polityczna (mówię o wszystkich teraźniejszych politykach bez określania przynależności do partii) jest organicznie niezdolna do myślenia" i "Sama nie jest w stanie zreformować się"

15 marca, 12:57, Gość:

no to jak żyć ? na kogo głosować ?

Żyć normalnie, innego wyjścia nie ma. Głosować rozsądnie. Ot co.

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

14 marca, 22:43, Gość:

Jak powiedziano w Szkle Kontaktowym "Ta klasa polityczna (mówię o wszystkich teraźniejszych politykach bez określania przynależności do partii) jest organicznie niezdolna do myślenia" i "Sama nie jest w stanie zreformować się"

no to jak żyć ? na kogo głosować ?

g
gość
14 marca, 17:51, gosc:

po niedzielnych mszach statystyki wzrosna, nie da sie wytlumaczy starszym ludziom,aby zostali w domach,,,,oni musza koniecznie byc i modlic sie o cud....zamknac koscioly na 2 tyg.

14 marca, 18:00, Gość:

Ależ tępak PO[wulgaryzm]zony Z Ciebie , dumny jesteś z tych idiotyzmów co napisałeś co ?

14 marca, 17:33, Gość:

Siejesz panikę i defetyzm, klasyczne argumenty PEŁO (piniędzy nie ma i nie będzie) zgodnie z doktryną: "im gorzej tym dla peło lepiej" bo tylko tak ludzie odwrócą się od PISu ale czy wybiorą cyników z PEŁO - wątpię !

Chodzę do kościoła w sobotę. Dzisiaj po otwarciu drzwi zdziwiłem się i jednocześnie już nie miałem wątpliwości, że komunikaty do ludzi starszych rzeczywiście docierają. W kościele było razem ok 20 osób. Tydzień temu, dwa tygodnie temu o tej samej porze było 2-3 razy więcej - połowa to starsi.

14 marca, 23:44, Gość:

jesli 20 osob jest w kosciele to ok

jesli 20 osob jest na silowni to zuuuuuuuuuooooooo

hipokryzja to czy doornota?

15 marca, 08:34, Gość:

Niestety durnota. Tych 20 osób nie powinno być w kościele

ludkowie piszecie jak panikarze, lekarze tłumaczą, że największe szanse zarażenia wystąpią w przede wszystkim dwóch prozaicznych przypadkach:

1. Drogą kropelkową: będąc za blisko kichającego w naszym kierunku

2. Podając np rękę bezobjawowo zakażonemu a potem/po jakimś czasie tą ręką (palcami) dotykając/pocierając jednego z wrażliwych miejsc (śluzówek) na twarzy: oczu, ust, nosa. Jeśli jednak wcześniej umyjecie łapki, zagrożenie zakażenia zniwelujecie w przeszło 99% i dotykanie śluzówek nie będzie groźne.

Dlatego ludziom zachowującym do siebie na wszelki wypadek odpowiedni dystans nie grozi zakażenie tym wirusem.

NIE PANIKUJCIE, CZYTAJCIE, SŁUCHAJCIE informacje o zagrożeniu ZE ZROZUMIENIEM.

G
Gość
14 marca, 15:42, Gość:

A gdzie trafi pacjent onkologiczny w razie zakażenia koronawirusem?

14 marca, 18:37, Gość:

jak nie dostaniesz odpowiedzi od pisiaków to spytaj oPOzycję oni na pewną mają szuflady pełne gotowych rozwiązań, tylko najpierw trzeba zmienić rząd a to nie takie proste, no chyba że paru gości położy się na asfalcie TVN to rozpowszechni na cały świat i będzie OKi

Głupoty wypisujesz. Poczytaj sobie jaka jest dostępność do testów. Na poziomie 20%! Bo kasa pusta? Chyba rozumiesz co to oznacza. W Norwegii taki test wykonuje się na prośbę każdej osoby która o to poprosi.

G
Gość
14 marca, 17:51, gosc:

po niedzielnych mszach statystyki wzrosna, nie da sie wytlumaczy starszym ludziom,aby zostali w domach,,,,oni musza koniecznie byc i modlic sie o cud....zamknac koscioly na 2 tyg.

14 marca, 18:00, Gość:

Ależ tępak PO[wulgaryzm]zony Z Ciebie , dumny jesteś z tych idiotyzmów co napisałeś co ?

14 marca, 17:33, Gość:

Siejesz panikę i defetyzm, klasyczne argumenty PEŁO (piniędzy nie ma i nie będzie) zgodnie z doktryną: "im gorzej tym dla peło lepiej" bo tylko tak ludzie odwrócą się od PISu ale czy wybiorą cyników z PEŁO - wątpię !

Chodzę do kościoła w sobotę. Dzisiaj po otwarciu drzwi zdziwiłem się i jednocześnie już nie miałem wątpliwości, że komunikaty do ludzi starszych rzeczywiście docierają. W kościele było razem ok 20 osób. Tydzień temu, dwa tygodnie temu o tej samej porze było 2-3 razy więcej - połowa to starsi.

14 marca, 23:44, Gość:

jesli 20 osob jest w kosciele to ok

jesli 20 osob jest na silowni to zuuuuuuuuuooooooo

hipokryzja to czy doornota?

Niestety durnota. Tych 20 osób nie powinno być w kościele

A
Anula

Co z pacjentami onkologicznymi i z dziećmi ?

G
Gość
14 marca, 17:51, gosc:

po niedzielnych mszach statystyki wzrosna, nie da sie wytlumaczy starszym ludziom,aby zostali w domach,,,,oni musza koniecznie byc i modlic sie o cud....zamknac koscioly na 2 tyg.

14 marca, 18:00, Gość:

Ależ tępak PO[wulgaryzm]zony Z Ciebie , dumny jesteś z tych idiotyzmów co napisałeś co ?

14 marca, 17:33, Gość:

Siejesz panikę i defetyzm, klasyczne argumenty PEŁO (piniędzy nie ma i nie będzie) zgodnie z doktryną: "im gorzej tym dla peło lepiej" bo tylko tak ludzie odwrócą się od PISu ale czy wybiorą cyników z PEŁO - wątpię !

Chodzę do kościoła w sobotę. Dzisiaj po otwarciu drzwi zdziwiłem się i jednocześnie już nie miałem wątpliwości, że komunikaty do ludzi starszych rzeczywiście docierają. W kościele było razem ok 20 osób. Tydzień temu, dwa tygodnie temu o tej samej porze było 2-3 razy więcej - połowa to starsi.

jesli 20 osob jest w kosciele to ok

jesli 20 osob jest na silowni to zuuuuuuuuuooooooo

hipokryzja to czy doornota?

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

Jak powiedziano w Szkle Kontaktowym "Ta klasa polityczna (mówię o wszystkich teraźniejszych politykach bez określania przynależności do partii) jest organicznie niezdolna do myślenia" i "Sama nie jest w stanie zreformować się"

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie