Koronawirus w Podlaskiem. Szpital Wojewódzki w Łomży - jednoimienny szpital zakaźnym w województwie. To będzie lazaret dla regionu

red
Szpital Wojewódzki w Łomży wskazany został do zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19
Szpital Wojewódzki w Łomży wskazany został do zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 Archiwum
W związku z tym, że coraz więcej osób może potrzebować pomocy medycznej, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych w całej Polsce przekształcić w szpitale zakaźne. W Podlaskiem będzie to szpital wojewódzki w Łomży. Obecnie trwa ewakuacja pacjentów do innych placówek.

- Decyzja była poprzedzona bardzo rozległą analizą zasobów naszych szpitali oraz analizą ryzyka bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego – informuje Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ.

Jednoimienne szpitale zakaźne będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za pozostawanie w gotowości takich placówek.

ZOBACZ: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT

Przekształcenie szpitala usprawni przede wszystkim proces diagnozowania, hospitalizowania i leczenia osób zakażonych. Cały proces odbywa się zgodnie ze ściśle określonymi procedurami sanitarno-medycznymi - począwszy od zgłoszenia do sanepidu, poprzez transport do szpitala, aż po hospitalizację po to, aby możliwie jak najbardziej zabezpieczyć otoczenie i samego pacjenta.
Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu?

- Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśnia prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia..

Potencjał szpitala w Łomży

Szpital w Łomży to jedyny w województwie podlaskim szpital III stopnia w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zapewniający kompleksową opiekę pacjentom z woj. podlaskiego oraz województwa mazowieckiego. Świadczenia w szpitalu udzielane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, szerokie - grono lekarzy specjalistów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji. Łącznie w szpitalu pracuje 494 lekarzy różnych specjalności oraz 695 pielęgniarek i położnych.

- Szpital zapewnia kompleksową opiekę w ramach leczenia szpitalnego, zarówno jeżeli - chodzi o leczenie zachowawcze, leczenie zabiegowe, diagnostykę obrazową, ale przede wszystkim udziela świadczeń ratujących życie, zarówno w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego, jak i zakresów specjalistycznych – przekonuje Podlaski Oddział NFZ. - W związku z liczbą realizowanych zakresów dysponuje wyspecjalizowanym sprzętem specjalistycznym.

Opiekę w Szpitalu Wojewódzkim znajdą również pacjenci dializowani w ramach hemodializoterapii z zapewnieniem 24-godzinnego dyżuru (20 stanowisk dializacyjnych) oraz pacjenci z problemami psychiatrycznymi w ramach świadczeń ogólnopsychiatrycznych
stacjonarnych (40 łóżek).

Do szpitala w Łomży z obwodnicy Zambrowa jest tylko 22 km, tj. ok 20 min drogi, z obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej 44 km, tj. ok 50 min drogi, z Jeżewa Starego 49 km, tj. ok. 35 min drogi, zaś z Ostrołęki (woj. mazowieckie) 37 km, tj. ok 30 min drogi.

Wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński o ewakuacji szpitala wojewódzkiego w Łomży

Zobacz: Koronawirus. Łomża. Pacjenci opuszczają szpital. Placówka będzie przekształcona w szpital zakaźny [zdjęcia]

Uzasadnienie NFZ

- Pacjent koronawirusowy to nie tylko pacjent chory zakaźnie; ta także pacjent urazowy, pacjent z udarem mózgu kobieta w ciąży. Po ty by uniknąć modelu włoskiego, musimy zagwarantować leczenie zachowawcze oraz zabiegowe w jednym miejscu, zapewniającym jak najszerszy wachlarz świadczeń. Transportowanie pacjenta z koronawirusem ze szpitala zakaźnego bez bloku operacyjnego i OIT do kolejnego szpitala nie zapobiega bynajmniej rozprzestrzenieniu wirusa – wyjaśnia Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora podlaskiego 0ddziału NFZ.

Wyłączenie szpitala podyktowane było przede wszystkim koniecznością zabezpieczenia kompleksowej opieki dla pacjenta u którego potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, a jednocześnie jest pacjentem który
potrzebuje intensywnej opieki kardiologicznej, neurologicznej czy nefrologicznej – uzasadnia NFZ. Ponieważ choroba dotyka w takim samym stopniu mężczyzn, jak i kobiety istotne jest żeby placówka zdolna była również do przyjęcia kobiety w ciąży i posiadała zaplecze neonatologiczne (III poziom referencyjny w zakresie neonatologii).

Zabezpieczenie pacjentów z powiatu łomżyńskiego i miasta Łomża

Pacjenci z miasta Łomża, jak i powiatu łomżyńskiego nie pozostaną bez opieki. Najbliżej położone placówki – szpitale w których mogą być hospitalizowani pacjenci:

  • Szpital Powiatowy w Zambrowie – 26 km (20 min)
  • Szpital Ogólny w Kolnie – 35 km (30 min)
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce – 38 km (35 min)

Co z innymi chorymi?

Najistotniejsze miejsca zaopatrzenia pacjentów niedotkniętych chorobą COVID-19 to przede wszystkim szpitalne oddziały ratunkowe w Zambrowie, Grajewie, Białymstoku. Pacjenci wymagający interwencji kardiologicznej świadczenia mają zabezpieczone
w Szpitalu Ogólnym w Grajewie, gdzie działa 24-godzinny oddział kardiologiczny, udzielający świadczeń również w ramach kardiologii interwencyjnej.

Pacjenci z urazami ortopedycznymi, jak również kobiety w ciąży zaopatrzeni zostaną przez najbliżej położone oddziały urazowe oraz oddziały ginekologiczne i neonatologiczne w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie i Szpitalu Ogólnym w Kolnie. W obu wymienionych szpitalach działają również oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, a także oddziały chirurgiczne, oddziały pediatryczne oraz oddziały chorób wewnętrznych. Oba te podmioty udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dla pacjentów dializowanych opieka zabezpieczona jest w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia w Białymstoku (38 stanowisk do dializ w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym) oraz w Grajewie (9 stanowisk dializacyjnych w podmiocie Davita).

Pacjenci wymagający całodobowej opieki psychiatrycznej pozostają zabezpieczeni w ramach najbliżej położonych oddziałów ogólnopsychiatrycznych w Szpitalu Ogólnym w Kolnie oraz Szpitalu Ogólnym w Grajewie, a także we wszystkich placówka w województwie, w tym w SPP ZOZ im. St. Deresza w Choroszczy.

Sprawdź:Tu zobaczysz niedzielne msze

Na terenie miasta Łomża działa 12 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

Zabezpieczone pozostają świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (w placówkach innych niż Szpital Wojewódzki w Łomży) w ramach takich zakresów jak:

• świadczenia w zakresie położnictwa i ginekologii
• świadczenia w zakresie alergologii
• świadczenia w zakresie reumatologii
• świadczenia w zakresie kardiologii
• świadczenia w zakresie leczenia osteoporozy
• świadczenia w zakresie dermatologii i wenerologii
• świadczenia w zakresie diabetologii
• świadczenia w zakresie neurologii
• świadczenia w zakresie okulistyki
• świadczenia w zakresie endokrynologii dla dzieci
• świadczenia w zakresie neurologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie alergologii dla dzieci
• świadczenia w zakresie kardiologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie onkologii i hematologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie gruźlicy i chorób płuc dla dzieci
• świadczenia w zakresie alergologii
• świadczenia w zakresie reumatologii
• świadczenia w zakresie kardiologii
• świadczenia w zakresie leczenia osteoporozy
• świadczenia w zakresie dermatologii i wenerologii
• świadczenia w zakresie diabetologii
• świadczenia w zakresie neurologii
• świadczenia w zakresie okulistyki
• świadczenia w zakresie endokrynologii dla dzieci
• świadczenia w zakresie neurologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie alergologii dla dzieci
• świadczenia w zakresie kardiologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie onkologii i hematologii dziecięcej
• świadczenia w zakresie gruźlicy i chorób płuc dla dzieci

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Bilans ze wskazaniem na Łomżę

Szpital Wojewódzki w Łomży wskazany został do zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 z uwzględnieniem występujących lub mogących wystąpić chorób współistniejących:
kardiologicznych, neurologicznych, ginekologicznych, chorób płuc czy nefrologicznych.

Placówka posiada niezbędny potencjał do przyjęcia kobiety w ciąży i zabezpieczenia intensywnej opieki dla noworodka. Opieką otoczeni zostaną także pacjenci z chorobami nerek czy niewydolnością oddechową.

- Placówka jest w stanie, dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz różnorodności zakontraktowanych zakresów zapewnić pełną opiekę każdemu pacjentowi - czytamy w komunikacie podlaskiego oddziału NFZ.

Jednocześnie należy pamiętać o świadczeniach monopolistycznych na terenie województwa podlaskiego realizowanych przez USK w Białymstoku, jak: neurochirurgia, chirurgia naczyń, kardiochirurgia, transplantologia, których ciągłość udzielania musi być zachowana dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego. u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19 z uwzględnieniem występujących lub mogących wystąpić chorób współistniejących: kardiologicznych, neurologicznych, ginekologicznych, chorób płuc czy nefrologicznych.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

15 marca, 19:01, Gość:

Jak jest Pan/Pani z podlaskiego to potencjalnie ktoś z Pani/Pana najbliższych może wymagać pomocy, której nigdzie poza USK nie uzyska. Więc po co pisać takie brednie. Pozdrawiam i życzę zdrowia

Chodziło mi o zabezpieczenie logistyczne. W Białymstoku jest więcej dobrych szpitali i łatwiej jest teraz rozśrodkować chorych. Poza tym z odległych zakątków województwa dowiezenie do Łomży = niemożliwe.

G
Gość

Witam wszystkich szpital zakazny ma byc w Lomzy Bialystok się cieszy tak naprawdę władze wojewodztwa i was i nas rzuciły na kolana u nas nie ma sprzętu i nikt wam nie pomoże jak do nas trafićie będziecie tak samo umierać jak my mamy 2 lekarzy na zakaznym a u was jak pisza ok 100 nie mamy sprzętu itd szkoda mi was i nas pomyślcie o tym dopuki jeszcze jest czas i można to zmienić ps. Pozbawili opieki 120 tyś. Ludzi które będą jechać do Białego o pomoc i roznosic wirusa u was bo Zambrów i Kolno nie dadzą rady

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

Jak jest Pan/Pani z podlaskiego to potencjalnie ktoś z Pani/Pana najbliższych może wymagać pomocy, której nigdzie poza USK nie uzyska. Więc po co pisać takie brednie. Pozdrawiam i życzę zdrowia

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

15 marca, 13:47, Gość:

bezmyślność jest pokłosiem partyjniactwa/kolesiostwa/kastowości wszelkiej maści środowisk na sztandary wynoszących "samorządowość" przy ocenie postaw i zachowań swoich członków, patrz: polityka, wymiar sprawiedliwości, struktury kościelne itp

Masz rację. Egoizm.

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

14 marca, 22:43, Gość:

Jak powiedziano w Szkle Kontaktowym "Ta klasa polityczna (mówię o wszystkich teraźniejszych politykach bez określania przynależności do partii) jest organicznie niezdolna do myślenia" i "Sama nie jest w stanie zreformować się"

15 marca, 12:57, Gość:

no to jak żyć ? na kogo głosować ?

15 marca, 13:42, Gość:

Żyć normalnie, innego wyjścia nie ma. Głosować rozsądnie. Ot co.

Gdzie jest nasz "wuc". Zaszył się w twierdzy jak w stanie wojennym. Niech powie chociaż dwa mądre słowa.

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

bezmyślność jest pokłosiem partyjniactwa/kolesiostwa/kastowości wszelkiej maści środowisk na sztandary wynoszących "samorządowość" przy ocenie postaw i zachowań swoich członków, patrz: polityka, wymiar sprawiedliwości, struktury kościelne itp

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

14 marca, 22:43, Gość:

Jak powiedziano w Szkle Kontaktowym "Ta klasa polityczna (mówię o wszystkich teraźniejszych politykach bez określania przynależności do partii) jest organicznie niezdolna do myślenia" i "Sama nie jest w stanie zreformować się"

15 marca, 12:57, Gość:

no to jak żyć ? na kogo głosować ?

Żyć normalnie, innego wyjścia nie ma. Głosować rozsądnie. Ot co.

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

14 marca, 22:43, Gość:

Jak powiedziano w Szkle Kontaktowym "Ta klasa polityczna (mówię o wszystkich teraźniejszych politykach bez określania przynależności do partii) jest organicznie niezdolna do myślenia" i "Sama nie jest w stanie zreformować się"

no to jak żyć ? na kogo głosować ?

g
gość
14 marca, 17:51, gosc:

po niedzielnych mszach statystyki wzrosna, nie da sie wytlumaczy starszym ludziom,aby zostali w domach,,,,oni musza koniecznie byc i modlic sie o cud....zamknac koscioly na 2 tyg.

14 marca, 18:00, Gość:

Ależ tępak PO[wulgaryzm]zony Z Ciebie , dumny jesteś z tych idiotyzmów co napisałeś co ?

14 marca, 17:33, Gość:

Siejesz panikę i defetyzm, klasyczne argumenty PEŁO (piniędzy nie ma i nie będzie) zgodnie z doktryną: "im gorzej tym dla peło lepiej" bo tylko tak ludzie odwrócą się od PISu ale czy wybiorą cyników z PEŁO - wątpię !

Chodzę do kościoła w sobotę. Dzisiaj po otwarciu drzwi zdziwiłem się i jednocześnie już nie miałem wątpliwości, że komunikaty do ludzi starszych rzeczywiście docierają. W kościele było razem ok 20 osób. Tydzień temu, dwa tygodnie temu o tej samej porze było 2-3 razy więcej - połowa to starsi.

14 marca, 23:44, Gość:

jesli 20 osob jest w kosciele to ok

jesli 20 osob jest na silowni to zuuuuuuuuuooooooo

hipokryzja to czy doornota?

15 marca, 08:34, Gość:

Niestety durnota. Tych 20 osób nie powinno być w kościele

ludkowie piszecie jak panikarze, lekarze tłumaczą, że największe szanse zarażenia wystąpią w przede wszystkim dwóch prozaicznych przypadkach:

1. Drogą kropelkową: będąc za blisko kichającego w naszym kierunku

2. Podając np rękę bezobjawowo zakażonemu a potem/po jakimś czasie tą ręką (palcami) dotykając/pocierając jednego z wrażliwych miejsc (śluzówek) na twarzy: oczu, ust, nosa. Jeśli jednak wcześniej umyjecie łapki, zagrożenie zakażenia zniwelujecie w przeszło 99% i dotykanie śluzówek nie będzie groźne.

Dlatego ludziom zachowującym do siebie na wszelki wypadek odpowiedni dystans nie grozi zakażenie tym wirusem.

NIE PANIKUJCIE, CZYTAJCIE, SŁUCHAJCIE informacje o zagrożeniu ZE ZROZUMIENIEM.

G
Gość
14 marca, 15:42, Gość:

A gdzie trafi pacjent onkologiczny w razie zakażenia koronawirusem?

14 marca, 18:37, Gość:

jak nie dostaniesz odpowiedzi od pisiaków to spytaj oPOzycję oni na pewną mają szuflady pełne gotowych rozwiązań, tylko najpierw trzeba zmienić rząd a to nie takie proste, no chyba że paru gości położy się na asfalcie TVN to rozpowszechni na cały świat i będzie OKi

Głupoty wypisujesz. Poczytaj sobie jaka jest dostępność do testów. Na poziomie 20%! Bo kasa pusta? Chyba rozumiesz co to oznacza. W Norwegii taki test wykonuje się na prośbę każdej osoby która o to poprosi.

G
Gość
14 marca, 17:51, gosc:

po niedzielnych mszach statystyki wzrosna, nie da sie wytlumaczy starszym ludziom,aby zostali w domach,,,,oni musza koniecznie byc i modlic sie o cud....zamknac koscioly na 2 tyg.

14 marca, 18:00, Gość:

Ależ tępak PO[wulgaryzm]zony Z Ciebie , dumny jesteś z tych idiotyzmów co napisałeś co ?

14 marca, 17:33, Gość:

Siejesz panikę i defetyzm, klasyczne argumenty PEŁO (piniędzy nie ma i nie będzie) zgodnie z doktryną: "im gorzej tym dla peło lepiej" bo tylko tak ludzie odwrócą się od PISu ale czy wybiorą cyników z PEŁO - wątpię !

Chodzę do kościoła w sobotę. Dzisiaj po otwarciu drzwi zdziwiłem się i jednocześnie już nie miałem wątpliwości, że komunikaty do ludzi starszych rzeczywiście docierają. W kościele było razem ok 20 osób. Tydzień temu, dwa tygodnie temu o tej samej porze było 2-3 razy więcej - połowa to starsi.

14 marca, 23:44, Gość:

jesli 20 osob jest w kosciele to ok

jesli 20 osob jest na silowni to zuuuuuuuuuooooooo

hipokryzja to czy doornota?

Niestety durnota. Tych 20 osób nie powinno być w kościele

A
Anula

Co z pacjentami onkologicznymi i z dziećmi ?

G
Gość
14 marca, 17:51, gosc:

po niedzielnych mszach statystyki wzrosna, nie da sie wytlumaczy starszym ludziom,aby zostali w domach,,,,oni musza koniecznie byc i modlic sie o cud....zamknac koscioly na 2 tyg.

14 marca, 18:00, Gość:

Ależ tępak PO[wulgaryzm]zony Z Ciebie , dumny jesteś z tych idiotyzmów co napisałeś co ?

14 marca, 17:33, Gość:

Siejesz panikę i defetyzm, klasyczne argumenty PEŁO (piniędzy nie ma i nie będzie) zgodnie z doktryną: "im gorzej tym dla peło lepiej" bo tylko tak ludzie odwrócą się od PISu ale czy wybiorą cyników z PEŁO - wątpię !

Chodzę do kościoła w sobotę. Dzisiaj po otwarciu drzwi zdziwiłem się i jednocześnie już nie miałem wątpliwości, że komunikaty do ludzi starszych rzeczywiście docierają. W kościele było razem ok 20 osób. Tydzień temu, dwa tygodnie temu o tej samej porze było 2-3 razy więcej - połowa to starsi.

jesli 20 osob jest w kosciele to ok

jesli 20 osob jest na silowni to zuuuuuuuuuooooooo

hipokryzja to czy doornota?

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

14 marca, 22:29, Gość:

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

Jak powiedziano w Szkle Kontaktowym "Ta klasa polityczna (mówię o wszystkich teraźniejszych politykach bez określania przynależności do partii) jest organicznie niezdolna do myślenia" i "Sama nie jest w stanie zreformować się"

G
Gość
14 marca, 21:20, Gość:

Chińczycy postawili szpital w 10dni, bo nie mieli odpowiedniego. My mamy czas żeby przygotować normalny szpital do potrzeb, ale polityka i inne igraszki. Gigant jest najlepszy i największy ale "gówno" trzeba od siebie. W gigancie prominenci, ich rodziny itp. to jak ewakuować. Łomża nie mała możliwości się obronić. Były przymiarki do Bielska Podlaskiego ale remont. Zakaźny w Białymstoku za mały, ale gigant i zakaźny w Białymstoku to już jakieś zabezpieczenie. Aby od siebie. WSTYD!!! Zaznaczam, że nie jestem z Łomży ani z Łomżyńskiego, ale z Podlaskiego

14 marca, 22:12, Gość:

jakby PO rządziło to dawno mielibyśmy w każdym mieście prąd z elektrowni atomowych, szpitale tylko z jednoosobowymi salami przygotowane na wszelkie wirusy nawet te, których jeszcze nie ma (podobnie jak tych elektrowni atomowych) a póki co wszystko nie trzeba się specjalnie wysilać żeby o wszystkie plagi egipskie oskarżać Jarosława. Prawda że tak prościej ? To po co pchać się do koryta i odpowiedzialności ?

Kolego nie chodzi mi o politykę, ale o bezmyślność. Nieważne czy to Pis czy PO.

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie