MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Białymstoku. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski: Wszystkie miejskie instytucje kultury i sportu zamknięte

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zamyka od 12 marca 2020 miejskie instytucje kultury i sportu
Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski zamyka od 12 marca 2020 miejskie instytucje kultury i sportu Wojciech Wojtkielewicz
Zamykamy instytucje kultury i sportu - powiedział 11.03.2020 Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. Wszystko po to, by zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu koronawirusa w Białymstoku

- Zamykamy instytucje kultury i sportu - powiedział 11.03.2020 Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku podczas specjalnie zwołanej o godz. 10 konferencji prasowej.

Trwa głosowanie...

Czy boisz się koronawirusa?

- Od jutra (12.03.2020) zamknięte będą baseny, lodowisko, BTL i kino Forum - mówił Truskolaski. - Zamykamy do odwołania Centrum Aktywności Społecznej. Ograniczamy odwiedziny w Domach Pomocy Społecznej w Białymstoku do osób, które są opiekunami tych osób i ich odwiedziny są niezbędne. Pracę pracowników socjalnych dostosowujemy do sytuacji kryzysowej.

- Wydawanie decyzji o świadczeniach będzie odbywało się bez wywiadów środowiskowych - kontynuował prezydent Truskolaski. - Komunikacyjne spółki miejskie od tygodnia codziennie dezynfekują swoje autobusy.

Jest wojewódzki plan na wypadek zagrożenia epidemiologicznego i wywiązaliśmy się z działań według tego planu - informował Truskolaski. - Przekazaliśmy wojewodzie listę potencjalnych miejsc, które należą do miasta. Wojewoda ma pomagać i powinien zapewnić środki ochrony osobistej, by zapobiec epidemii.

Czytaj też: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT

Apelował też do władz centralnych, ale i wojewódzkich o zwiększenie liczby badań na obecność koronawirusa i możliwość wykonywania ich w Białymstoku. - To jest troszeczkę kuriozalne, że trzeba wozić próbki do Warszawy. O ile wiem takich badań w ogóle w Polsce przeprowadzono nie za dużo. Chyba 200 razy mniej niż w Niemczech. Być może z tego powodu wykrywalność w Polsce jest mniejsza - mówił.

Niemniej prosił mieszkańców o zachowanie spokoju, zdrowego rozsądku i troskę o najsłabszych. - Unikajmy zgromadzeń, załatwiajmy sprawy urzędowe zdalnie lub odłóżmy je na później - Będziemy pracować nad tym, aby uniknąć dużych zgromadzeń w urzędzie miejskim np. poprzez wcześniejszą rejestrację.

Prezydent zaapelował też do władz Uniwersytetu Trzeciego Wieku aby wstrzymały wszelkie zajęcia do odwołania.

- Te działania będą miały charakter prewencyjny - wyjaśnił Truskolaski.

Prezydent zadeklarował, że miasto zwróci pieniądze za wynajem stadionu firmom, które miały organizować imprezy.

Wkrótce po konferencji Tadeusza Truskolaskiego, premier rządu poinformował o zawieszeniu zajęć w przedszkolach, szkołach i uczelniach do 25 marca.

Czytaj też:Rząd zamyka przedszkola, szkoły, uczelnie, placówki kultury, sieci kin

Tu oglądasz: Prof. Robert Flisiak: Trzeba się szczepić przeciwko grypie, a nie bać się koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny