Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Białymstoku. Kamera termowizyjna w białostockich akademikach. Studenci kontrolują swoją temperaturę (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Urządzenie do pomiaru temperatury zamontowano w jednym z Domów Studenta Politechniki Białostockiej. Korzystają z niego studenci, którzy pozostali w akademikach.

Kamera termowizyjna stanęła w holu jednego z Domów Studenta Politechniki Białostockiej. Każdy kto wchodzi do akademika Alfa może szybko sprawdzić temperaturę swego ciała, wystarczy zbliżyć się na odległość ok. 1 metra, a po kilku sekundach na ekranie telewizora wyświetla się wynik. Kamerę udostępnił Wydział Mechaniczny PB.

Na co dzień to urządzenie wykorzystywane jest do wizualizacji rozkładu temperatury na powierzchniach obiektów, pozwala odwzorować tzw. obraz termalny. Umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w konstrukcji budynków lub pracy maszyn i urządzeń.

- W czasie zagrożenia epidemicznego kamera termowizyjna służy do pomiaru temperatury ciała mieszkańców akademików. Nasi studenci chętnie z takiej możliwości korzystają. Obecnie większość studentów dostosowała się do zaleceń rektora i wyjechała do domów. Zgodnie z wytycznymi ministra nauki i szkolnictwa wyższego powinniśmy zapewnić zakwaterowanie studentom, w tym obcokrajowcom, którzy nie mogą z różnych względów opuścić akademików – mówi Piotr Bubela kierujący Działem Zasobów Mieszkaniowych PB.

Kamera termowizyjna przenoszona będzie do kolejnych domów studenta. Aktualnie ustawiona jest w akademiku Beta.

Każdego dnia kolejni polscy studenci zamieszkujący białostockie akademiki wyjeżdżają do domów. W ostatnim tygodniu opuściło je ponad 200 osób.

Ci którzy zostali, muszą zachować szczególne środki ostrożności. W akademikach zamontowane zostały pojemniki z płynem dezynfekującym. Dla bezpieczeństwa wprowadzono też zasadę zachowania stosownej odległości osób przebywających przy portierniach.

Obecnie Politechnika Białostocka nie przyjmuje nowych osób do akademików. Do odwołania wstrzymano także możliwość odwiedzin dla gości z zewnątrz.

Zobacz też:Koronawirus w Białymstoku. Białostoccy studenci opuszczają akademiki. W studenckich domach pozostają głównie obcokrajowcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny