MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT. Czwarta ofiara śmiertelna w Polsce. 426 osób pod nadzorem w Podlaskiem

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Protest przed szpitalem w Łomży
Protest przed szpitalem w Łomży
W Polsce odnotowano kolejne przypadki zachorowania na COVID-19. W całej Polsce zakażonych jest już 177 osób, kilka w stanie ciężkim. Czworo pacjentów zmarło. Polska wprowadziła stan zagrożenia epidemicznego. Rząd zamknął granice, międzynarodowy transport lotniczy został wstrzymany. Zostały zamknięte restauracje, puby, bary, większość sklepów w galeriach handlowych, szkoły i uczelnie. Prezydent Białegostoku odwołał wszystkie imprezy kulturalne. Zamknął też m.in. baseny, a komunikacja jeździ jak w soboty. Śledź nasz raport dotyczący koronawirusa w Białymstoku i woj. podlaskim. Aktualizujemy go na bieżąco.

Zapraszamy do II części raportu: Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT

NAJNOWSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE W BIAŁYMSTOKU I WOJ. PODLASKIM - 16 MARCA 2020

21:21 Kolejna śmiertelna ofiara COVID-19 w Polsce!

Nie żyje czwarty zakażony koronawirusem w Polsce. To 67-latek leczony w Łańcucie. Jego stan od początku określany był jako ciężki. Mężczyzna miał tzw. choroby współistniejące. Ministerstwo poinformowało również o 21 nowych przypadkach zakażenia, co oznacza, że w tej chwili mamy w całym kraju 177 potwierdzone przypadków.

20:00 Jarosław Kaczyński zawiesił Bernadetę Krynicką w prawach członka PiS

Bo posłanka krytykowała decyzje podjęte przez reprezentantów rządu w Podlaskiem w sprawie szpitala w Łomży

18:28 Zakończyła się konferencja u wojewody. Pierwsza online

Najważniejsze informacje przekazane przez wojewodę:

 • Laboratorium w Białymstoku już robi testy na koronawirusa!
 • Wszystkie do tej pory przeprowadzone testy mają wyniki ujemne, czekamy na wyniki 11 próbek, pobranych od pacjentów z podejrzeniem COVID-19
 • Szpital w Łomży (przekształcany na zakaźny) otrzyma wsparcie państwa

15:16 Laboratorium w Białymstoku nie bada jeszcze próbek, ale zacznie już wkrótce

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że laboratorium ruszy lada chwila, sprzęt jest skompletowany i trwa testowanie.

Minister podczas dzisiejszej konferencji zaznaczył, że z 14 do 19 zwiększyła się liczba laboratoriów przeprowadzających "testy na koronawirusa". Oprócz Białegostoku laboratoria powstają również w Bydgoszczy, Instytucie Kardiologii w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. To oznacza zwiększenie przepustowości badań do około trzech tysięcy na dobę.

14:05 Czy w związku z koronawirusem można liczyć na obniżkę cen biletów BKM?

Prezydent Tadeusz Truskolaski mówi, że nie ma takiej możliwości. - Obecnie liczba podróżnych spada, spadają więc przychody spółek komunikacyjnych. Natomiast koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej są praktycznie bez zmian - mówił.

14:00 Czy można wychodzić z pupilem lub spacerować po lesie?

Wśród pytań, jakie do prezydenta Białegostoku mieli mieszkańcy poruszana była kwestia tego, czy można wybrać się na spacer do parku czy do lasu. - Można. Należy jednak zachować minimum metr odległości od innych ludzi, nie rozmawiać z przypadkowymi osobami itd. - mówił Tadeusz Truskolaski.

Dodał też - odpowiadając na podobne pytanie - że należy wyprowadzać zwierzęta domowe, bo muszą one przecież załatwiać potrzeby fizjologiczne. - Z tego co mówią lekarze zwierzęta nie przenoszą koronawirusa - mówił.

13:55 PKS zamyka dworzec w Białymstoku

Dworzec PKS jest zamknięty, ale lasy biletowe będą czynne. Otwarte jest jedno wejście od strony sklepu Kaufland. Na dworcu będzie mogło przebywać maksymalnie 5 pasażerów. Władze spółki proszą, aby w kasach płacić kartą. Bilety można również kupić u kierowców.

13:44 Unia Europejska da Polsce 7,4 mld euro na walkę ze skutkami koronawirusa

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (też jako prezes Unii Metropolii Polskich) apeluje do rządu, by środki te były przekazane samorządom, bo to samorządy wiedzą najlepiej jakie są lokalne potrzeby. Mówił o osobach na umowach śmieciowych, które z dnia na dzień mogą stracić pracę i zostać pozbawione środków do życia. Czy przedsiębiorcach, którzy mogą stracić płynność finansową.

13:30 Co z halami produkcyjnymi, w których pracować może i 200 osób?

- To kwestia rozwiązań ze strony władz centralnych - mówił wiceprezydent Przemysław Tuchliński podczas konferencji władz miasta.

Dodał, że sprawa dotyczy przedsiębiorców, na co władze miasta nie mają wpływu. Stwierdził jednak, że przy linii produkcyjnej pracownicy nie stoją raczej tuż obok siebie, ale w takich odległości jak np. w sklepie spożywczym.

13:18 Zmieniasz miejsce kwarantanny - poinformuj sanepid!

Dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Andrzej Sitko apeluje do wszystkich objętych kwarantanną domową. - Jeśli zmieniacie adres, pod którym odbywa się kwarantanna koniecznie powiadomcie o tym powiatowy sanepid. Jeśli służby, które to kontrolują nie zastaną kogoś pod wskaznym adresem, osoba taka poniesie konsekwencje - mówił.

12:38 Przedsiębiorcy z branży spożywczej: Sytuacja z brakiem mięsa opanowana. Nie zabraknie też chleba

Prezes PSS Społem Janusz Kulesza i dyrektor Grupy Chorten Sylwia Olechno poinformowali, że marże nie zostały zwiększone nawet o jeden procent. A to, że ceny mięsa wzrosły jest wynikiem "elementów paniki", które pojawiły się w zeszłym tygodniu. I właśnie przez panikę ceny surowców oferowanych sklepom przez dostawców wzrosły. - Mieliśmy przejściowe problemy z zaopatrzeniem w mięso wieprzowe i drób. A dostawy były dwu-trzykrotnie większe niż w okresie świątecznym. Chęć zakupów przez klientów przewyższyła możliwości. Teraz sytuacja się normuje - mówił Janusz Kulesza.

Przyznał, że choć w sklepach nie brakuje mydła, szamponów czy żeli to jest problem z dostaniem mydła antybakteryjnego. - Mam jednak potwierdzenie, że dostawy jadą - mówił.

Zapewnił też, że nie ma obaw jeśli chodzi o pieczywo. - Nawet jeśli nie byłoby dostaw możemy produkować przez miesiąc. Dostawy jednak są. Dziś dostarczono 24 tony mąki do piekarni przy ul. Pogodnej - mówił.

W ramach poprawy bezpieczeństwa ekspedienci dostali rękawiczki. Mają być też wprowadzone maseczki. PSS ogranicza też liczbę klientów, którzy mogą przebywać w poszczególnym sklepie. Prowadzi też stałą dezynfekcję wózków sklepowych czy klamek.

- Tak jak służba zdrowia, jesteśmy na pierwszej linii ognia - mówiła zaś Sylwia Olechno.

Zapewniała też, że sklepy nie będą zamykane, a firma będzie dbała o ich zaopatrzenie. - Dziękuję personelowi za codzienną pracę - podkreślała.

12:38 Zakończyła się konferencja prezydenta Białegostoku

Dlaczego wciąż jeszcze nie można robić badań na koronawirusa w Białymstoku, a próbki trzeba wozić do Warszawy?
Prezydent Tadeusz Truskolaski rozmawiał w niedzielę (15 marca) wieczorem z dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Markiem Karpem. - Powiedział, że sprzęt jest obecnie kalibrowany. Jeśli nie kwestia godzin to jutro lub pojutrze w Białymstoku będzie można badać próbki - mówił prezydent.

Jak informowaliśmy w piątek (13 marca) Uniwersytet Medyczny pożyczył Sanepidowi sprzęt, dzięki czemu w Białymstoku ma powstać laboratorium.

11:32 Zmiany w organizacji pracy Poczty Polskiej

Poczta Polska wstrzymuje od dziś (16 marca) przyjęcia przesyłek zagranicznych w związku z zawieszeniem transportu lotniczego. Poza tym placówki Poczty Polskiej w dni robocze będą otwarte jedynie sześć godzin, przy czym w wybrane dni placówka będzie czynna w godz. 14-20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę, także pozostałe placówki czynne dotychczas w soboty będą obsługiwać klientów przez trzy godziny. Praca placówek całodobowych zostaje skrócona, będą czynne przez 7 dni w tygodniu od 8 do 20. Uwaga! Nieczynne będą punkty obsługi klienta w galeriach handlowych.

11:30 Nowy raport z województwa podlaskiego

Wciaż nie mamy potwierdzonego przypadku zachorowania na COVID-19. Zwiększyła się jednak znacznie liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym (w niedzielę - 351, dziś 426).

Kolejnym raportem z województwa podzielimy się po godz. 18.

10:33 Biuro Ekipy Szymone w Białymstoku zamknięte. Ale pracownicy służą pomocą

W związku z rozwojem epidemii koronawirusa w całym kraju, podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu biur Ekipy Szymona w całej Polsce, więc również w Białymstoku, na Rynku Kościuszki 13. Nie oznacza to, że Ekipa z Sąsiedztwa przestaje działać. Nasi wolontariusze nadal będą robić potrzebującym zakupy i kupować leki. Czekamy na telefony potrzebujących pod numerem telefonu: 500 686 744 w dniach poniedziałek-piątek w godz. 10-17, w soboty 10-14.

10: 09 W Białymstoku powstała społeczna grupa pomocowa. Można do niej dołączyć na Facebooku, ale pomoc jest realna

"Jeśli ktoś wyląduje na przymusowej kwarantannie lub nie planuje ruszyć się z domu (ale nie tylko), i okazuje się że potrzebna jest pomoc przy zrobieniu zakupów, załatwieniu sprawy, wizycie w aptece lub po prostu pogadaniu z drugim człowiekiem itp to ta grupa jest właśnie po to" - pisze jej twórca Radosław Puśko.

Do grupy możesz dołączyć tutaj

9:10 Kolejka przed wejściem do BCO

W poniedziałek rano przed Białostockim Centrum Onkologii utoworzyła się kolejka. Ma to związek z wprowadzoną w placówce wstępną kwalifikacją pacjenta. Do szpitala można wejść pojedynczo lub z osobą towarzyszącą, jeśli tego wymaga stan zdrowia pacjenta. Każda soba ma mierzoną temperaturę ciała, przeprowadzany jest także wywiad.

Kolejka przed BCO (poniedziałek 16 marca rano). W placówce wprowadzono wstępną kwalifikację pacjenta.
Kolejka przed BCO (poniedziałek 16 marca rano). W placówce wprowadzono wstępną kwalifikację pacjenta.

- Kolejka się zebrała, ponieważ pacjenci przyszli na umówione wizyty. Przyjmujemy bez zmian osoby na chemioterapię czy radioterapię. Zawsze rano jest u nas dużo pacjentów, ale przez wprowadzenie selekcji kolejkę widać na zewnątrz. Musieliśmy zareagować na to co się dzieje i wprowadzić wstępną kwalifikację. Prosimy pacjentów, by przychodzili jednak o umówionej godzinie, a wizyty można umawiać telefonicznie - mówi Monika Mróz, rzeczniczka BCO.

9:00 Mamy 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Na Podlasiu wciąż nie ma potwierdzonych przypadków.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą 9 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław i Wałbrzych), 5 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. wielkopolskiego (Kalisz i Poznań), 2 osób z woj. opolskiego (Opole), 2 osób z woj. śląskiego (Cieszyn, Tychy), 2 osób z woj. podkarpackiego oraz 2 osób z woj. łódzkiego (Łódź). Tylko jedna osoba jest w stanie średnim, pozostali pacjenci są w stanie dobrym.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 150.

7:15 Przed szpitalem wojewódzkim w Łomży trwa protest lekarzy, pielęgniarek i mieszkańców

Około 200 osób zebrało się przed szpitalem wojewódzkim w Łomży, który ma zostać przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, do którego trafią wszyscy chorzy z woj. podlaskiego i część z woj. mazowieckiego. Protestujący chcą zmiany decyzji. Nie chcą szpitala dla chorych na COVID-19 w Łomży.

Protest przed szpitalem w Łomży
Protest przed szpitalem w Łomży
Protest przed szpitalem w Łomży
Protest przed szpitalem w Łomży
Protest przed szpitalem w Łomży
Protest przed szpitalem w Łomży

7:15 Karol Pilecki wnioskuje o o utworzenie drogowych punktów badania pacjentów na obecność wirusa SARS-CoV-2

Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego wysłał do Marszałka Województwa Podlaskiego wniosek o utworzenie drogowych punktów badania pacjentów na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19W. W takim drogowym punkcie znajdują się odpowiednio wyposażeni pracownicy ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki), którzy pobierają wymaz, po okazaniu dokumentu tożsamości spisują dane i niezwłocznie po wykonaniu testu przesyłają wyniki na wskazany adres mailowy lub pocztowy. Takie punkty drogowe powinny powstać minimum w trzech największych miastach w naszym województwie – Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Do punktów drogowych kierują się pacjenci ze wskazaniami symptomów choroby lub Ci, którzy wrócili z Włoch, Chin lub takie, które miały styczność z zainfekowanymi pacjentami.

Wprowadzenie testów drogowych wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa oraz poczucie bezpieczeństwa pacjentów, personelu medycznego wielu przychodni pierwszego kontaktu jak i podlaskich szpitali. Tylko szybkie i racjonalne działania będą miały wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców.
Wnoszę o zaangażowanie podległych jednostek ochrony zdrowia do utworzenia takich punktów i sfinansowanie tych działań z rezerwy ogólnej budżetu Województwa Podlaskiego, która to została uchwalona w wysokości ponad 6 milionów złotych. W przypadku rozdysponowania tych środków przez Zarząd Województwa na inne cele deklaruję jako Szef największego opozycyjnego klubu radnych pełne zaangażowanie i poparcie działań w celu zmiany uchwały budżetowej i przeznaczenia funduszy na ten cel.

7:00 Bernadeta Krynicka: Białystok załatwił Łomżę.

Bernadeta Krynicka, była posłanka PiS, uważa, że przekształcenie szpitala wojewódzkiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny to fatalna i zła decyzja wojewody podlaskiego, która została podjęta pod naciskiem osób z Białegostoku. - Według mojej oceny, jedyną drogą ratunku jest podanie się do dymisji pani dyrektor Chilińskiej – stwierdza Bernadeta Krynicka, która obecnie kieruje obecnie kieruje działem kontraktowania i nadzoru świadczeń medycznych w łomżyńskim szpitalu.

NAJNOWSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE W BIAŁYMSTOKU I WOJ. PODLASKIM - 15 MARCA 2020

21:45 Kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem w Polsce

Potwierdzone przypadki dotyczą 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław) i 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin). Pacjenci są w stanie dobrym.

19:30 Kolejne cztery osoby zakażone koronawirusem w Polsce

Łącznie stwierdzono dziś 19 zakażeń. Najnowsze przypadki dotyczą dwóch osób z woj. śląskiego (Bytom, Zawiercie), jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź) i jednej osoby z woj. lubelskiego (Biłgoraj). Wszyscy pacjenci są w stanie dobrym.

18:10 Dzienny raport dotyczący koronawirusa z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego

10 osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia, 33 osoby objęte kwarantanną

17:27 Raport z przejść granicznych

Według danych na godz. 15.00, 15.03.2020 na trzech przejściach granicznych w regionie, które nadal są czynne ruch kołowy odbywał się z pewnymi opóźnieniami i dotyczył niemal włącznie ciężarówek.

Najdłużej, bo do 15 godz. oczekują na wyjazd z Polski ciężarówki w Bobrownikach, na granicy z Białorusią. W przypadku wjazdu na odprawę czeka się znacznie krócej - około 3 godz. ​
W Kuźnicy ciężarówki na wjazd do Polski czekają około 4 godz., a na wyjazd - ok. 2 godz. ​
Na granicy z Litwą, w Budzisku - na wjazd do naszego kraju ciężarówki czekają ok. 5 godz. ​

15:27 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Potwierdzone przypadki dotyczą 4 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 z woj. lubuskiego (Zielona Góra). Wszyscy pacjenci w stanie dobrym.

15:00 Zmiany w funkcjonowaniu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, od poniedziałku (16.03) zmieniają się zasady przyjmowania klientów w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

1. Wszystkie wcześniej umówione wizyty w zakresie spraw załatwianych przez wydziały Urzędu zostały anulowane. Wstrzymuje się również rezerwację nowych wizyt. W wyjątkowych sytuacjach prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny z wydziałem merytorycznym załatwiającym sprawę.

Apelujemy o przesyłanie wszelkiej korespondencji drogą pocztową na adres Urzędu:
Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku
ul. Mickiewicza 3
15-213 Białystok
Wydział ....

2. W zakresie prowadzonych postępowań administracyjnych: wszystkich klientów, którzy chcą skorzystać z prawa zapoznania się z materiałem dowodowym, uprzejmie prosimy o uprzedni kontakt z Punktem Obsługi Klienta, tel. 85 7439315.

3. W zakresie paszportów: wizyty klientów w sprawie złożenia wniosku na dokument paszportowy będą umawiane w sytuacjach wyjątkowych (udokumentowanych) wyłącznie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerami:

Białystok - 85 7426591 lub 85 6702413
Łomża - 86 2163704
Suwałki - 87 5664118

Odbiór gotowych dokumentów tylko w wyjątkowych sytuacjach w godzinach 13.00-15.00 po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym - numery jak wyżej.

4. Zachęcamy także do korzystania z portalu www.epuap.gov.pl. Aby potwierdzić profil zaufany, nie trzeba udawać się do Urzędu, wystarczy zrobić to za pośrednictwem bankowości elektronicznej - na stronie www.pz.gov.pl.

13:30 Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed fake news

Ministerstwo Zdrowia nie planuje masowych szczepień w związku z #koronawirus. Prosimy nie logować się na strony podawane w SMS-ach, w których mówi się o konieczności wniesienia opłat

12.45 Jest nowy raport z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego

W dalszym ciągu nie stwierdzono w naszym województwie zakażenia koronawirusem. Liczba hospitalizowanych z podejrzeniem wynosi obecnie 10 osób, objętych kwarantanną to 30 osób, a 348 objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Do badań pobrano 129 próbek.

11:45 Oświadczenie Poradni Ortopedyczno-Urazowa i Chirurgii Ogólnej ul. Białówny 11

Uprzejmie informuję iż Poradnia nasza będzie czynna normalnie , tak jak w okresie poprzednim od godziny 8 00 do 18 00 od poniedziałku do piątku .W trosce o bezpieczeństwo naszych pacjentów uruchamiamy nowe numery telefoniczne . Będziecie państwo mogli porozumieć się z lekarzami bezpośrednio lub za pośrednictwem rejestracji w celu zasięgnięcia porady lub umówienia ze swoim lekarzem prowadzącym.

Podane poniżej numery zostaną uaktywnione niezwłocznie j jak tylko to możliwe w firmie telekomunikacyjnej , najpóźniej do godziny 12 00 16 marca 2020 roku .

730200194 Rejestracja Poradni Ortopedyczno-Urazowej i Chirurgicznej

730200291 Rejestracja Poradni Ortopedyczno-Urazowej i Chirurgicznej

730200175 dr Jarosław Kostro

730200656 dr Dariusz Ciborowski

730200159 dr Krzysztof Mackiewicz

730200136 dr Mirosław Tałałaj

730200653 dr Joanna Łaszkiewicz

730200234 dr Jolanta Malinowska

730200649 dr Józef Monach

730200647 Rejestracja Pracowni Rezonansu Magnetycznego, RTG i USG

Z WYRAZAMI SZACUNKU

Jarosław Kostro

10:33 Zamknięte granice, kilkukilometrowy korek w Budzisku

W Budzisku utworzył się kilkukilometrowy korek, Straż Graniczna kontroluje kierowców

Relacja: Zamknięte granice przed koronawirusem. W Budzisku utworzył się kilkukilometrowy korek, Straż Graniczna kontroluje kierowców [Zdjęcia]

10:30 Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed fake news

Ministerstwo Zdrowia nie rozsyła żadnych smsów dotyczących wsparcia żywieniowego

9:15 Siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Potwierdzone przypadki dotyczą osoby z woj. podkarpackiego (Leżajsk), 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 osoby z woj. świętokrzyskiego (Kielce), 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda), 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław),1 osoby z woj.lubelskiego.

8:55 Granice przywrócone

Co się dzieje na przejściach granicznych w Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskim

Czytaj: Koronawirus. Kontrole i ograniczenia na przejściach granicznych

7:15 Transmisje mszy i nabożeństw

Wykaz transmisji w TV, radiu i przez internet poniżej

Czytaj: Msza święta online. Program TV - gdzie, o której godzinie na żywo oglądać mszę w niedzielę? [TV Trwam, TVP, Polskie Radio - 15.03.2020 r.]

7:01 13 osób wyzdrowiało

Główny inspektor sanitarny poinformował, że 13 osób w Polsce pokonało koronawirusa i wyzdrowiały

NAJNOWSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE W BIAŁYMSTOKU I WOJ. PODLASKIM - 14 MARCA 2020

22:30 104 przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

Zakażona jest osoba z Opolskiego

21:15 Wstrzymanie wyjazdów do ośrodków rehabilitacyjnych

Od 14 marca 2020 r. do odwołania Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje czasowo wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych. Wszystkie osoby, których turnus miał rozpocząć się po 14 marca 2020 roku powinny zostać w domu.

20:10 Nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego w związku z epidemią koronawirusa

Z racji na najnowsze dyspozycje Władz Państwowych, ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach św. w kościołach i kaplicach (w niedziele i w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną, a w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób.

19:30 Trzecia ofiara koronawirusa w Polsce

Nie żyje 66-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Lublinie

18:05

Najnowsze dane z naszego regionu. Wzrosła liczba pobranych do badań próbek.

15:58

Mimo że w Polsce tylko dziś odnotowano kilkanaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w Podlaskiem wciąż bez większych zmian. Pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 390 osób, 18 jest w kwarantannie, 4 w szpitalu z podejrzeniem zakażenia. Pobrano 78 próbek do badania. Kolejny raport liczbowy z regionu po godz. 18.

14:12 Lekarze rodzinni od poniedziałku pracują od 8 do 18

Proszę o nieprzychodzenie do przychodni, ale kontakt telefoniczny. Lekarze udzielają teleporad, wystawiają erecepty, bez potrzeby wizyty pacjenta w przychodni - radzi białostocka lekarka Joanna Zabielska-Cieciuch

14:05 Trwa ewakuacja Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

Placówka będzie przekształcona w szpital zakaźny

Więcej: Łomża. Pacjenci opuszczają szpital

13:44 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Potwierdzone przypadki dotyczą 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 z woj. wielkopolskiego (Poznań), 1 z woj. lubelskiego (Lublin) i 5 z województwa łódzkiego (Łódź) - informuje Ministerstwo Zdrowia

13:20 Suwałki. W mieście opustoszały ulice, parkingi i sklepy

Więcej:Koronawirus Suwałki. W mieście opustoszały ulice, parkingi i sklepy (14.03.2020) [Zdjęcia]

12:48

Uzdrowiska czasowo zaprzestają działalności -informuje białostocki oddział NFZ. "Jeżeli pacjent posiada potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ, skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14 marca 2020 roku – powinien pozostać w domu. Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących."[/rel]​

11:41

Szpital Wojewódzki w Łomży -jednoimiennym szpitalem zakaźnym w Podlaskiem W związku z tym, że coraz więcej osób może potrzebować pomocy medycznej, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych w całej Polsce przekształcić w szpitale zakaźne. W Podlaskiem będzie to Szpital Wojewódzki w Łomży.-Decyzja była poprzedzona bardzo rozległą analizą zasobów naszych szpitali oraz analizą ryzyka bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego –informuje Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ.

11:10

W samo południe ma rozpocząć się ewakuacja szpitala w Łomży. Jest to związane z decyzją o utworzeniu tam szpitala zakaźnego

11:00

Konferencja w urzędzie miejskim w Białymstoku. Urząd miejski jest nieczynny dla interesantów. Rejestrowane są tylko urodziny i zgony. Auta sprowadzone z zagranicy tylko po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. Apelujemy o pozostanie w domach - mówił Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku. - Straż miejska będzie sprawdzała przedsiębiorców. - Zawieszone zostaje działanie targowiska przy Kawaleryjskiej - poinformował Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku. - Rekrutacja do przedszkoli odbędzie się normalnie, szczegóły znajdą rodzice w internecie.

10:30

PSS Społem zamknęło wszystkie lokale gastronomiczne. Czynne są okienka bar-drive

10:00

MSZ uruchomiło infolinię dla Polaków, którzy chcą wrócić do kraju. Informacje można uzyskać pod numerem: +48 22 523 8880 - poinformował rzecznik MSZ.

9:40

3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Potwierdzone wyniki dotyczą 2 osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i 1 z opolskiego (Opole) informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 84. Dwie osoby zmarły

8:40

13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podaje, że potwierdzone wyniki dotyczą 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (2 Wrocław i 1 Bolesławiec), 5 z woj. lubelskiego (Lublin) oraz 3 z woj. łódzkiego (Łódź).

8:05

Władze Białegostoku zdecydowały o czasowym zamknięciu Pałacyku Gościnnego, gdzie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. To oznacza, że od poniedziałku sprawy związane z tym urzędem można załatwiać wyłącznie w budynku magistratu przy ul. Branickiego 3/5. Urzędnicy apelują jednak, by najpierw zadzwonić na infolinię (85 879 79 79), by sprawdzić czy sprawy nie można załatwić zdalnie, bez konieczności wizyty w urzędzie. W Pałacyku Gościnnym będą się za to nadal odbywały zaplanowane śluby. Ale w ograniczonym zakresie, bez gości. W uroczystościach mogą brać udział tylko młodzi i świadkowie. Na dziś zaplanowano 5 ślubów. Jedna para zdecydowała się odwołać uroczystość - podało Radio Białystok.

7:23

Klub fitness Magic Gym w Białymstoku informuje: „Drodzy Klubowicze zgodnie z rządowym rozporządzeniem 14 dniowej kwarantanny oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich, informujemy, że klub będzie nieczynny od 14 marca 2020 roku. Wszystkie aktywne karnety zostaną zablokowane i przedłużone o czas zawieszenia w momencie ustabilizowania się sytuacji i ponownego otwarcia klubu”. Podobną decyzję podjęły też inne kluby, np. CityFit czy wszystkie trzy kluby sieci Pan i Pani Fit są też już od dzisiaj zamknięte..

NAJNOWSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE W BIAŁYMSTOKU I WOJ. PODLASKIM - 13 MARCA 2020

21:49

Jak podaje Gazeta Wrocławska, 73-latek trafił w piątek do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Od początku był w ciężkim stanie, miał dodatkowo zapalenie płuc. Od niedzieli nie oddychał samodzielnie, a jego stan pogarszał się z dnia na dzień. Mężczyzna zaraził się od bliskiego z USA, który przyjechał Wrocławia. Wcześniej krewny był we Włoszech i to właśnie stamtąd przywiózł wirusa. W szpitalu jest wciąż także krewna 73-letniego mężczyzny - jest w stanie poważnym, ale stabilnym. Dwie inne osoby z ich otoczenia także są chore - leczą się jednak w domu i czują się dobrze. Są objęte kwarantanną. Amerykanin, który zaraził 73-latka jest już w USA, przebywa w tamtejszym szpitalu. Polski sanepid nie sprawdzał z kim spotykał się mężczyzna, ani z kim wracał samolotem z Wrocławia do USA. Z formalnego punktu widzenia podczas pobytu w Polsce był bowiem zdrowy. Objawy choroby wystąpiły u niego dopiero po powrocie za ocean.

73-latek, druga ofiara koronawirusa w Polsce, zmarł w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu
73-latek, druga ofiara koronawirusa w Polsce, zmarł w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu Gazeta Wrocławska/Polska Press

21:31

We Wrocławiu zmarła druga ofiara koronawirusa w Polsce. To 73-letni mężczyzna.

20:41

Przewodniczący Episkopatu: stosujmy się rozporządzenia organów państwowych by na Mszy św. w kościołach przebywało do 50 osób. "W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób" - napisał w specjalnym komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

20:23

Restauracje tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem. Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

20:19

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych.

20:17

Ograniczone będzie funkcjonowanie galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie, również w galeriach i centrach handlowych), zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

19:50

Szef MSWiA Mariusz Kamiński: Jeśli ktoś zza granicy będzie chciał przekroczyć granice Polski, będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie.

19:48

Szef MSWiA Mariusz Kamiński: Zamykamy wszystkie granice naszego państwa. - Jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju to nie jest czas na podróże, to nie jest czas na odwiedziny – mówi minister.

19:46

Szef resortu zdrowia przekonuje, że „galerie handlowe to nie jest miejsce, żeby się gromadzić, spotykać, spędzać czas wolny od szkoły i uniwersytetów”. - Nadal mamy szansę jeśli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie – mówi Szumowski.

19:18

Uniwersytet Medyczny pożyczy Sanepidowi sprzęt. Dzięki temu nie trzeba już będzie wysyłać próbek pobranych od pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem do Warszawy. Testy mają być robione w Białymstoku. To kwestia być może kilkunastu godzin.

18:15

Sytuacja w województwie podlaskim bez większych zmian. Mamy sześć osób mniej pod nadzorem epidemiologicznym i o jedną więcej przebadaną próbkę od rana.

16:59

Departament Skarbu Urzędu Miejskiego w Białymstoku apeluje o powstrzymanie się od wizyt w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Od 13 marca do odwołania mieszkańcy nie będą bezpośrednio obsługiwani w tej sprawie.

16:50

Już za 40 minut w Internecie będzie transmitowana droga krzyżowa z Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. - Przeprowadzamy ją z tego miejsca po raz pierwszy - mówi ks. Andrzej Dębski, rzecznik białostockiej kurii.

16:22

Białostocki oddział Polskiej Spółki Gazownictwa wprowadził dzisiaj bezwzględny zakaz wstępu do gazowni w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz do placówek w Siemiatyczach i Wysokiem Mazowieckiem. Klienci nadal są przyjmowani - w niezbędnym zakresie - w punkcie obsługi klienta w Białymstoku przy ulicy Sosabowskiego 24. Dyrekcja zachęca jednak do kontaktu telefonicznego.

15:54

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, dyrekcja SP ZOZ w Łapach (Szpitala Powiatowego) podjęła decyzję o wstrzymaniu wszystkich planowych zabiegów i świadczeń we wszystkich oddziałach i poradniach specjalistycznych (w tym rehabilitacji) do dnia 31 marca 2020 r. Wyjątkiem będą sytuacje zagrożenia życia i zdrowia - poinformowała Ewelina Buczyńska-Kiślaczuk, rzeczniczka starostwa powiatowego w Białymstoku.

15:30

Zakończyła się konferencja u wojewody podlaskiego. UMB wsparło Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną przekazując niezbędny sprzęt do realizacji testów na obecność koronawirusa. Tym samym już w weekend zostaną wykonane pierwsze badania próbek w Białymstoku. Wciąż będziemy wysyłać część materiałów badawczych do Warszawy, ale z czasem UMB planuje otworzenie laboratorium, które da naszemu regionowi niezależność. Wojewoda poinformował również, że szpitale otrzymają materiały ochronne z agencji rezerw.

14:56

Jagiellonia informuje: Informujemy, że w związku z działaniami profilaktycznymi przeciw rozprzestrzenianiu koronawirusa biuro zarządu Jagiellonii pozostanie zamknięte do odwołania

14:46

Starostwo Powiatu Białostockiego zmienia zasady przyjmowania interesantów: w okresie od 13 marca do 20 marca 2020 roku interesanci zgłaszający się osobiście do naszej jednostki, będą obsługiwani w Biurze Podawczym (wejście od strony parkingu głównego – z tyłu budynku) do godz. 13:00. Natomiast od dnia 18 marca 2020 r. wizyta w Starostwie będzie możliwa wyłącznie po uprzednim umówieniu się telefonicznym: ul. Borsucza 2: w sprawach Wydziału Komunikacji- 730 200 356, w sprawach Wydziału Architektury- 730 200 137, w sprawach Wydziału Środowiska i Rolnictwa- 730 200 317, ul. Branickiego 13: w sprawach Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości- 790 600 615. Jednocześnie sugerujemy wybór korespondencji tradycyjnej lub elektronicznej [email protected]. Decyzją Starosty Powiatu Białostockiego zamknięta zostaje do 25.03 Filia Wydziału Komunikacji w Łapach. Do 27 marca zostaje też zawieszona działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Porady będą udzielane telefonicznie bądź drogą elektroniczną. Umówić się trzeba pod nr tel. 519-314-080

14:25

Podlaska Komunikacja Samochodowa Nova S.A. informuje, że w dniach 16 - 25 marca 2020 r. autobusy spółki będą kursowały zgodnie z wakacyjnym rozkładem jazdy. Od soboty zawieszono też dalekobieżne połączenia realizowane przez przewoźnika.

13:30

Niedzielny mecz Jagiellonia Cracovia nie odbędzie się! Ekstraklasa SA właśnie poinformowała, że rozgrywki PKO Ekstraklasy ze względu na zagrożenie wywołane rozprzestrzenianiem się koronawirusa zostały zawieszone. Na razie do końca marca.

13:25

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że mamy trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone wynikami testów. Potwierdzone wyniki dotyczą województw: śląskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego. W sumie liczba zakażonych osób to 64.

13:18

Arcybiskup Tadeusz Wojda zwolnił z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej (15.03) mszy wszystkich, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem.

13:13

Co z rekrutacją do przedszkoli? Wiceprezydent Rafał Rudnicki informuje, że nie da się przesunąć terminu rekrutacji. Odbędzie się w dniach 16-25 marca. Część formalności można załatwić przez internet, ale część musi być załatwiona w formie papierowej. Dokumenty nie trzeba będzie jednak nieść do sekretariatów placówek, ale będzie można je włożyć do skrzynek, które zostaną ustawione we wszystkich przedszkolach.

GODZ. 13

Kwalifikacja wojskowa w roku 2020 zostaje zakończona
Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność.

Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

GODZ. 12:56

- Informacja o tych uczniach, którzy nie będą stosować się do kwarantanny zostanie wysłana do dyrektorów poszczególnych szkół. Będzie to mogło skutkować np. obniżeniem ich ocen z zachowania - mówił wiceprezydent Przemysław Tuchliński.

Poinformował, że w dziś od rana straż miejska we współpracy z policją rozpoczęła patrolować galerie hadlowe. - To nie są ferie. Młodzież powinna zostać w domu - czytać książki, czy nawet grać w gry komputerowe. Ale nie spotykać się w galeriach hanlowych - podkreślał Tuchliński.

Mundurowi będą legitymować i pouczać młodych ludzi. Do zlokalizowania grup młodzieży wykorzystany zostanie też monitoring miejski. W miejsce, gdzie na kamerach będą widoczne grupy młodzieży, wysłany zostanie patrol.

GODZ.12:49

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku nie jest już na liście Ministerstwa Zdrowia wśród 19 szpitali, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być przekształcone w szpitale zakaźne. W Podlaskiem takim miejscem będzie Szpital Wojewódzki w Łomży.

GODZ.12:13

- Jeżeli mieszkańcy nie muszą, niech ograniczą wyjścia z domów do minimum – zaapelował Przemysław Tuchliński, wiceprezydent Białegostoku. Apelował też do pracodawców o zezwalanie na pracę zdalną.

Policja i straż miejska będzie kontrolować galerie handlowe. - To nie są ferie, wakacje, czas wolny od zajęć – zaapelował do młodych ludzi. - Czytajcie książki, grajcie na komputerze, ale nie wychodźcie z domu.

Patrole Straży Miejskiej będą w galeriach handlowych.

Urzędnicy MOPS pracują zdalnie, Urząd Stanu Cywilnego działa tylko przy Branickiego 3/5.

85 879 79 79 – infolinia Urzędu Miejskiego. Przed przyjściem do urzędu najlepiej zgłosić się telefonicznie.

Tuchliński przypomniał, że na rejestrację auta zakupionego w Polsce każdy ma 30 dni. Przeraził go tłum interesantów, często rodzin z małymi dziećmi, chętnych do rejestracji pojazdu. I przyznał, że w wypadku auta sprowadzanego z zagranicy trzeba uczynić to w urzędzie.

Od poniedziałku przez dwa tygodnie w szkołach i przedszkolach nie będzie zajęć przypomniał wiceprezydent Rafał Rudnicki.

- Od dziś przestają kursować linie nocne, od poniedziałku będzie obowiązywał rozkład sobotni z wyjątkiem kilkunastu linii – przypomniał Rudnicki (nie dotyczy to linii nr 1,3,7,10,13,102,104,105,106,200,201,202). Sprzedaż biletów u kierowców została wstrzymana.

GODZ. 12:01

GODZ. 12
Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe informuje:
1.W dniu 15.03.2020 r. Auto Giełda nie odbędzie się w związku z epidemią koronawirusa.
2.Stowarzyszenie Białostocki Związek Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza, w związku z epidemią koronawirusa, począwszy od dnia 15.03.2020 odwołuje giełdę nadwyżek hodowlanych.

GODZ. 11.20
Służba Więzienna apeluje, aby osoby chcące odwiedzić bliskich w zakładach karnych i aresztach śledczych, w przypadku wystąpienia u nich objawów infekcji górnych dróg oddechowych (m.in. gorączki, kaszlu, kataru czy duszności) pozostały w domach.

Od dnia 12 marca br. we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren, w tym odwiedzającym osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni C, podejmowana jest decyzja o niewpuszczeniu na teren jednostki.

GODZ. 10.59
Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia. Wszyscy są mieszkańcami województwa łódzkiego. Trafili do szpitala zakaźnego w Łodzi.

GODZ. 10.47

Lekarze w Łomży będą udzielali porad przez telefon.
Więcej: Łomża. Szpital wojewódzki wprowadza nadzwyczajne rozwiązania. Lekarze będą udzielali porad przez telefon

GODZ.10.17

Marszałek Artur Kosicki zapewnia, że już wkrótce będzie można robić w Białymstoku testy na koronawirusa. - To nie są sprawy związane z brakiem pieniędzy na sprzęt, a raczej kwestie natury logistycznej, technicznej - mówił na konferencji prasowej.

GODZ.10.13

W związku z sytuacją epidemiologiczną Starostwo Powiatowe w Białymstoku od dziś do odwołania przyjmuje interesantów do godziny 13.00. Identycznie – w filii Wydziału Komunikacji w Łapach. Apeluje jednocześnie do mieszkańców by ograniczyli wizyty w urzędzie do bardzo pilnych przypadków.

[g] GODZ.10.07[/B]

Szpital Wojewódzki w Białymstoku szykuje się na przyjęcie pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. - To dla nas nowa sytuacja - mówił na konferencji u marszałka dyrektor szpitala. W Śniadecji jest w sumie 600 łóżek i 70 respiratorów

[g] GODZ.9.55[/B]

Dyrektor PKS Nova nie wyklucza zawieszenia kursów lokalnych jak środek zapobiegawczy przeciwko koronawirusowi

[g] GODZ.9.40[/B]

Trwa konferencja prasowa poświęcona działaniom samorządu województwa podlaskiego w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym regionie. Transmitowana na fb: Województwo Podlaskie.

GODZ.9.28

Białostocki magistrat zapowiada: dzisiaj (piątek, 13 marca) o godz. 12.00 w sali konferencyjnej (IV piętro) w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1 odbędzie się konferencja prasowa dotycząca nowych ustaleń związanych z zagrożeniem koronawirusem.
Streamingi udostępnimy na profilu miejskim na Facebooku (https://www.facebook.com/Wschodzacy.Bialystok/)

GODZ. 8.50

D E K R E T w sprawie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 29 marca br.
W odpowiedzi na zachętę zawartą w zarządzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca br., mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia – niniejszym zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym Diecezji Łomżyńskiej a także innym osobom przebywającym w tych dniach na terenie Diecezji:

a) osobom w podeszłym wieku,

b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.,

Zgodnie z w/w zarządzeniem Rady Stałej KEP zachęcam aby osoby, które skorzystały z dyspensy „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie (…)jak też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła przez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

Szczególnym wyrazem łączności ze wspólnotą Kościoła Łomżyńskiego niech będzie udział we wspólnej modlitwie za pośrednictwem Diecezjalnego Radia Nadzieja, które w tych dniach będzie realizowało transmisje Mszy św., nabożeństw wielkopostnych, rekolekcji z poszczególnych kościołów naszej Diecezji.

Polecam aby treść niniejszej dyspensy wraz z informacjami o transmisjach radiowych podać do wiadomości wiernych ogłaszając w kościołach parafialnych w najbliższą niedzielę jak też umieszczając w gablotach na stronach internetowych parafii oraz mediach społecznościowych.

Całej wspólnocie Diecezji Łomżyńskiej z serca błogosławię.

 • Janusz Stepnowski

Biskup Łomżyński

GODZ. 8:40
Od dziś obowiązują czasowe ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych w województwie podlaskim ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Potrwają do 27 marca 2020 roku. Służby zachęcają do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z KAS. Więcej informacji na stronach poszczególnych urzędów skarbowych oraz na podatki.gov.pl

GODZ. 8.20
Mężczyzna wyszedł ze szpitala w Białymstoku. Mógł być w grupie ryzyka. Zatrzymała go policja (zdjęcia)

GODZ. 8: 06

Mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Wciąż nie ma potwierdzonego przypadku w naszym województwie. W sumie liczba osób zakażonych wzrosła do 58.

GODZ. 8:00

Przypominamy, że Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wstrzymuje planowe zabiegi we wszystkich klinikach i oddziałach. W związku z zagrozeniem COVID-19 od dziś (13.03) przyjmowani będą wyłącznie pacjenci w stanach ostrych oraz z ustalonym rozpoznaniem lub wysokim ryzykiem nowotworu złośliwego.

GODZ.7:58
Sąd rejonowy w Białymstoku odwołał wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne zaplanowane od 13 marca. Nie każdy wejdzie również do budynku sądu. Wpuszczani będą tylko petenci, którzy wykażą, że chcą np. dokonać wpłaty w kasie, złożyć pismo w biurze podawczym lub została wezwana na sprawę sądową w pilnym trybie. Czynne jest tylko wejście główne, ochrona mierzy temperaturę pracownikom i interesantom.

GODZ.7:40

Na przyjęcie osób zakażonych koronawirusem przygotowuje się szpital w Łomży. Placówka ma przygotowane ok. 27 łóżek i oddzielną izbę przyjęć dla pacjentów z objawami koronawirusa. Szpital zostały zamknięty dla odwiedzających, wstrzymano też planowane zabiegi.
Ważne! Pacjenci powinni zgłaszać się nie na SOR, ale do specjalnie przygotowanej i oznaczonej Izby Przyjęć Oddziału Zakaźnego.

GODZ. 0.01

LOT zawiesza od 14 marca br. do 13 kwietnia br. połączenia z Warszawy do Miami, Newark, Los Angeles i z Budapesztu do Nowego Jorku.

NAJNOWSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE W BIAŁYMSTOKU I WOJ. PODLASKIM - 12 MARCA 2020


Godz. 23.45

Od piątku 13.03.2020 wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej, a od soboty 14.03.2020 na granicy polsko-czeskiej

Godz.22.15

Rzym zamknął wszystkie kościoły do 3 kwietnia

GODZ.21.40
Nowy Jork wprowadza stan wyjątkowy z powodu koronawirusa

GODZ. 21:21
W związku z szerzącą się dezinformacją nt. koronawirusa Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zapewnia, iż sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, a ciągłość produkcji i dostaw będzie nieprzerwana. Równocześnie POHiD dementuje fałszywe doniesienia nt. zamknięć placówek handlowych.

GODZ. 20:50

Białystok to jedyne miasto wojewódzkie, gdzie nie są przeprowadzane na miejscu badania w kierunku wykrycia COVID-19. Prof Flisiak, kierownik białostockiej Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii alarmuje:

Powstanie odpowiedniego laboratorium konieczne jest natychmiast. Pilnie potrzebny jest też sprzęt zabezpieczający personel. Inaczej grozi nam zamknięcie izby przyjęć

Prof. Flisiak w TVN24 powiedział również, że sprzętu ochronnego ma zaledwie na trzy dni. Od dwóch tygodni białostocki sanepid nie jest w stanie uruchomić metody badania próbek. Póki co są wysyłane do Warszawy, a na wyniki klinika czeka nawet dwie doby.

- Dyrekcja szpitala jest bezsilna, wojewoda jest bezsilny, listy do ministra, premiera, GIS-u pozostają bez odpowiedzi - przyznaje szef białostockiej kliniki.

GODZ. 18:06

Podlaski Urząd Wojewódzki ujawnił najnowsze dane z województwa

 • Liczba hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia: 2
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 5
 • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 354
 • Liczba pobranych próbek: 53

GODZ. 18:00

Sąd Rejonowy w Białymstoku odwołał wszystkie rozprawy i posiedzenia jawne zaplanowane od 13 marca do końca miesiąca - podało Radio Białystok.

GODZ. 16:58
Zmiany w rozkładzie Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Sobotni rozkład jazdy także w dni robocze, u kierowców nie kupimy biletów.

GODZ. 16:55

Kolejny podlaski urząd informuje o zmianach w funkcjonowaniu:

"W związku z rozpowszechnianiem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej koronawirusa, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu oraz pracowników Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, prosimy o rozważenie możliwości ograniczenia osobistego załatwiania spraw w urzędzie i wybór korespondencji tradycyjnej lub elektronicznej" - informuje Podlaski Urząd Wojewódzki.
Z urzędem skontaktujesz się przez stronę:

GODZ. 16:44

Urząd Miasta w Białymstoku będzie koncentrował się na pracy zdalnej i chce zmniejszyć liczbę bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami, przez co zmniejszyć też liczbę ich wyjść z domu.

Z pracownikami urzędów można się skontaktować przez:

Co ważne, od czwartku (12.03) do urzędu miejskiego przy ul. Słonimskiej można wejść tylko jednym wejściem, przy drzwiach umieszczono dodatkowy pojemnik ze środkiem dezynfekującym. Od piątku w urzędzie tym będzie działać tylko jeden punkt obsługi interesanta. podobne zasady zostaną wprowadzone w budynku przy ul. Branickiego, gdzie mieszkańcy załatwiają np. różne sprawy związane z rejestracją pojazdów, wydawaniem dowodów osobistych, zameldowaniem. Od piątku (13.03) w jednej sali na parterze będą przyjmowane od mieszkańców wnioski we wszystkich sprawach, którymi się zajmuje departament obsługi mieszkańców. W sali, w której mieszkańcy załatwiali dotychczas sprawy meldunkowe, będzie się odbywać odbiór dokumentów. Do odwołania miasto rezygnuje z tzw. otwartych sobót.

GODZ. 15:48

Narodowy Fundusz Zdrowia w Białymstoku wystosował komunikat: "W trosce o bezpieczeństwo naszych interesantów i pracowników – aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wywoływanej przez koronawirusa choroby COVID-19 – zachęcamy do ograniczenia osobistego kontaktu z placówkami podlaskiego oddziału NFZ do minimum. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod numerem 800 190 590.

GODZ. 15:13

"Informuję, iż zaplanowane posiedzenie plenarne WRDS w Białymstoku w dniu 17 marca o godz. 11 zostało odwołane" - napisała Sylwia Korecka z Biura Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

GODZ. 15:00

Wschodzący Białystok apeluje o ograniczenie wizyt w urzędzie miejskim. Sprawy załatwić można poprzez skontaktowanie się online, poprzez pocztę elektroniczną, platformę ePUAP lub telefon.

GODZ. 14:37

Nie ma już kolejek przed USK. W namiocie i kontenerze przeprowadzana jest wstępna kwalifikacja pacjentów.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zagrożeniem COVID-19 od 13 marca 2020 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku wstrzymane są do odwołania planowe zabiegi we wszystkich Klinikach i oddziałach USK.
Nadal przyjmowani będą:

 • pacjenci w stanach ostrych (czyli w stanach zagrożenia życia),
 • pacjenci z ustalonym rozpoznaniem lub wysokim ryzykiem nowotworu złośliwego

GODZ. 14.15
Rada Stała Episkopatu wprowadza w kościołach środki ostrożności dot. koronawirusa

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca, rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem

– głosi komunikat wydany po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
GODZ. 14
Ukraina zamyka granice. Z Polski nie wyjedziemy na Ukrainę.

GODZ. 13:57

Już 49. przypadków koronawirusa w Polsce.

GODZ. 13: 29

Wczoraj 317, dziś już 355 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym w województwie podlaskim. Jedna osoba trafiła do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, pięć jest objętych kwarantanną. Pobrano 49 próbek do badań. Wyniki poznamy wkrótce.

GODZ. 13:27

Sklepy nie będą zamykane.

GODZ. 12.55

Z uwagi na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa burmistrz Michałowa podjął decyzję o zmianach pracy Urzędu Miejskiego w Michałowie. Od dnia 12.03.2020 do dnia 27.03.2020 wszystkie referaty w Urzędzie Miejskim w Michałowie, z wyłączeniem Urzędu Stanu Cywilnego, nie będą przyjmowały interesantów.

GODZ. 12.46

Kina Helios wydały komunikat: "Drodzy Widzowie, zgodnie z decyzją Rządu RP o czasowym zawieszeniu działalności m.in. kin, kina sieci Helios będą nieczynne od czwartku, 12 marca. O możliwości dokonywania zwrotów poinformujemy już niebawem. Okoliczności są szczególne i mamy nadzieję, że przyjmą je Państwo ze zrozumieniem". W Białymstoku są trzy kina tej sieci.

 • W Atrum Biała
 • w Galerii Alfa
 • oraz Galerii Jurowiecka

GODZ. 12.36

Z uwagi na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa burmistrz Michałowa podjął decyzję o zmianach pracy Urzędu Miejskiego w Michałowie. Od dnia 12.03.2020 do dnia 27.03.2020 wszystkie referaty w
Urzędzie Miejskim w Michałowie, z wyłączeniem Urzędu Stanu Cywilnego, nie będą przyjmowały interesantów.

GODZ. 12:29

Przy USK działa od dziś specjalny namiot. Mimo deszczowej pogody sznurek ludzi czeka na swoją kolej do przejścia wstępnej kwalifikacji. Bez niej nie dostaniemy się do poradni i na oddział ratunkowy szpitala.

- Jestem zaskoczona taką kolejką, ale nie mam wyjścia i czekam. Trzeba spełnić ten obowiązek dla dobra swojego i innych - mówi kobieta czekająca na wejście do namiotu. Na dziś miała wyznaczoną wizytę do poradni, z której nie chciała zrezygnować.

Rekordziści, których spotykamy tuż przed wejściem do namiotu stali w kolejce prawie dwie godziny. Jeden z panów śmieje się, że zdążył w tym czasie zmoknąć i wyschnąć. Ale n

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny