Koronawirus uderza w artystów: Trwa akcja "Razem dla kultury". Resort kultury odpowiada na postulaty twórców. O co chodzi? [SZCZEGÓŁY]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Koronawirus uderza w artystów: Trwa akcja "Razem dla kultury". Resort kultury odpowiada na postulaty twórców. O co chodzi? [SZCZEGÓŁY]
Koronawirus uderza w artystów: Trwa akcja "Razem dla kultury". Resort kultury odpowiada na postulaty twórców. O co chodzi? [SZCZEGÓŁY]
Udostępnij:
Znani twórcy zaapelowali do polskich władz o przyjęcie kompleksowych rozwiązań wspierających polską kulturę - bez obciążania budżetu. Trwa akcja "Razem dla kultury".

Trzy główne postulaty: zmiana artykułu 15L, implementacja dyrektywy na jednolitym rynku cyfrowym oraz ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego są obecnie procedowane - informuje w czwartek MKDNiS w odpowiedzi na środowy apel środowisk twórczych. O postulatach pisaliśmy na naszych łamach już 16 października 2020 r. W odpowiedzi na nasze zapytania otrzymaliśmy zapewnienia, że prace w resorcie trwają. Poniżej szczegóły.

W czwartkowym stanowisku MKDNiS poinformowano, że z ustawy "covidowej" zniknie art. 15L, ustawa uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych jeszcze w IV kwartale 2020 r. oraz zapewniono, że trwają prace nad implementacją dyrektywy unijnej na jednolitym rynku cyfrowym.

W środę podczas konferencji prasowej "Razem dla kultury" skierowano apel do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego o podjęcie niezwłocznych działań ratujących polską kulturę i polskich artystów.

Czas pandemii i związane z nią ograniczenia działalności kulturalnej wywołały niespotykany dotychczas kryzys w branży kulturalnej i kreatywnej, przynosząc radykalny spadek dochodów polskich twórców. Doceniamy Panów działania na rzecz wsparcia materialnego ludzi kultury w tym trudnym czasie. Uważamy jednak, że potrzebne jest dziś wprowadzanie kompleksowych i systemowych rozwiązań wspierających polską kulturę, twórców i artystów.

Apel w imieniu twórców podpisali: Redbad Klynstra-Komarnicki, Ilona Łepkowska, Zygmunt Miłoszewski, Anna Karwan i Joanna Kos-Krauze.

W odpowiedzi na postulaty resort kultury poinformował o poszczególnych zapisach i pracach nad ich zmianą lub wprowadzeniem rozwiązań systemowych w kulturze w tym niełatwym czasie dla branży.

Zmiana artykułu 15L zawartego w Tarczy Antykryzysowej

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przychylił się do stanowiska twórców oraz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, wskazującego na bezzasadność dalszego wstrzymywania poboru wynagrodzeń przez te organizacje w sytuacji, gdy większość przedsiębiorców wznowiło działalność gospodarczą i uzyskuje wpływy także z eksploatacji praw autorskich i pokrewnych. W związku z tym 8 października wystąpił do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o zmianę art. 15L ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i pilne skierowanie projektu zmiany ustawy do prac legislacyjnych.

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych jeszcze w IV kwartale br. Wtedy też rozpoczną się konsultacje międzyresortowe oraz społeczne. Ustawa przewiduje powołanie Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych oraz nowelizację art. 20 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zakresie nośników objętych opłatą reprograficzną.

Implementacja dyrektywy na jednolitym rynku cyfrowym

MKiDN przeprowadziło już prekonsultacje publiczne, w których zainteresowane branże i podmioty mogły składać swoje propozycje oraz stanowiska. Termin otwartych publicznych prekonsultacji upłynął 30 września 2020 r. Po zakończeniu prac analitycznych projekt będzie konsultowany publicznie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Komisji Europejskiej, wytyczne niezbędne do zakończenia prac nad projektem zostaną wydane na przełomie grudnia i stycznia. Termin implementacji dyrektywy upływa w czerwcu 2021 r.

Wydaje się, że najpilniejszym jest usunięcie z ustaw "covidowych" art. 15L, który wstrzymuje na czas pandemii wynagrodzenia pobierane dla twórców przez organizacje zbiorowego zarządzania od podmiotów publicznie odtwarzających muzykę. Jak alarmują twórcy rozwiązanie to nie ma określonych ram czasowych i zupełnie pomija prawa twórców, artystów i producentów, związane z wykorzystywaniem ich utworów. Jest dla nich dyskryminujące i oznacza brak środków do życia wielu polskich twórców i załamanie polskiej branży artystycznej.

Artyści alarmują, że zarobki twórców w tym roku spadły o 80 proc. tylko z powodu art. 15L, zatem ten przepis przyczynia się do powiększenia i tak już dramatycznej sytuacji polskiej kultury.

Pozostałe postulaty w apelu są, jak informuje MKDNiS, w trakcie prac. Wypada tylko zaufać obietnicom, że rząd spełni postulaty polskich twórców.

Będziemy się przyglądać postępowi prac i informować o ich stanie.

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus uderza w artystów: Trwa akcja "Razem dla kultury". Resort kultury odpowiada na postulaty twórców. O co chodzi? [SZCZEGÓŁY] - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie