MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Teleporady - tu znajdziesz pomoc medyczną przez telefon - Białystok, Łomża, Suwałki i całe woj. podlaskie

red
Pixabay
Masz gorączkę, duszności, kaszel? A może podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Znajdziesz tam pomoc, a także infromacje informacje o teleporadach niezwiązanych bezpośrednio z koronawirusem. Bo teleporad mogą też udzielać lekarze specjaliści oraz podstawowej opieki zdrowotnej.

Co zrobić, jeśli źle się czujemy i potrzebujemy porady lekarskiej? Dzięki telewizycie możemy ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. Bez wychodzenia z domu możemy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Zobacz też:Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT

Taką możliwość oferują placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Obok nich również lekarze specjaliści mogą udzielać teleporad. Z wizyt na odległość będą korzystać m.in. pacjenci poradni onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej, już pozostający pod stałą opieką specjalistów i wymagający okresowej kontroli.

W trakcie rozmowy telefonicznej lekarz może zdalnie wystawić e-zwolnienie i e-receptę, a w razie potrzeby zalecić choremu osobistą wizytę w przychodni, zaś w przypadku podejrzenia koronawirusa kontakt z najbliższą stacją sanepidu

- Dzięk teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nie ma obaw, że teleporady uniemożliwią bezpośrednie wizyty u lekarzy. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Teleporady medyczne:

  • ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa
  • ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych
  • rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna
  • skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Ważne!
Godziny teleporad ustalają placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Sprawdź, które placówki POZ udzielają Te placówki POZ udzielają teleporad w Podlaskiemteleporad w Twoim regionie

Nie zmieniły się też zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jeśli poczujemy się źle, to udajemy się do tych samych miejsc co dotychczas. Bez problemu działa też pogotowie stomatologiczne - mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego NFZ.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Jeśli jednak podejrzewamy, że mogliśmy zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2, poprzez kontakt z osobami z obszarów objętych epidemią, pod żadnym pozorem nie udajemy się bezpośrednio na SOR ani do POZ. Jeśli pojawiły się objawy takie jak gorączka, kaszel i duszności dzwonimy na infolinię NFZ: 800 190 590. Infolinia jest czynna całą dobę. Tam uzyskamy informacje dotyczące dalszego postępowania. Jeśli będzie taka konieczność uzyskam sugestię bezpośredniej kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Państwowy Podlaski Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że takim osobom dedykowany jest 698 145 904.

Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny