Co zrobić, jeśli źle się czujemy i potrzebujemy porady lekarskiej? Dzięki telewizycie możemy ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu. Bez wychodzenia z domu możemy skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
Zobacz też:Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT
Taką możliwość oferują placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Obok nich również lekarze specjaliści mogą udzielać teleporad. Z wizyt na odległość będą korzystać m.in. pacjenci poradni onkologicznej, kardiologicznej czy neurologicznej, już pozostający pod stałą opieką specjalistów i wymagający okresowej kontroli.
W trakcie rozmowy telefonicznej lekarz może zdalnie wystawić e-zwolnienie i e-receptę, a w razie potrzeby zalecić choremu osobistą wizytę w przychodni, zaś w przypadku podejrzenia koronawirusa kontakt z najbliższą stacją sanepidu
- Dzięk teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nie ma obaw, że teleporady uniemożliwią bezpośrednie wizyty u lekarzy. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Teleporady medyczne:
- ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa
- ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych
- rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna
- skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.
Ważne!
Godziny teleporad ustalają placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Sprawdź, które placówki POZ udzielają Te placówki POZ udzielają teleporad w Podlaskiemteleporad w Twoim regionie
Nie zmieniły się też zasady nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jeśli poczujemy się źle, to udajemy się do tych samych miejsc co dotychczas. Bez problemu działa też pogotowie stomatologiczne - mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik podlaskiego NFZ.
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Jeśli jednak podejrzewamy, że mogliśmy zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2, poprzez kontakt z osobami z obszarów objętych epidemią, pod żadnym pozorem nie udajemy się bezpośrednio na SOR ani do POZ. Jeśli pojawiły się objawy takie jak gorączka, kaszel i duszności dzwonimy na infolinię NFZ: 800 190 590. Infolinia jest czynna całą dobę. Tam uzyskamy informacje dotyczące dalszego postępowania. Jeśli będzie taka konieczność uzyskam sugestię bezpośredniej kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Państwowy Podlaski Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że takim osobom dedykowany jest 698 145 904.
Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?