Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Jak go dostać?

asz
Z powodu koronawirusa zamknięto szkoły. Rodzicom przysługuje jednak zasiłek opiekuńczy.
Z powodu koronawirusa zamknięto szkoły. Rodzicom przysługuje jednak zasiłek opiekuńczy. 123rf.com
Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się. W ramach prewencji rząd zdecydował o zamknięciu szkół. W czwartek i piątek będą one działać jak świetlice, natomiast od poniedziałku 16 marca będą zamknięte. Rodzice, którzy z powodu zamkniętych szkół będą musieli opiekować się dziećmi kosztem swojej pracy, mogą ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Wprowadziła go specustawa ws. koronawirusa.

Koronawirus. Szkoły zamknięte na dwa tygodnie. Co zrobić z dziećmi?

Od 12 do 25 marca 2020 r. placówki oświatowe w Polsce zostaną zamknięte. To działanie prewencyjne, o którym poinformował premier Mateusz Morawiecki oraz minister edukacji Dariusz Piontkowski. Nieczynne będą:

  • przedszkola
  • szkoły publiczne i prywatne
  • uczelnie

Wprowadzona wcześniej specustawa dotycząca koronawirusa, wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Mogą się o niego ubiegać rodzice oraz opiekunowie dzieci, których szkoły zamknięto.

Przez koronawirusa zamknęli szkołę twoich dzieci? Możesz dostać zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać do 14 dni, jednak należy się on tylko wtedy, gdy dziecko nie ukończyło 8. roku życia. Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać jeden z rodziców. Warunkiem jest bycie objętym ubezpieczeniem chorobowym i brak możliwości zapewnienia opieki dziecku przez innych członków rodziny.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki nad dzieckiem – również za dni, które są ustawowo wolne od pracy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony specustawą dot. koronawirusa nie wlicza się do rocznego limitu dni przysługujących na opiekę nad chorym dzieckiem (roczny limit to 60 dni, opiekę można sprawować nad dzieckiem do 14. roku życia).

14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje rodzicom niezależnie od tego, ile dzieci wymaga opieki w związku z zamknięciem szkoły z powodu koronawirusa.

Jak tłumaczyła minister rodziny, Marlena Maląg, by otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, nie trzeba mieć zwolnienia lekarskiego. Należy złożyć u pracodawcy oświadczenie i wniosek o wypłatę zasiłku. Rodzic, który chce skorzystać z zasiłku, a prowadzi działalność gospodarczą, musi z kolei skontaktować się z ZUS-em.

Koronawirus w Polsce. Szkoły zamknięte do 26 marca

Wszystkie placówki edukacyjne nie będą prowadziły zajęć lekcyjnych już od czwartku 12 marca, ale jeszcze w czwartek i piątek można zostawić dzieci w szkole pod opieką dyżurujących nauczycieli. Mimo tego premier apeluje do rodziców, by nie korzystali z tej możliwości, jeśli mogą zapewnić dziecku opiekę w domu. Od poniedziałku 16 marca rodzice nie będą już mieli wyjścia – przedszkola i szkoły będą nieczynne i nie zapewnią dzieciom opieki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny