Wypożyczalnia elektrycznych jednośladów “Naminuty” w Białymstoku działa od dwóch lat. Jest to usługa z własną aplikacją mobilną, dzięki której można zarezerwować oraz wypożyczyć pojazd na dowolny czas. Usługę prowadzi firma blinkee.city.
W poprzednim sezonie białostockie e-jednoślady były wypożyczane prawie 35,5 tys. razy. Tegoroczny sezon w stolicy woj. podlaskiego ruszył 1 marca. Dostępnych jest tu obecnie 100 hulajnóg i 42 skutery.
- Przy każdej wymianie baterii - a więc kilka razy dziennie - czyszczone płynem dezynfekującym są manetki, lusterka, a w przypadku skuterów - również siedziska i kaski - zapewnia Monika Chróścicka-Wnętrzak, rzecznik prasowa firmy blinkee.city. -
Uzupełnia, że z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną, serwisanci dodatkowo dezynfekują elementy pojazdów napotkanych na terenie miasta.
Ze względów higienicznych, tradycyjnie w bagażniku skuterów, prócz kasków, można znaleźć jednorazowe czepki.
Zobacz także:Koronawirus w Białymstoku i woj. podlaskim - RAPORT. Piąta ofiara śmiertelna w Polsce, 28 nowych przypadków zakażeń
- Uważamy, że w chwili te pojazdy to jedne z najbezpieczniejszych środków transportu, ponieważ nie jest to komunikacja zbiorowa - nie jedziemy w taksówce, czy autobusie razem z innymi osobami - dodaje Monika Chróścicka-Wnętrzak.
Firma włącza się do walki z pandemią i w środę 18 marca udostępnia swoje pojazdy bezpłatnie. Akcja „Keep calm and let’s Blinkee” trwa przez cały dzień w większości polskich miast, w tym w Białymstoku. Osoby korzystające w środę ze skuterów i hulajnóg nie ponoszą kosztów za 30 przejechanych minut oraz opłatę startową. Wystarczy wpisać kod: “StopCovid”.
Zaostrzone zasady ostrożności, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, już wcześniej wprowadzili organizatorzy transportu publicznego. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) komunikacja miejska jest ogromnym siedliskiem bakterii, wirusów i pasożytów. W pociągach, tramwajach, autobusach, pociągach oraz metrze groźne drobnoustroje znajdują się na każdym kroku. Na poręczach obecne są bakterie salmonelli, E.Coli, oraz gronkowiec, w siedzeniach zaś znajdziemy wszy i pchły. Na podłodze pełno jest pasożytów odzwierzęcych, a powietrze roi się od wirusów.
Aktualnie największym "wrogiem" jest COVID-19. Białostocka Komunikacja Miejska od poniedziałku ograniczyła liczbę kursów (dla większości linii obowiązuje sobotni rozkład jazdy - to w związku z zamknięciem szkół) i codziennie dezynfekuje autobusy. To samo robi spółka KPK Białystok.
- Dezynfekowane są głównie miejsca, najczęściej używane przez pasażerów: poręcze, uchwyty, kasowniki, biletomaty czy też uchwyty siedzeń - poinformowała KPK.
Ozonowanie samochodów zarządziły też białostockie korporacje taksówkarskie.
Czytaj też: Jak unikać zarażenia koronawirusem? Zmień codzienne nawyki, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo
Aby uniknąć infekcji, każdy pasażer sam powinien pamiętać o przestrzeganiu podstawowej zasady higieny i zawsze myć ręce po wyjściu ze środka transportu.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?