Koronawirus – Czy plotki niepotrzebnie sieją panikę? Co jest prawdą a co fake newsem?

Materiał powstał we współpracy z Parlamentem Europejskim
Koronawirus to od początku roku światowy temat numer jeden. Mówią o nim media, lekarze i specjaliści, naukowcy, politycy, organizacje pozarządowe. Koronawirus zdominował również rozmowy Polaków. Niestety, taka sytuacja bardzo sprzyja powstawaniu i rozprzestrzenianiu się fake newsów. Jak radzić sobie z nieprawdziwymi informacjami, które pojawiają się w naszym otoczeniu? Walkę z dezinformacją prowadzą instytucje Unii Europejskiej, a wśród nich również Parlament Europejski.

Czym są fake newsy i dlaczego teraz jest ich tak dużo?

Fake newsy to nieprawdziwe informacje, zamieszczane przede wszystkim w Internecie - najczęściej w mediach społecznościowych. Ich autorzy rozpowszechniają je zazwyczaj świadomie, by manipulować opinią publiczną, wpływać na jej zachowania czy siać panikę.

O tym, jak bardzo mogą być niebezpieczne, przekonaliśmy się na początku epidemii, gdy nie do końca było wiadomo, jak groźny i czym w ogóle jest koronawirus. Tę niewiedzę i strach postanowili wykorzystać ludzie produkujący fake newsy.

W sieci pojawiły się wpisy mówiące np. o odcięciu poszczególnych miast od reszty Polski ze względu na liczne przypadki zachorowań. Nieświadomi internauci przesyłali sobie dalej te informacje i przekazywali je znajomym czy rodzinie, m.in. poprzez SMS-y. Zanim rząd zdementował informacje o zamykaniu miast, wiele osób zrobiło duże zakupy na zapas, ze sklepowych półek znikała żywność, a z aptek leki.

Według jednej z krążących w sieci pogłosek, którą następnie powielano w świecie realnym, ukrywane miały być dane dotyczące rzekomo dużej liczby przypadków śmiertelnych. Minęło wiele dni, zanim internauci zaczęli korzystać tylko z oficjalnych źródeł informacji i zrozumieli, że padli ofiarą dezinformacji.

Jak sprawdzić, czy informacje o koronawirusie są prawdziwe?

Tworzone w trakcie epidemii fake newsy dowodzą, że nieprawdziwe informacje mają duży wpływ na życie ludzi. Istnieje jednak kilka prostych metod, aby się przed nimi ustrzec:

 • Przede wszystkim należy czerpać informacje z wiarygodnych źródeł – stron internetowych ministerstw oraz różnych instytucji czy popularnych serwisów informacyjnych.
 • Warto zweryfikować przeczytaną informację – np. sprawdzić, kto jest jej autorem i czy piszą o niej inne media.
 • Trzeba cały czas zachowywać czujność i rozwagę, zwłaszcza gdy informacja brzmi sensacyjnie.

Jakie działania podejmuje UE, żeby walczyć z fake newsami o koronawirusie?

Pod koniec czerwca Parlament Europejski powołał specjalną komisję w celu monitorowania i analizowania ingerencji z zewnątrz we wszystkie procesy demokratyczne w UE, w tym dezinformacji. Za jej powołaniem głosowała zdecydowana większość eurodeputowanych, co pokazuje, że politycy zdają sobie sprawę, jak poważnym problemem jest dezinformacja i kłamstwa w przestrzeni publicznej.

Nowa utworzona komisja parlamentarna będzie musiała określić obszary wymagające działań (legislacyjnych lub nielegislacyjnych) w odniesieniu do platform mediów społecznościowych oraz zaproponować skoordynowane działania na poziomie europejskim w celu przeciwdziałania dezinformacji i strategicznym kampaniom, w których atakowane są kraje Unii lub wartości Wspólnoty.

W czerwcu w Parlamencie Europejskim odbyła się również debata dotycząca fake newsów w dobie pandemii. Największe platformy internetowe zostały wezwane do składania comiesięcznych sprawozdań z realizowanej przez siebie polityki i działań podejmowanych w ramach walki z dezinformacją wokół Covid-19.

Niedawno UE uruchomiła też Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych. W jego ramach mają współpracować ze sobą weryfikatorzy informacji, naukowcy i media. Wszystko po to, aby jeszcze skuteczniej walczyć z dezinformacją.

Czy znasz odpowiedzi na pytania dotyczące życia Europejczyków w dobie koronawirusa?

test wiedzy Parlament Europejski

Skąd czerpać rzetelną wiedzą o koronawirusie?

Jednym ze źródeł informacji o koronawirusie jest strona internetowa Ministerstwa Zdrowia, czyli mz.gov.pl, a także media społecznościowe resortu.

Aktualne oraz sprawdzone informacje znajdziemy również na stronie Parlamentu Europejskiego, oraz na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także w serwisie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Najważniejsze fakty i mity o koronawirusie

 • MIT - Nie ma związku między koronawirusem a technologią 5G

  Unia Europejska ma najsurowsze na świecie normy dotyczące ochrony konsumentów. Standardy te spełnia również sieć 5G. Nie ma związku między 5G a koronawirusem. COVID-19 to wirus przenoszony drogą kropelkową, a 5G to nowoczesna sieć komórkowa, która wykorzystuje niejonizujące fale radiowe. Nie ma dowodów na to, że 5G jest szkodliwa dla ludzi.

 • MIT - Nie będzie przymusowych szczepień przeciwko koronawirusowi

  Mimo że szczepionka na koronawirusa powstanie być może za kilka miesięcy, pojawiła się już teoria, że planowane są przymusowe, masowe szczepienia. To nieprawda, choć do szczepień zachęcają lekarze i eksperci. UE pomogła w pozyskaniu 9,8 mld euro na badania nad lekami i szczepionką na COVID-19 i chce, by szczepionka była gotowa w przyszłym roku.

 • MIT - W Polsce i pozostałych państwach UE nie zabraknie żywności przez kryzys wywołany koronawirusem

  Wbrew czarnym scenariuszom w sklepach nie zabrakło towarów. Europejski sektor rolno-spożywczy wykazał się stabilnością i odpornością na kryzysy. Łańcuchy dostaw nie zostały przerwane, a transport towarów odbywał się uprzywilejowanymi korytarzami, umożliwiającymi szybkie przekraczanie granic.

 • FAKT - Obostrzenia mają chronić obywateli, a nie pozbawiać ich podstawowych praw

  Wszelkie procedury i ograniczenia, takie jak dystans społeczny czy czasowe zakazy demonstracji, zostały wprowadzone tylko po to, by chronić ludzkie zdrowie i życie. Unia Europejska dba jednocześnie o przestrzeganie unijnych wartości, takich jak praworządność i wartości demokratyczne.

Czy znasz odpowiedzi na pytania dotyczące życia Europejczyków w dobie koronawirusa?

test wiedzy Parlament Europejski

Materiał oryginalny: Koronawirus – Czy plotki niepotrzebnie sieją panikę? Co jest prawdą a co fake newsem? - Polska Times

Dodaj ogłoszenie